milloin tulos näkyy testissä

mia

Heips leidit!

Kyselisin, että näkyykö positiivinen tulos heti testissä? Mulla piti eilen alkaa kuukautiset, todella säännöllinen kierto 29 päivää, mutta eipä ole alkanut eikä menkkamaisia kipujakaan ole ollut.
Tänään tein negatiivisen testin, ei edes mitään haamuviivoja vaan tylyn tyhjä toinen näyttö:(

Yritystä meillä on takana nyt 4 kuukautta enkä usko että menkat myöhästyisi stressistä koska tämän kuun olen ollut paljon leppoisampi kuin aiemmin asian suhteen.. Voiko olla että menee pari päivää tai kauemmin ennekuin testi näyttää tuloksen vai odottelenko vaan kuukautisten alkamista...

5

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esa

      en tiiä näkyykö heti mut aika pian.mun muija snoi et sille ei alkoholi maistu yhtään kun se on raskaana.eli sen kuulemma tietää jo siitä.eli jos sä oot just pannu niin eikai se nyt ihan siinä seuraavaks...

      • mia

        Kiitos esa tästä tiedosta. Auttoi. Ja heti tuli parempi fiilis. Kiitos.


    • toivoa

      juu. kyllä testi reagoi aika pieniin raskaushormooni määriin.. eli olettaisin testin näyttävän oikein eli et ole raskaana. mutta jos selaat näitä viestejä taaksepäin on ollut tapauksia jolloin testi on näyttänyt ensin negaa ja viikon päästä plussaa..

      eli jos haluat toivoa niin onhan sitä pientä. tiedän tunteen kun odottaa testipuikon tulosta ja ruutu jää tyhjäksi..

      noh, parempi onni ensi kuussa sulle. mukavaa syksyä!

      • mia

        sitten.. käsittääkseni noita tapahtuu paljonkin että testi ei heti näytä tulosta.

        Tosiaan, viime kuun kiertoni oli vähän kummallinen ja viimeistään tänään pitäisi kuukautisten alkaa. Voiko siis olla, että vielä eilen ei tulosta näy mutta tänään näkyisi (en aio testiä tehdä tänään). Voiko kyse olla testiä tehdessä yhdestä vuorokaudesta??!


      • toivoa
        mia kirjoitti:

        sitten.. käsittääkseni noita tapahtuu paljonkin että testi ei heti näytä tulosta.

        Tosiaan, viime kuun kiertoni oli vähän kummallinen ja viimeistään tänään pitäisi kuukautisten alkaa. Voiko siis olla, että vielä eilen ei tulosta näy mutta tänään näkyisi (en aio testiä tehdä tänään). Voiko kyse olla testiä tehdessä yhdestä vuorokaudesta??!

        samaa mietin itse viime kk:t aikaan.. ja petyin. voi kun sinä olisit raskaana kun näköjään yhtä paljon toivot kuin minä..

        luin silloin netistä eri lähteistä, että ovulaatio voi joskus "olla myöhässä" eli kk:t ei tosiasiassa olekaan myöhässä vaan ovulaatio, kyseisessä kierrossa. kuukautiset näiden lähteiden mukaan alkaa usein 14 vrk ovulaation jälkeen, riippumatta milloin edelliset ovat alkaneet. jos ovulaatio ei olekaan tapahtunut "normaaliaikataulussa" eli 29 pvän kierrossa noin kierron 15. päivä-vaan esim. kierron 20 päivä, ja jos tuo (myöhästynyt) ovulaatiopäivä tarkasti tiedettäisiin, jouduttaisiin seuraavien kuukautisien alkamispäivä laskemaan 14 pvää tuosta kierron 20.stä päivästä.. eli näin kk:t eivät olisikaan myöhässä vaan ovulaatio kyseisessä kierrossa oli.

        toki tästä voi päätellä myös muuta. (näin ajattelin silloin kun odotin 5 pvää myöhässä olevia kuukautisiani ja testi näytti negaa) eli ajattelin, että jos ovulaationi olisi ollut myöhässä (noin 5- pvää) silloin raskaushormoonia ei olisi vielä ollut tarpeeksi elimistössäni tavallisen lasketun kk:en alkamispäivänä, milloin tein testin ja se näinollen vielä silloin näytti negaa eli tein sen 5 päivää myöhemmin uudelleen (jolloin toivoin sen jo näyttävän plussan) -mutta negaa näytti edelleen..

        ehkä sinulla olisi ollut ovulaatio myöhässä ja mahdollinen raskaus olisi alkanut silloin-voi olla että sen vuoksi ehkä raskaushormooneja ei ole kertynyt elimistöösi tarpeeksi. tee viikon päästä taas jos ei kk:t ole alkaneet.

        toivon, että ymmärsit mitä yritän kertoa, jotenkin vaikeaa selittää..

        pidetään peukkuja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe