Komentaja Lindberg petti reserviläiset

Enemmistö reserviläisistä ei halua Naton jäsenyyttä. Valheellisesti Suomi kuitenkin liitettiin Natoon Isäntämaa-sopimuksella - valheen, jonka komentaja Lindberg kehtasi allekirjoittaa. Reserviläisille on turha valehdella ja sillä tavoin tuhotaan vain - talvisodan ihme-.

Huonompikin sotilas ymmärtää, mitä isäntämaan sopimus tarkoittaa. Kriisitilanteessa molemmille, Natolle ja Venäjälle syntyy strategine ykköskiista päästä nopeimmin Suomen maaperälle ja tiedetään mitä se tarkoittaa, Venäjän ykköspanostusta hallita Pietarin ja Moskovan aluetta - viitaten viime sotaan. Se merkitsee Suomen tuhoa viime kädessä.

Siis Puolustusvoimien komentaja Lindberg, reserviläisenä kehoitan eroamaan virasta huonoimpana 75 vuoteen.
13261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oletpa sinä tyhmä.

Äänestä
  • Mikäli Suomi on sodassa, se on kokoomuksen johdolla sitä kerjännyt.
    Enkä minä ole kokoomuspolitiikan takuumies.

    Äänestä

  • korpraali kirjoitti:

    Mikäli Suomi on sodassa, se on kokoomuksen johdolla sitä kerjännyt.
    Enkä minä ole kokoomuspolitiikan takuumies.

    Mikäli sotaan osallistumisessa on pienintäkin syytä NATO-länsiliittoutumassa
    en pidä itseäni velvoitettuna heitä siinä tukemaan.
    Rauha on liian arvokas uhrattavaksi sodan alttarilla.

    Äänestä

Ei siinä reserviläisten mielipidettä oteta huomioon kun tuollaisia sopimuksia allekirjoitetaan joten kuinka komentaja olisi nyt sitten reserviläiset pettänyt??

Äänestä
  • Onneksi politiikan taustoista saa selkoa enemmän kuin koskaan aiemmin.
    Nyt nähdään miten sota onkin vain poliittista peliä jossa ei ihmisarvoa kunnioiteta päättäjien taholla kummallakaan puolella .
    Kansa on päättäjille vain politiikan väline.

    Äänestä

Lindberg nielee Haglundin tekokyrpää Hawkin ohjaamossa tälläkin hetkellä.
Kuka vittu puolustaa naton takuumiehiä? En minä ainakaan, kyselkää reserviläisliiton vanhuksilta halua taistella Kokoomuksen etujen tähden.

Äänestä

Huonompikin sotilas ymmärtää, ettei Suomi pärjää yksin jos Venäjä hönkii tosissaan päälle.

Huonompikin sotilas ymmärtää, että jos Naton ja Venäjän välille tulee iso konflikti, liittoutumattoman Suomen kaltainen sotilaallinen tyhjiö pyrittäisiin täyttämään ensimmäiseksi. Parempi siis edes itse valita, kumpi osapuoli se tyhjiön täyttäjä olisi.

Äänestä
  • Huonommankin pitää ymmärtää että jos sota tulee, se on päättäjien tarkoituskin.
    Kansalaiset eivät kummallakaan puolella ole sodan puolella mikäli heillä on oikeat tiedot käytössään.
    Mitä meillä on puolustettavanamme? Näiden poliitikkojemme takia eipä juuri enää mitään.
    Koti vietiin jo käräjillä, uskonto on mädäntynyt, ja isänmaamme itsenäisyydestä luovuttu. Vieraat laativat jo lakimme ja vastuumme..Näitä pettureitako meidän pitäisi puolustaa? Kammoon!

    Äänestä

Tyhjiöt tuntuvat olevan lähinnä maanpuolustushysteerikkojen korvien välissä. Terrorismi on nykyistä sodankäyntiä. Venäjän ja Naton välinen sota tapahtuisi loppukädessä ydinaseilla, joten Suomella ei edes tarvitsisi olla mitään armeijaa.

"Sotilaallinen tyhjiö" on käsitteenä pseudotieteellinen, argumenttia toistelevatkin lähinnä ammattisotilaat. Heillä on eniten menetettävää.

Äänestä
  • Se, että Venäjän ja Naton välinen sota tapahtuisi automaattisesti ja ilma muuta ydinaseilla, on väitteenä pseudotieteellinen, argumenttia toistelevatkin lähinnä Natoa periaatteesta vastustavat sekä konflikteihin ja niiden historiaan kunnolla perehtymättömät taikka kaiken maailman hippipojat.

    Mitähän menetettävää ammattisotilailla on enemmän kuin muilla? Olisi kiva kuulla jotain perusteluja tällaisiin heittoihin. He nyt ovat kuitenkin sotilasasiantuntijoita ja mitä korkeammalle sotilasarvoissa mennään (majuritaso ja siitä ylöspäin), sitä suurempaa on Nato-kannatus.

    Suomi on liitoutumattomana sotilaallinen tyhjiö, kuten olisi Baltiakin ilman Nato-jäsenyyttä. Asian tajuaa jokainen joka sen haluaa tajuta/myöntää.

    Luulisi, että Krim ja Ukraina olisivat osoittaneet joka ikiselle sen, että terrorismin lisäksi myös ihan perinteinen sodankäynti ja voimankäyttöpolitiikka on edelleen voimissaan ihan keskellä Eurooppaakin, mutta ei niin ei...

    Äänestä

Everstiluutnantti, everstiluutnantti:
Jouduit hallintoalamisena tyypilliseen tyyliisi lainailemaan itseäsi viisaampien teksetejä, kun olet jäänyt väittelyssä alakynteen.


Menneisyydellä ei ole mitään tekemistä nykyisen tai tulevan turvallisuuspolitiikan kanssa, etkö edes sitä tajua? Sinut voisi ottaa vakavammin, jos tulisit pois sieltä Itä-Karjalan keskitysleirin valvomosta.


Ammattisotilaat ovat hädissään, mikäli miehille pakotettua asevelvollisuutta ei olisi olemassa. Toisaalta sotiminen ei kiinnosta nykynuorisoa, vuonna 2014 armeijaan joutui kaikkien aikojen vähiten varusmiehiä: 24800, joista 16- 17% keskeytti pakkopalveluksen. Reservistä kieltäytyminen on helppoa eikä 5 päivän häpeärangaistus Lapinjärvellä haittaa. Oppitunneilla voi kaivella munia, kuunnella mp 3 - soitinta ja piereskellä.

Äänestä

Kostetaan vaaleissa kuitenkin äänestämällä muita kuin maanpuolustuksen juhlapuhuja porukkaa. Kepu, demarit, kokoomus, vihreät, vas, ja jopa kristilliset ovat tuhonneet maanpuolustustamme monin eri tavoin, Joten en äänestä heitä vaan pienpuolueita.

Äänestä

enemmistö on naton puolella ja hakemus jätetään kohta. sit vain odottamaan venäjän ohjusiskua, että pääsette hyökkää venäjälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haista vittu kirjoitti:

Enemmistö reserviläisistä ei halua Naton jäsenyyttä. Valheellisesti Suomi kuitenkin liitettiin Natoon Isäntämaa-sopimuksella - valheen, jonka komentaja Lindberg kehtasi allekirjoittaa. Reserviläisille on turha valehdella ja sillä tavoin tuhotaan vain - talvisodan ihme-.

Huonompikin sotilas ymmärtää, mitä isäntämaan sopimus tarkoittaa. Kriisitilanteessa molemmille, Natolle ja Venäjälle syntyy strategine ykköskiista päästä nopeimmin Suomen maaperälle ja tiedetään mitä se tarkoittaa, Venäjän ykköspanostusta hallita Pietarin ja Moskovan aluetta - viitaten viime sotaan. Se merkitsee Suomen tuhoa viime kädessä.

Siis Puolustusvoimien komentaja Lindberg, reserviläisenä kehoitan eroamaan virasta huonoimpana 75 vuoteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu