Hei
Olen 22 vuotias mies ja asun avoliitossa puolisoni kanssa, olemme olleet yhdessä vuoden. Minulla on koira ollut jo 9v, muttei avopuoliso siitä tykkää ja tämän takia koirani asuukin tällähetkellä siskoni luona.
Ongelmani on se että siskollani sattuu silloin tällöin olemaan yön yli kestäviä työ reissuja (1-2krt/kk), jolloin joudun menemään hoitamaan koiraa yöksi tai kahdeksi siskoni luokse. Koska sehän ei käy että avopuolisoni ja koira ovat saman katon alla. Ja joka kerta kun menen hoitamaan koiraani, aloittaa avopuolisoni riidan siitä kuinka koira menee hänen edelleen ja kuinka pahalta hänestä tuntuu jäädä kakkoseksi koiralle. Vaikka asiahan on näin, että hän on minulle aina se tärkein ja rakkain maan päällä.
En tiedä mitä minun tulisi tehdä asialle.... Olen koittanut ehdottaa, että toisin koiran kotiimme näiksi pariksi päiväksi tai että menisimme siskoni luokse muutamaksi yöksi. Tai mikä saisi hänet ymmärtämään että hän on tärkein, tuntuu ettei mikään sana mene perille mitä sanon. Hän jopa uhkailee pettämisellä, koska syynä kuulen vain "tiedätpä edes miltä tuntuu tulla toiseksi".
Mitä teen väärin? Olen miettinyt jo että etsisin koiralleni uuden kodin tai piikille vientiä...
Mustasukkaisuuttako?
4
239
Vastaukset
- tulet näkemään
Vie se avopuolisosi piikille, lupaan ja vannon että ette ole pitkään yhdessä. Koirasi on kuitenkin uskollinen eli heivaa akka.
- 7+6
Mielenkiintoinen pariyhdistelmä, toinen rakastaa ja toinen ei voi sietää eläimiä. Nämä on niitä perusasioita jotka pitäisi selvittää heti suhteen alussa ja sen perusteella arvioida itse onko valmis kompromisseihin.
Teidän suhteessa olet jo itse osoittanut pystyväsi joustamaan todella paljon asiassa, kysymys kuuluu miksi hän ei ole valmis tulemaan millään tavalla asiassa vastaan? Tämä mittaa sen onko ihmisen ajattelutapa itsekäs vai epäitsekäs.
Onko hänellä jokin sydäntä lähellä oleva asia tai harrastus? Jos on, kysy häneltä miltä hänestä tuntuisi jos sinä pakottaisit hänet lopettamaan täysin tekemästä kyseistä asiaa. Ja muista, että siihen on helppo vastata kyllä. Kuitenkin sinä olet jo konkreettisesti osoittanut kykeneväsi siihen omalta osaltasi, onko puolisosi? Joissakin asioissa teot merkitsevät, eivät pelkät sanat. - kokonainen ananas
Eihän tässä ole mitään epäselvää. Koira oli ensin joten muija vaihtoon. Ei kannata jäädä tossun alle ja toiseksi kyseinen nainen vaikuttaa muutenkin siltä ettei sinulla pidemässä juoksussa ole "yhteisiin päätöksiin" mitään sanottavaa.
- hah hah haaa
olet sitten mennyt yhteen narsistin kanssa. Se on kuule loputon suo. Älä ihmeessä vie koiraa piikille muijan takia, kohta se koittaa, että veisit siskosikin lopetettavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204814
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861742Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2881592Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741554Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351177Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041109Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi661058- 931054