Onko teidän hirviporukassa kellään kiire saada ampua syksyn ensimmäinen hirvi . Joillakin on käskynjaolta niin kiire että sora lentää renkaista kun lähtevät. Viime syksynä annoin 2 tuntia muille koiramiehille etumatkaa ja silti kaadoin ensin.
Vastaukset 5
- Latailija...
Sehän se kaataa, kenen kohdalle ensin tulee sopivaan holliin sopiva hirvi. Onhan se lähettävä reippaasti, mutta tolkulla jos passi perimmäisessä paikassa. Vaikuttaa, ettei sinulla ole juuri kokemusta passituksesta.
- Eipä tarvi passia
Meillä passitusta käytetään minimaalisen vähän koska melkein joka metsästäjältä löytyy oma koira. Jokainen metsästää omalla kantillaan ja kännykällä pietään jahtipäällikkö ajan tasalla.
- 15+3
Eipä tarvi passia kirjoitti:
Meillä passitusta käytetään minimaalisen vähän koska melkein joka metsästäjältä löytyy oma koira. Jokainen metsästää omalla kantillaan ja kännykällä pietään jahtipäällikkö ajan tasalla.
On itsekästä pyytää yksinään koiran kanssa kun hirvijahti on pääasiassa porukka jahtia. Meillä ainakin harrastetaan sekä ajo että koira jahtia. Koira alueen keskelle ja passit ympärille. Kuten tapana niin hirvikoirahan on käytännössä karkottava "ajokoira" ja kuka tahansa pääsee näin ampumaan hirven ns "siirtyvään haukkuun" Meillä kaikilla on samat mahdollisuudet kaataa hirvi eikä koiramiehet omaa koko jahtia.
- Hätäilijöitä ovat
15+3 kirjoitti:
On itsekästä pyytää yksinään koiran kanssa kun hirvijahti on pääasiassa porukka jahtia. Meillä ainakin harrastetaan sekä ajo että koira jahtia. Koira alueen keskelle ja passit ympärille. Kuten tapana niin hirvikoirahan on käytännössä karkottava "ajokoira" ja kuka tahansa pääsee näin ampumaan hirven ns "siirtyvään haukkuun" Meillä kaikilla on samat mahdollisuudet kaataa hirvi eikä koiramiehet omaa koko jahtia.
Meillä aloittajan porukassa kun ei passitusta yksinkertaisesti tarvita. Jokainen koiramies pyytää alueella parhaimman kokemuksensa mukaan. Koirattomia otetaan mukaan kävelemään mutta kun tahtovat olla jo ikämiehiä niin pitkiä rupeamia ei voi kulkea heidän kanssa. Heillä on lahtivajalla ollu "talon miehen työt" muuripadan lämmitystä ja nahkonta hommia täyttä lihaosuutta vastaan. Mutta silti en oikein ymmärrä näitä jotka kirmaa päätönnä metsään eka aamuna. Itselläni metsästys perustuu monesti aiemmin tehtyihin havaintoihin olinpaikoista.
- pälvikkeläs
Täällä ekat kauden kaadot tulee jo noin puoli vuotta aiemmin, kun hanget alkaa sulaa ja puiden tyville tulee pälviä, silloin kiiruusti puolison kanssa keväisille pälvipanoille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3261310Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan74909Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43680Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38672Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.54640- 49638
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45537
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9506- 22490
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o31460- 79447
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21421