Rukous

matkamies

En tiedä mitä kirjoittaisin? On niin paha olla. Rukous on puhetta Jumalan kanssa? Onko niin? Olen rukoillut Jumalalta öin ja päivin apua ahdinkooni, mutta asiat vain kun eivät järjesty ja pitkittyy, niin silloin ne myös mutkistuu.

Olen huokaukseni lähettänyt Taivaan Isälle ja en voi sille mitään kun uskoni Hyvään Jumalaan horjuu. Olen monesti ajatellut Jobin koettelemuksia ja hakenut niistä lohtua.

Nyt vain tuntuu siltä, että en yksinkertaisesti jaksa enempää taakkoja harteilleni ja rukouksen mielellä tätäkin kirjoitan että Jumala auttaisi minua.

Väsymys painaa fyysisesti ja henkisesti. Risti alkaa olla niin painava etten jaksa sitä kauan kantaa. Kuten tekstistä ilmenee, niin toivon(uskon)kipinä vielä elää sisimmässäni.

Jotenkin uskonelämän "perusturvallisuus" on järkkynyt näitten koettelemusten keskellä. Herää kysymyksiä; miksi Jumala "rankaisee" minua, mitä pahaa olen tehnyt jne.

Jos Jumala minuakin vielä rakastaa ja haluaa pitää lapsenansa, niin rukoilen että kurittamisen jälkeen seuraisi armo ja hyvyys-

12

626

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yökyöpeli

      tapahtunut?

    • plm

      koettelemuksilla on jokin tarkoitus? Ehkä koettelemukset saavat sinut - ja monen muun - kääntymään Jumalan puoleen, mitä emme ehkä tekisi, jos meillä menisi koko ajan lujaa...?

    • Tulessa koeteltu

      Ymmärrän kyllä tuskasi. Itsekin olen kulkenut tosi raskaita teitä elämässäni, ja joskus on tuntunut, että ristin paino saa minut vapisemaan voimattomana ja pysähtymään täysin, enkä ole jaksanut ottaa enää askeltakaan. Silloin olisi tärkeää, että saisi kerätä voimia ja saisi muilta apua, että pääsisi taas eteenpäin. Vaikka suoranaista huojennusta ei heti saisi, olisi hyvä, että osaisi iloita niistä ohikiitävistä onnen hetkistä, joita kuitenkin joskus tulee. Ei onnen aiheet niin kummoisia tarvitse olla. Voi oppia iloitsemaan pienistä ja muistuttamaan itselleen niistä asioista, jotka vielä mahdollisesti ovat hyvin omassa elämässä...ehkä tämä tuntuu turhanpäiväiseltä lässytykseltä, mutta kirjoitan niin kuin olen muilta kuullut ja itsekin kokenut hyväksi.

    • +++

      Kirjoituksestasi tulee mieleen, että odotat Jumalan järjestävän asiasi kuntoon. Ei se niin mene. Sinun pitää itse toimia.

    • tuntemuksia

      Elämässä voi olla todella suuria koettelemuksia, eikä niiden tarkoitusta voi tietää. Itsellänikin uskonelämää on rajusti koeteltu fyysisellä sairaudella, joka ei ole voinut olla vaikuttamatta uskonelämään. Sanotaan, että Jumala ei anna suurempaa kuormaa kuin jaksaa kantaa ja että kaikella kärsimyksellä on tarkoituksensa. Vaikea uskoa!!

      Tämän kaiken keskellä on usein vaikea uskoa rakastavan Jumalaan, joka kuulee rukouksemme. Katkeruus tulee helposti pintaan.

      Tuntemuksesi ovat minulle täysin tuttuja. On turha antaa mitään erityisiä neuvoja kun en tunne tilannettasi. Itseä on auttanut se kun JOS on jaksanut puhua läheisille. Välillä on tuntunut että ei jaksa eikä halua pyytää evankeliumia. Oon ajatellut että ei siitä mitään hyötyä ole,mutta lopulta kun on "jaksanut" pyytää evankeliumia on ollut vähän helpompi jatkaa.

      vaivoilleni ei ole loppua näkyvissä, oma "uskontaisteluni" jatkuu..

      Voimia sinulle, rukoilen puolestasi

      • +++

        Kärsimys vain on. Vai voiko nälkään kuolevalle afrikkalaiselle sanoa, että Jumala ei anna sinulle suurempaa kuormaa kuin jaksat kantaa? Minusta kenellekään kärsivälle ei voi sanoa niin.

        Minua ovat auttaneet kirjat. Esimerkiksi Martti Lindqvistin kirjoissa on ollut todella hyviä ajatuksia.

        Kärsimys ei ole syntiä. Ei myöskään katkeruus.


    • toivoisit elämältä? Muuta kuin ahdingosta pois?

      • man

        toivoisin, että pääsisin ahdingosta pois.


      • man kirjoitti:

        toivoisin, että pääsisin ahdingosta pois.

        suotavina ratkaisuina, joiden avulla ahdinko loppuisi?

        (Tosin eihän olekaan niin, että elämää olisi helpoksi tarkoitettu. Se, mikä ahdistaa niin se asia on lupa kuormana jättää pois. Ei lammasta ole tarkoitettu kuorman kantajaksi.)

        Jos on mielenterveysongelmia, niin silloin toki kannattaa myös terkkarille varata aika ja kertoa siellä probleemansa. Ne on siellä sitä varten, että kuuntelevat.


      • man
        Leenu.n kirjoitti:

        suotavina ratkaisuina, joiden avulla ahdinko loppuisi?

        (Tosin eihän olekaan niin, että elämää olisi helpoksi tarkoitettu. Se, mikä ahdistaa niin se asia on lupa kuormana jättää pois. Ei lammasta ole tarkoitettu kuorman kantajaksi.)

        Jos on mielenterveysongelmia, niin silloin toki kannattaa myös terkkarille varata aika ja kertoa siellä probleemansa. Ne on siellä sitä varten, että kuuntelevat.

        Se riippuu kokonaan ahdingon laadusta. Tuo neuvo terkkarilla käynnistä oli hyvä. Oletko itse noudattanut sitä?


      • man kirjoitti:

        Se riippuu kokonaan ahdingon laadusta. Tuo neuvo terkkarilla käynnistä oli hyvä. Oletko itse noudattanut sitä?

        terkkarilla olen ihan tavallisia sairauksia käyny hoidattamassa... kurkkukipua ja sen sellaista. Olen kyllä perehtynyt esim. masennukseen (ja muihinkin jonkin verran), että sen suhteen on jotain tietämystä asiasta. Oireiden perusteella pystyy näkemään, onko tarvetta millaiseen hoitoon. Siksikin kuka tahansa voisi lukea erilaisista sairauksista ja oireista, en usko, että hirveen pahitteeksi olisi.


      • man
        Leenu.n kirjoitti:

        terkkarilla olen ihan tavallisia sairauksia käyny hoidattamassa... kurkkukipua ja sen sellaista. Olen kyllä perehtynyt esim. masennukseen (ja muihinkin jonkin verran), että sen suhteen on jotain tietämystä asiasta. Oireiden perusteella pystyy näkemään, onko tarvetta millaiseen hoitoon. Siksikin kuka tahansa voisi lukea erilaisista sairauksista ja oireista, en usko, että hirveen pahitteeksi olisi.

        käynyt terkkarilla hoidattamassa mielenterveysongelmiasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1747
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      265
      1196
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      867
    4. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      64
      779
    5. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      768
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      224
      760
    7. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      751
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      725
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      47
      694
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      87
      683
    11. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      41
      634
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      74
      631
    13. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      140
      627
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      613
    15. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      600
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      574
    17. 31
      568
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      556
    19. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      517
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      25
      515
    Aihe