Miten voi tunnistaa raskaana olemisen? Mitä oireita heti ensimmäisinä päivinä tulee hedelmöityksestä? Ja paria viikkoa sen jälkeen?
Miten tunnistaa raskauden?
Kysylevä
5101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Positiivisella raskaustestillä, eipä oikeestaan muuten! Ensimmäiset kunnon raskausoireethan alkaa tulemaan vasta kuukautisten pois jäämisen jälkeen! :) Ja oireethan voivat olla oikeestaan ihan mitä vain ihmisestä riippuen!
Itselläni näin; kuukautisten poisjäännin jälkeen huomasin pian että rinnat on arat. Siitä meni sitten varmaan ainaki pari viikkoa kun alkoi pikku hiljaa pahoinvointi, lähinnä etova olo. Ja väsymys. Oireet oli pahimmillaan rv 8-11.
4-5 päivää yhdynnän jälkeen on pistänyt mahaan erityisesti kylkeen ja maha koko ajan sekaisin. Mieheni sanoo, että voi olla että pääsi ehkä menemään vähän sisälle ei käytetty ehkäisyä. Voiko näin aikaisin olla oireita?
Lisään vielä, että pissalla käydessä pistää ihan hitosti alavatsaan.
Ei voi olla raskausoireita vielä vielä 4-5 päivää yhdynnän jälkeen koska munasolulla kestää kiinnittyä n viikko! :)
Kannattaisi käydä tarkistamassa virtsatietulehdus sekä klamydia koska molemmat aiheuttavat kuvaamiasi pistoksia! Klamydia kannattaa tarkistaa ja hoitaa heti pois sillä sehän aiheuttaa lapsettomuutta!