viisaat kertokaa!

hiiva,sokeri

Kertokaas nyt mulle vähä faktaa siitä sokerin ja hiivan määrästä, että paljonko niitä pitää laittaa kiljusatsin sekaan, jos haluaa ~12% kiljua. Oletetaan, että kannussa on 5 litraa vettä ja sinne lisätään kaupan normaali pullakuivahiivaa ja sokeria, mutta miten paljon se on epäselvää! Kertokaa onko joku laskukaava olemassa tai onko joku saanut normi pullahiivalla 12% tavaraa.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjljhhhhbnbhjjjöjiu

      5 litraan riittää yksi pussi kuivahiivaa (n.12g), kunhan annat käydä riittävän pitkään, eli vähintään viikon. Sokeria 1-1,5 kg riippuen siitä miten makeeta haluut. Anna kirkastua käyttämisen jälkeen pari päivää viileessä niin enimmät hiivat laskeutuu pohjalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2695
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1111
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      214
      1098
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1015
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      941
    6. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      5
      928
    7. 36
      906
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      827
    Aihe