Mistä mahtaa johtua, että E46 -02 M43B19 moottorilla varustettuun versioon ei pysty asentamaan monitoimirattia jälkiasennettuna?
Sen vuoksi ihmetyttää että kyseistä mallia kyllä saa monitoimiratilla jos se on asennettu tehtaalla.
Monitoimiratti jälkiasennettuna E46?
10
3988
Vastaukset
- e 46
Jälkiasennus olisi niin kallis, ettei kukaan siihen ryhdy.
Sama sääntö koskee myös useita bmw-varusteita.
esim. vetokoukku maksaa n. kolminkertaisesti jälkiasennuksena alkuperäiseen verrattuna.
Autot tilataan nykyään suoraan tehtaalta sellaisena kuin asiakas sen haluaa.
Käytetyn ostajat joutuvat tyytymään originaali omistajan päätökseen.- löpön
ei tarvikekoukku maksa kolminkertaisesti tehdasasenteiseen verrattuna, mutta syy miksei monitoimirattia saa helposti jälkiasenteisena on siinä että E46:ssa - kuten monessa muussakin autossa, on tilauksen perusteella räätälöidyt johtosarjat. Eli vain ne piuhat laitettu mitä optioluettelon ruksit vaativat.
- ----------
löpön kirjoitti:
ei tarvikekoukku maksa kolminkertaisesti tehdasasenteiseen verrattuna, mutta syy miksei monitoimirattia saa helposti jälkiasenteisena on siinä että E46:ssa - kuten monessa muussakin autossa, on tilauksen perusteella räätälöidyt johtosarjat. Eli vain ne piuhat laitettu mitä optioluettelon ruksit vaativat.
Ja autoihin ei todellakaan "räätälöidä" johtosarjoja. Tehtaille tulee huomattavasti halvemmaksi käyttää yhtä ja samaa johtosarjaa ja jättää pari piuhaa roikkumaan, kuin että teetättäisivät 20 erilaista. Ja miten kuvittelet lisävarusteiden jälkiasennussarjojen myynnin käyvän jos autoissa ei ole paikkaa/liitintä mistä sähköt vetää.
Poikkeuksena optiolistalla ovat kuitenkin yksittäisten lisälaitteiden johdot, kuten esim. cd boxin johto. - kehiin
---------- kirjoitti:
Ja autoihin ei todellakaan "räätälöidä" johtosarjoja. Tehtaille tulee huomattavasti halvemmaksi käyttää yhtä ja samaa johtosarjaa ja jättää pari piuhaa roikkumaan, kuin että teetättäisivät 20 erilaista. Ja miten kuvittelet lisävarusteiden jälkiasennussarjojen myynnin käyvän jos autoissa ei ole paikkaa/liitintä mistä sähköt vetää.
Poikkeuksena optiolistalla ovat kuitenkin yksittäisten lisälaitteiden johdot, kuten esim. cd boxin johto.siinä sulle infoa poju:
"Aika harvoin itse asiassa nykyisissä autoissa on yhtäkään ylimääräistä piuhaa satsissa. Nykyisinhän johtosarjat tulee parista eri "euroopan" tehtaasta joissa homma hoidetaan täysin robottien avulla. Niputettuja satseja muutetaan tilatuista varusteista riippuen satsi kerrallaan. Eli näitähän ei ole missään varaosana varaston hyllyssä vaan slovenialainen robotti käärii piuhaston n.2-6tunnin kuluttua kun alustanumeron perusteella on tilaus tällaiseta niiden tietokoneelle saapunut. E39:ssä ei muistaakseni ollut yhtäkään ylimääräistä johto/liitinosaa koko autossa.
Tästä seuraa usein se että auton koko johdinarkkitehtuuri voi muuttua yllättävän paljon jonkin näennäisesti aivan mitättömän asian/varusteen vuoksi. Tämä tarkoittaa uudemmissa autoissa sitä että jälkikäteen asennettujen varusteiden kanssa tulee usein ylitsepääsemättömiä vaikeuksia jos homma aijotaan pitää mitoituksellisesti hallinnassa."
pätee varmasti muihinkin BMW:n malleihin ja automerkkeihin. - E46:ssa
on lisävarusteena (koodi 235) 1260 euroa, tarvikkeena listahinta johtosarjalla vajaa puolet tuosta, muutama tunti töitä päälle = ei se silti tee kuin maks. 2/3 originaalin hinnasta.
- .............
M43B19 moottorisissa e46:issa ja alkupään e39:issä ->09/97 kaasupoljin oli vaijerikäyttöinen, uudemmissa sähköinen.
Vaijerikäyttöiseen monitoimiratin jälkeenpäin asentaminen tulisi liian kalliiksi. Parempi ostaa tarvike vakionopeudensäädin viiksellä jos sitä haet tai toinen vaihtoehto on tietenkin vaihtaa auto sellaiseen missä monitoimiratti jo on.
Autoihin joissa on sahköinen kaasupoljin saa monitoimiratin jälkiasennussrj:n joka sis. joko uuden ratin, bagin tai pelkät napit ja johtosarjan, riippuen ratin tyypistä.- sähköinen
kaasupoljin tuli vasta -9/98 alkaen vai oliko peräti vielä myöhemmin. Ei missään nimessä ainakaan -97.
- sulle
Tuli postissa bemarin syystarjousläystäke josta lainaus:
------
Monitoimiratti 3-sarja (E46) kolmiopuolainen, asennettuna 255,00 € 06/00-
------- säätäjä
Kyseessä on romuratti, koska alkuperäinen monitoimirattin vakionopeussäätimellä maksaa 630 egee
- jee39
säätäjä kirjoitti:
Kyseessä on romuratti, koska alkuperäinen monitoimirattin vakionopeussäätimellä maksaa 630 egee
Mun faijan -99 mallin 525dsl:n tuli monitoimiratti jossa oli uusi airbaggi, soittimen säädöt ja vakionopeuden säädin. Hinta asennettuna n360€. Ei ollut paha hinta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873998Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6834
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740