Kertokaas nyt mulle vähä faktaa siitä sokerin ja hiivan määrästä, että paljonko niitä pitää laittaa kiljusatsin sekaan, jos haluaa ~12% kiljua. Oletetaan, että kannussa on 5 litraa vettä ja sinne lisätään kaupan normaali pullakuivahiivaa ja sokeria, mutta miten paljon se on epäselvää! Kertokaa onko joku laskukaava olemassa tai onko joku saanut normi pullahiivalla 12% tavaraa.
viisaat kertokaa!
hiiva,sokeri
1
99
Vastaukset
- jkjljhhhhbnbhjjjöjiu
5 litraan riittää yksi pussi kuivahiivaa (n.12g), kunhan annat käydä riittävän pitkään, eli vähintään viikon. Sokeria 1-1,5 kg riippuen siitä miten makeeta haluut. Anna kirkastua käyttämisen jälkeen pari päivää viileessä niin enimmät hiivat laskeutuu pohjalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653286- 1422327
- 921868
- 1711559
- 861439
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741399- 691182
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341088