Minä ennen ja jälkeen huumeiden

Egotus

Tyttöystäväni, nykyinen kihlattuni, on ollut kanssani ennen kuin käytin kannabista sikana väärin ja sittemmin käytön jälkeen.

Tänään hän kertoi minussa suurimman näkemänsä eron:

"Ennen sä olit sellainen enimmäkseen itsekäs mulkku. Vaikka rakastin sua silloinkin niin tää nykyinen asenteesi on 100 kertaa parempi ja valitsisin nykyisen itsesi jos olisitte eri ihminen... tavallaan oletkin eri tyyppi. Onneksi."

Jep. Se kannabis tosiaan muuttaa persoonaa. Et ole enää sama ihminen sen jälkeen. Et todellakaan. Jotkut sanoo että uskoontuleminen on teknisesti lähellä mielenhäiriötä. Ehkä asia todellakin on niin; miksipä todellista rauhan ja rakkauden viestiä ei loppujen lopuksi kannettaisi meidän tyhmiin kuuppiimme sellaista tietä joka on mahdollisimman suora? Ehkä mielenhäiriöt on suoraa informaatiota sellaisessa muodossa jota me emme kertakaikkiaan ymmärrä...

En tiedä, ei tarvi. Se ei ole oleellista. Jokatapauksessa kannabiksen kautta mä kohtasin oman nöyryyteni - nöyryyttäjäni - vihdoin - ja ehkä se on keittänyt mun kovasta kuorestani vihdoin aikuisen miehen esiin. Ainakin toi avoni niin tykkää asian ilmaista.

Se aika jonka vietin mieleni ja yrtin kanssa oli mun elämän HIGH-school. Ja nyt se on takana ja läksyt on opittu. Sillä matkalla nuppi saatiin tosi sekaisin... mut samalla sinne tarttui kyllä jotain muutakin. Jotain sellaista jota ei taida voida saavuttaa normaalilla elämällä - valitettavasti.

Ja jotta matkallni pääsin tänne saakka ei minua ikinä tarvinnut rankaista. Kyllä se oppi meni perille ihan käytännön kautta, ymmärtämisen. Kaikki rangaistus jota olisin saattanut kohdata olis automaattisesti suuntautunun rankaisemisen tarkoitusta vastaan. Sen verran uppiniskainen jääräpää minä olen. Miksi pitäisi rankaista jos kaikki mitä tarvitsin loppujen lopuksi oli yksinkertainen peili?

Mut. Jokainen tavallaan. Luullaan yhdessä että nykyinen tilamme käsittää kaiken oleellisen tiedon jolla oikeasti tarkastelemme tätä maailmaa parhaassa mahdollisessa valossa. Se on aina valhe mut ... suloinen ja mukava valhe. Inhimillinen valhe.

17

1435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nii

      onneks ei pysyvästi sitte muuttanu

      • Egotus

        Juurikin pysyvästi muuttanut...


    • äiti

      Miten me vanhemmat voimme lasten käytön kanssa elää?
      Voimmeko me mitenkään auttaa?
      Huomaako käyttäjä kuinka vanhempien oma elämä menee päin helvettiä huolen,syyllisyyden ja avuttomuuden kanssa?
      Huomaako käyttäjä kuinka vanhemmat eivät enää ole tekemisissä kenenkään kanssa? Kaikki ystävät ovat jääneet koska hävettää niin pirusti? Eikä tiedä mitä vastaisi kun kysellään lapsista?
      Koska olet jo lopettanut niin toivoisin sinulta vastausta kun sitä ei omiltaan saa!!!

      • Naapurin_äijä

        Asiassa on monia seikkoja jotka vaikuttavat. Haluan sanoa, etten hyväksy nuorten MITÄÄN päihteidenkäyttöä. Hyväksyminen on kuitenkin eri asia kuin suvaitseminen, eli en ole leimaamassa ihmisiä jotka toimivat toisin kuin mitä itse toivoisin.

        Jos puhumme amfetamiinista, extacysta tai muista tämän luokan huumausaineista, saattaisi olla hyvä tuoda asia julki paikallisessa sosiaalitoimistossa. Samaten jos nuori on vaarassa alkoholisoitua, tai on sitä jo.

        Jos kysymyksessä on tuikitavallinen hampun pössyttely, sinun on hyvä tietää että kysymyksessä ei ole maailmaa kaatava asia. Tärkein asia on varmistua siitä, että nuori tajuaisi edes pysytellä siinä, kohtuuden rajoissa, mikäli ei ole halukas käyttöään lopettamaan. Tässä myös sinä voit ilmaista mielipiteesi. Myös normaalin elämän pitää onnistua.

        Tuskin sinä raportoit tuttavillesi jokaisesta hiivatulehduksestasikaan. Kerro heille totta, mutta jätä itsellesi myös yksityisasioita. Tämä voi kuulua hyvin niihin asioihin. Jos tieto tulee jostain muualta, voit ihmettelijälle laukoa päin naamaa "Kannattaisi sinunkin hieman päivittää tietojasi tämän asian osalta." Kerrot ettet hyväksy, mutta olet tietoinen asiaan liittyvistä TODELLISISTA riskeistä, jotka ovat ihan muuta kuin mitä medioissa on annettu ymmärtää. Voit vielä lisätä että aika yleistä se on nykyään.

        Tämä voisi päteä silloin jos lapsesi on esimerkiksi yli 16, jolloin hän on rikosoikeudellisesti itse vastuussa teoistaan alaikäisyydestä huolimatta.

        Toivon sinulle voimia ahdinkosi keskelle.

        Naapurin äijä
        h u u m e v a s t a i n e n
        - hampun kotikasvatuksen puolesta


      • Egotus

        "Miten me vanhemmat voimme lasten käytön kanssa elää?"

        No tähän kysymykseen jokainen hankkii kuitenkin vastauksensa valitettavasti itse. Omien vanhempieni suhteen he kertakaikkiaan menivät täysin lukkoon ja katsoivat pois koko asiasta kun saivat tietää ja jo ennenkin. Vanhemmilla on ihan älytön tapa katsoa ohi ja "järkeillä" että kyse on jostain muusta.

        Mut se itse ongelma... huumeisiin liittyy niin paljon harhaluuloja ja kauhuskenaarioita ja yksinkertaista typeryyttä - sekä käyttäjien että kriitikkojen ja yhteiskunnan puolesta että oikeastaan koko huumehärdellistä on vaikea ottaa selkoa. Pelko on aina se joka aiheuttaa väärinkäsityksiä ja mittasuhteiden menetystä puolin ja toisin.

        Miten vanhemmat suhtautuisivat alkoholinkäyttöön? Lähdetään siitä. Alkoholista on helppo puhua, se on helppo mieltää ja se on lähes täysin samanlaista vaikutuksiltaan ja seurauksiltaan ellei sitä oteta huomioon että muut huumeet ovat myös itsessään laittomia.

        Jos lapsesi joisi kännit kerran kuukaudessa olisiko se huolestuttavaa? Kaksi kertaa? Joka viikonloppu? - Missä on se raja alkoholin suhteen? - Jotakuinkin sille rajalle voidaan asettaa myös realistinen suhtautuminen huumeisiin. (tämä ei ole huumemyönteinen asenne vaan sekä huume- että alkoholirealistinen asenne. Aine vaihtuu mutta ongelmallisuuden tekniikka ei.)

        "Voimmeko me mitenkään auttaa?"

        Riippuu omasta kyvystänne. Mä olen läpikäynyt nyt omakohtaisesti näitä juttuja hyvin syvällä tavalla. Jos saisin tietää että mun lapseni (ei vielä vekaroita vaikka tuo emäntä niitä kovasti kinuaakin...) olisi kokeillut tai käyttäisi huumeita niin ensimmäinen asia mitä tekisin olisi että "menisin mukaan". Tää on tietenkin äkkiseltään radikaali ratkaisu, kertakaikkiaan pyytäsin ja vaatisin että lapsen kanssa pössäytellään pilveä ja sitten puhutaan asiasta.

        Miksi tekisin näin? - Ennenkaikkea keskusteluyhteyden ja luottamuksen takia, näyttäisin etten ole tuomitsemassa vaan elämässä asioita läpi lapseni kanssa; myös hänen kokemusmaailmassaan - ja että olen valmis ottamaan huomioon myös hänen näkökantojaan. Niin kauan kuin lapsi voi olla rehellinen vanhemmilleen ja tietää ettei häntä tuomita hän kertoo ainakin suuren osan totuudesta. Tuon tiedon perusteella voi sitten valita toimenpiteet. Tärkeää on myös tietää mistä puhuu; ne keskusteluyhteydet katkeaa hyvin äkkiä äärimmäisiin asenteisiin ja harhaluuloihin jotka myös viralliset tahot kumoaa. Lapset mielummin valehtelee päästäkseen tilanteesta irti kuin väittelee idiootin kanssa - tämän vuoksi idiotismia pitäisi välttää.

        Hommassa jujuna on se että kun joku alkaa käyttämään laittomia päihteitä hän joutuu valitettavasti kaatamaan kaikki henkiset aidat joita yhteiskunta ja perhe on sen asian suhteen rakentanut. Noissa aidoissa on täysin turhia ja kohtuuttomia aitoja mutta myös tarpeellisia ja elämää säilyttäviä aitoja. On valitettavaa että meidän päihdesuhtautumisemme on juuri niin mustavalkoista kuin mitä täälläkin näkyy; sen seurauksena ne jotka valitsevat "väärin" (ehkä kuitenkin hyvistä syistä) henkisesti ajautuvat sellaiselle alueelle jolla rajoja ei enää ole vaikka he eivät konkretisoisikaan pahimpia tekoja.

        Huumeidenkäytössä vanhemmuus on parhaimmillaan sitä että niitä aitoja pystytään rakentamaan myös maaperälle jolla niitä ei pitäisi edes olla. Okei, huumeita käytetään. Mikä on tässä tapauksessa liikaa ja mikä on hyväksyttävissä? (jokin määrä on pakko olla hyväksyttävissä, kyse on jo nyt käytöstä eikä suinkaan käyttämättömyydestä). Mikä on lapsen oma tietotaso, kuinka sitä voidaan nostaa? Mikä on syy ja mikä on seuraus? On paljonkin tehtävissä - aina - ja vieläpä ilman ehdottomia radikaaleja kieltoja jotka sulkevat keskustelukanavan ja todellisen vaikuttamisen mahdollisuuden.

        Toivottavasti tästä heräsi jotain ajatuksia.

        "Huomaako käyttäjä kuinka vanhempien oma elämä menee päin helvettiä huolen,syyllisyyden ja avuttomuuden kanssa?"

        Meille käyttäjille usein sanotaan "Itseppähän olette vastuussa omasta elämästänne". valitettavasti joudun välittämään tämän viestin eteenpäin. Huumeidenkäyttö ei ole elämän loppu, se ei ole häpeän aihe toisin kuin monet sanovat. Se on pahimmillaan vaarallinen - jopa kuolettava - harrastus - mutta se ei välttämättä sisällä mitään negatiivista jos asiat menevät oikein.

        Älkää nyt herrajestas eläkö lastenne kautta omaa elämäänne?! Tehkää asiasta numero, tapaus, jonka kertakaikkiaan voi ripustaa omaan lokeroonsa jos se uhkaa normaalia arkista elämää liikaa. Entä jos lapsenne olisi sairastunut syöpään? Mikä olisi suhtautuminen silloin? - Ottakaa se sama suhtautuminen nyt käyttöön. Loppujen lopuksi jos jumitatte asiaan kuten omat vanhempani tekivät teette hallaa sekä lapsellenne että itsellenne, lapsenne on vastuussa omista valinnoistaan ja suhtautumisistaan - te olette omistanne. Jos ette kykene katsomaan ja hyväksymään asiaa sellaisena kuin se oikeasti on niin vika ei ole lapsenne.

        "Niin, lapsemme käyttää huumeita. Emme hyväksy sitä mutta hän on silti lapsemme jota rakastamme. Hyväksykää se tai poistukaa". Olisiko tuollainen asenne mistään kotoisin kun puhutaan toisista ihmisistä?

        "Huomaako käyttäjä kuinka vanhemmat eivät enää ole tekemisissä kenenkään kanssa? Kaikki ystävät ovat jääneet koska hävettää niin pirusti? Eikä tiedä mitä vastaisi kun kysellään lapsista? "

        Jos asiaa peitellään ja tarjotaan aina hymyilevää naamaa niin tuskin.

        Ja pässeille valehteleminen on aina sallittua. Niille joille asia ei kuulu voi aina sanoa "Hänellä on huolia elämässään ja käyttää vähän turhan paljon alkoholia. Muuten ihan hyvin". En minäkään työhaastatteluissani kerro että polttelin pilveä päivittäin parin vuoden ajan, kunhan sanon että pidin sapattivapaata ja oli henkilökohtaisia ongelmia elämässä.

        Se kaikkein suurin haaste on teillä nyt turhasta pelosta luopuminen. Kun huumemörkö heijastelee varjoaan seinälle se näyttää ihan hirmuisen isolta. Mutta kun oikeasti kääntyy ja katsoo asiaa ilman pelkoa pienenee se mörkö lopulta tiedon, ymmärryksen ja realiteettien valossa täsmälleen yhden ihmisen kokoiseksi. Musta tuntuu että maailma on pelotellut ihmiset niin suunniltaan asian suhteen että siihen suhtautuminen on väkisinkin pelolla kymmenkertaiseksi värittynyttä.

        Pikku Ritari; Nujerra pelko niin löydät miekan ja kilven


      • Kuohio
        Naapurin_äijä kirjoitti:

        Asiassa on monia seikkoja jotka vaikuttavat. Haluan sanoa, etten hyväksy nuorten MITÄÄN päihteidenkäyttöä. Hyväksyminen on kuitenkin eri asia kuin suvaitseminen, eli en ole leimaamassa ihmisiä jotka toimivat toisin kuin mitä itse toivoisin.

        Jos puhumme amfetamiinista, extacysta tai muista tämän luokan huumausaineista, saattaisi olla hyvä tuoda asia julki paikallisessa sosiaalitoimistossa. Samaten jos nuori on vaarassa alkoholisoitua, tai on sitä jo.

        Jos kysymyksessä on tuikitavallinen hampun pössyttely, sinun on hyvä tietää että kysymyksessä ei ole maailmaa kaatava asia. Tärkein asia on varmistua siitä, että nuori tajuaisi edes pysytellä siinä, kohtuuden rajoissa, mikäli ei ole halukas käyttöään lopettamaan. Tässä myös sinä voit ilmaista mielipiteesi. Myös normaalin elämän pitää onnistua.

        Tuskin sinä raportoit tuttavillesi jokaisesta hiivatulehduksestasikaan. Kerro heille totta, mutta jätä itsellesi myös yksityisasioita. Tämä voi kuulua hyvin niihin asioihin. Jos tieto tulee jostain muualta, voit ihmettelijälle laukoa päin naamaa "Kannattaisi sinunkin hieman päivittää tietojasi tämän asian osalta." Kerrot ettet hyväksy, mutta olet tietoinen asiaan liittyvistä TODELLISISTA riskeistä, jotka ovat ihan muuta kuin mitä medioissa on annettu ymmärtää. Voit vielä lisätä että aika yleistä se on nykyään.

        Tämä voisi päteä silloin jos lapsesi on esimerkiksi yli 16, jolloin hän on rikosoikeudellisesti itse vastuussa teoistaan alaikäisyydestä huolimatta.

        Toivon sinulle voimia ahdinkosi keskelle.

        Naapurin äijä
        h u u m e v a s t a i n e n
        - hampun kotikasvatuksen puolesta

        Naapurin äijä, tuosta ekstaasista sen verran että se on jo niin yleisesti käytetty huume että voidaan jo "massatestauksen" perusteella sanoa että satunnainen essottelu ei ole vielä merkki rappiosta tai kohtuuttomuuksista. Sanoisimpa että ennemminkin jokaisen villimmän nuoren kokemusmaailmaan pakolliset essokokeilut juurikin kuuluu yhtenä osana...

        Varsin monet tapaukset jättää sen ekstaasin satunnaiseksi bilehuumeeksi. Monet ei edes käytä mitään muuta; välttämättä alkoholiakaan kovin paljoa. Essot on vaan sellainen juttu joka "pitää" kokea.

        Ekstaasilla on ehkä kaikkein kehittynein kulttuuri käyttöpiireissään sikäli kun olen ymmärtänyt ja noita essoja heitellään huiviin lähinnä bileissä.

        Mun mielestä essot ei ole mietoja tai kovia... ne on aikalailla siinä puolissavälissä. Selkeesti huume vaikutuksensa puolesta mutta siltikään ei mitään kauhean riskialtista tavaraa, tietty poislukien väärin/liikakäyttö ja kytkös muihin aineisiin... tosin onneksi pelkän e:n heittäjiä on varsin paljon että sitä nauttiakseen ei tarvi sotkeentua muihin aineisiin.


      • narkomanin äiti

        minä opettelin itselleni sanomaan ja harjoittelin!lapseni on narkomaani.kyllä opin kertomaan ja puhumaan asiasta muille,ei minua tuomittu.mutta totuus on suurimmilta osin se että narkomaanin vanhemmat lakkaa elämästä omaa elämää,unohtaen kaiken muun.oikeastaan sitä se äitys on ja asia jolle ei paljon voi.itse sain hyvinkin paljon apua ja ennenkaikkea keskustelu apuja vanhempien tukiryhmästä.


      • Naapurin_äijä
        Kuohio kirjoitti:

        Naapurin äijä, tuosta ekstaasista sen verran että se on jo niin yleisesti käytetty huume että voidaan jo "massatestauksen" perusteella sanoa että satunnainen essottelu ei ole vielä merkki rappiosta tai kohtuuttomuuksista. Sanoisimpa että ennemminkin jokaisen villimmän nuoren kokemusmaailmaan pakolliset essokokeilut juurikin kuuluu yhtenä osana...

        Varsin monet tapaukset jättää sen ekstaasin satunnaiseksi bilehuumeeksi. Monet ei edes käytä mitään muuta; välttämättä alkoholiakaan kovin paljoa. Essot on vaan sellainen juttu joka "pitää" kokea.

        Ekstaasilla on ehkä kaikkein kehittynein kulttuuri käyttöpiireissään sikäli kun olen ymmärtänyt ja noita essoja heitellään huiviin lähinnä bileissä.

        Mun mielestä essot ei ole mietoja tai kovia... ne on aikalailla siinä puolissavälissä. Selkeesti huume vaikutuksensa puolesta mutta siltikään ei mitään kauhean riskialtista tavaraa, tietty poislukien väärin/liikakäyttö ja kytkös muihin aineisiin... tosin onneksi pelkän e:n heittäjiä on varsin paljon että sitä nauttiakseen ei tarvi sotkeentua muihin aineisiin.

        Ymmärrän kantasi, mutta onko asia sittenkään niin yksioikoinen?

        Oman ymmärrykseni mukaan extacy on vanha "lääkekandidaatti" jonka todettiin olevan toimiva ase psykiatriassa psykoterapian apuvälineenä purettaessa potilaan vakavia traumoja. Sen käyttö ymmärrykseni mukaan lopetettiin liian vahvojen sivuoireiden takia sen ohella että sen todettiin aiheuttavan osalle potilaista voimakkaan psyykkisen riippuvuuden.

        Asioita joilla ei voi puolustella kieltolakia ko. aineen osalta, mutta asiassa on muutakin.

        Kun ostat nappisi diileriltä, onko sinulla ainuttakaan keinoa todella varmistua siitä, mitä kemikaaleja ostit? Vaikka en olekaan kovin läheltä päässyt alan genreä seuraamaan, tiedän että coctailit ovat näissä melko yleisiä. e&a yleensä. Piriä seassa.

        Jos minä haluaisin kokeilla essoja, en todellakaan haluaisi kokeilla amfetamiinia. En vaikka järkenikin sanoisi ettei kertakokeilu koukuttaisi.

        Haluan sanoa sinulle, etten hyväksy essoja. Se on minun mielipiteeni. Samalla kuitenkin suvaitsen sinun näkemyksesi asiasta.

        Naapurin äijä
        h u u m e v a s t a i n e n
        - hampun kotikasvatuksen puolesta


      • Mikke
        Naapurin_äijä kirjoitti:

        Ymmärrän kantasi, mutta onko asia sittenkään niin yksioikoinen?

        Oman ymmärrykseni mukaan extacy on vanha "lääkekandidaatti" jonka todettiin olevan toimiva ase psykiatriassa psykoterapian apuvälineenä purettaessa potilaan vakavia traumoja. Sen käyttö ymmärrykseni mukaan lopetettiin liian vahvojen sivuoireiden takia sen ohella että sen todettiin aiheuttavan osalle potilaista voimakkaan psyykkisen riippuvuuden.

        Asioita joilla ei voi puolustella kieltolakia ko. aineen osalta, mutta asiassa on muutakin.

        Kun ostat nappisi diileriltä, onko sinulla ainuttakaan keinoa todella varmistua siitä, mitä kemikaaleja ostit? Vaikka en olekaan kovin läheltä päässyt alan genreä seuraamaan, tiedän että coctailit ovat näissä melko yleisiä. e&a yleensä. Piriä seassa.

        Jos minä haluaisin kokeilla essoja, en todellakaan haluaisi kokeilla amfetamiinia. En vaikka järkenikin sanoisi ettei kertakokeilu koukuttaisi.

        Haluan sanoa sinulle, etten hyväksy essoja. Se on minun mielipiteeni. Samalla kuitenkin suvaitsen sinun näkemyksesi asiasta.

        Naapurin äijä
        h u u m e v a s t a i n e n
        - hampun kotikasvatuksen puolesta

        -onko sinulla ainuttakaan keinoa todella varmistua siitä, mitä kemikaaleja ostit?-

        On erittäin hyvä keino....jättää huumeet ostamatta/käyttämättä.


      • Emmeche
        Mikke kirjoitti:

        -onko sinulla ainuttakaan keinoa todella varmistua siitä, mitä kemikaaleja ostit?-

        On erittäin hyvä keino....jättää huumeet ostamatta/käyttämättä.

        Myös nettikeskusteluja on ilman tarpeettomia kommentteja joiden tietosisältö on 0.

        Aletaan vaikka käyttää lyhennettä MIHOE joka tarkoittaa Myös Ilman Huumeita On Elämää. Voit vaikka kehittää signaturen jossa tuo lyhenne on kun vastailet AIHEESEEN liittyviin asioihin AIHEESEEN liittyvin vastauksin. Tällä tavoin et turhaan horota tilaa vaan kunnioitat keskustelun dynamiikkaa samalla tuoden julki lopullisen mielipiteesi.

        Ei muuta.


      • Naapurin_äijä
        Mikke kirjoitti:

        -onko sinulla ainuttakaan keinoa todella varmistua siitä, mitä kemikaaleja ostit?-

        On erittäin hyvä keino....jättää huumeet ostamatta/käyttämättä.

        "On erittäin hyvä keino....jättää huumeet ostamatta/käyttämättä."

        Totta on tämä. Mutta onko tämä ohjenuorana sellainen että jokainen ihminen sitä haluaisi seurata? -ei ole.

        Entä sellainen ohjenuora kuin: Etsi itsellesi kokonaisvaltaisesti vähähaittaisin ratkaisu, ja toteuta sitä varovaisuudella ja maltilla? Eikö sellainen malli kuulostaisi sinustakin järkevälle?

        Sinulla on ehkä oma vankka käsityksesi maailmanjärjestyksestä ja oikeista ja vääristä asioista. Seisot yhteiskuntamallin takana joka kriminalisoi VÄÄRÄN päihteen ja VÄÄRÄN lääkkeen käyttäjän. Juridiikka ei tunne käsitettä yksilösidonnaisuus, koska juridiikan tarkoituksena on muodostaa säännöstö jolla massoja hallitaan. Koska päihteillä voi olla muitakin funktioita kuin päihdyttäminen, pitäisi ymmärtää tämä myös lainsäädännössä.

        Jokainen punaisen kolmion reseptilääke on huume kadulla, ja jokainen tätä kautta välitetty nappi on huumausainerikoksen välikappale. Lääkärin määräämänä täysin laillinen keino hoitaa itseään.

        Jos yksilö yrityksistä huolimatta epäonnistuu elämään harmoniassa Laillisten päihteiden sekä Laillisten lääkkeitten kanssa, oletko oikeasti sitä mieltä että kyseisen henkilön pitäisi vaan hampaat irvessä sitkutella vaivojensa ja stressinsä kanssa koska LAKIonLAKIonLAKI?

        Mikä on sinulta pois, jos naapurisi päättää iltansa parvekkeella marijointti huulessa?


      • Hoitsu
        Naapurin_äijä kirjoitti:

        "On erittäin hyvä keino....jättää huumeet ostamatta/käyttämättä."

        Totta on tämä. Mutta onko tämä ohjenuorana sellainen että jokainen ihminen sitä haluaisi seurata? -ei ole.

        Entä sellainen ohjenuora kuin: Etsi itsellesi kokonaisvaltaisesti vähähaittaisin ratkaisu, ja toteuta sitä varovaisuudella ja maltilla? Eikö sellainen malli kuulostaisi sinustakin järkevälle?

        Sinulla on ehkä oma vankka käsityksesi maailmanjärjestyksestä ja oikeista ja vääristä asioista. Seisot yhteiskuntamallin takana joka kriminalisoi VÄÄRÄN päihteen ja VÄÄRÄN lääkkeen käyttäjän. Juridiikka ei tunne käsitettä yksilösidonnaisuus, koska juridiikan tarkoituksena on muodostaa säännöstö jolla massoja hallitaan. Koska päihteillä voi olla muitakin funktioita kuin päihdyttäminen, pitäisi ymmärtää tämä myös lainsäädännössä.

        Jokainen punaisen kolmion reseptilääke on huume kadulla, ja jokainen tätä kautta välitetty nappi on huumausainerikoksen välikappale. Lääkärin määräämänä täysin laillinen keino hoitaa itseään.

        Jos yksilö yrityksistä huolimatta epäonnistuu elämään harmoniassa Laillisten päihteiden sekä Laillisten lääkkeitten kanssa, oletko oikeasti sitä mieltä että kyseisen henkilön pitäisi vaan hampaat irvessä sitkutella vaivojensa ja stressinsä kanssa koska LAKIonLAKIonLAKI?

        Mikä on sinulta pois, jos naapurisi päättää iltansa parvekkeella marijointti huulessa?

        Lääkäri määrää lääkkeet sairauden hoitoon EI siihen et potilas saa "pönttönsä sekaisin".

        Siinä vissi ero potilaiden ja huumehörhejen välillä.


      • Hoitsu
        Hoitsu kirjoitti:

        Lääkäri määrää lääkkeet sairauden hoitoon EI siihen et potilas saa "pönttönsä sekaisin".

        Siinä vissi ero potilaiden ja huumehörhejen välillä.

        HUUMEHÖRHÖJEN


      • Attekumiorava
        Hoitsu kirjoitti:

        HUUMEHÖRHÖJEN

        Mikä on tämä pakonnomainen tarve nimitellä muita?? Tuntea itsensä jotenkin korkeampiarvoiseksi kun tietoisesti keskustelukumppani on "huumehörhö"?? Keinotekoista itsensäpönkitystä joka ei hyödytä ketään/mitään.

        Tällaisella tasolla keskustelevat voisivat vaikka mennä suomi24:n osastolle "tunnevammat" tahi "minulle kukaan ei ole käytöstapoja opettanut ja se kostautuu ennemmin tai myöhemmin"


      • Naapurin_äijä
        Hoitsu kirjoitti:

        Lääkäri määrää lääkkeet sairauden hoitoon EI siihen et potilas saa "pönttönsä sekaisin".

        Siinä vissi ero potilaiden ja huumehörhejen välillä.

        Entä jos LÄÄKÄRIN MÄÄRÄÄMISTÄ lääkkeistä menee oikein käytettynä pönttö sekaisin ja saat vielä palkkioksi terhakan lääkekoukun, sairaskohtaukset ja menetät vielä muistisikin?

        Hoitsuksi sinä tunnut tietävän hyttystäkin vähemmän lääketieteestä, puhumattakaan että tietäisit jotain psykiatriasta.

        Mitä nimeä aiot seuraavassa viestissäsi käyttää?

        En ole ansainnut huumehörhö-herjaasi, jos olet oikeasti noin lukutaidoton, aivoton akka, niin keskity sinä vaan jatkossa niihin hommiin jotka osaat. Sellaisia voisi olla verenpaineen mittaaminen, Hiekkalaatikolla kykkiminen pikkupetterin kanssa, juoruaminen muiden talon akkojen kanssa, aviomiehen kyykyttäminen, sormivärityöt, nalkuttaminen, pihtaaminen ja jatkuva tukan hipelöinti.

        Naapurin äijä
        h u u m e v a s t a i n e n
        - hampun kotikasvatuksen puolesta


      • eräs äiti
        Egotus kirjoitti:

        "Miten me vanhemmat voimme lasten käytön kanssa elää?"

        No tähän kysymykseen jokainen hankkii kuitenkin vastauksensa valitettavasti itse. Omien vanhempieni suhteen he kertakaikkiaan menivät täysin lukkoon ja katsoivat pois koko asiasta kun saivat tietää ja jo ennenkin. Vanhemmilla on ihan älytön tapa katsoa ohi ja "järkeillä" että kyse on jostain muusta.

        Mut se itse ongelma... huumeisiin liittyy niin paljon harhaluuloja ja kauhuskenaarioita ja yksinkertaista typeryyttä - sekä käyttäjien että kriitikkojen ja yhteiskunnan puolesta että oikeastaan koko huumehärdellistä on vaikea ottaa selkoa. Pelko on aina se joka aiheuttaa väärinkäsityksiä ja mittasuhteiden menetystä puolin ja toisin.

        Miten vanhemmat suhtautuisivat alkoholinkäyttöön? Lähdetään siitä. Alkoholista on helppo puhua, se on helppo mieltää ja se on lähes täysin samanlaista vaikutuksiltaan ja seurauksiltaan ellei sitä oteta huomioon että muut huumeet ovat myös itsessään laittomia.

        Jos lapsesi joisi kännit kerran kuukaudessa olisiko se huolestuttavaa? Kaksi kertaa? Joka viikonloppu? - Missä on se raja alkoholin suhteen? - Jotakuinkin sille rajalle voidaan asettaa myös realistinen suhtautuminen huumeisiin. (tämä ei ole huumemyönteinen asenne vaan sekä huume- että alkoholirealistinen asenne. Aine vaihtuu mutta ongelmallisuuden tekniikka ei.)

        "Voimmeko me mitenkään auttaa?"

        Riippuu omasta kyvystänne. Mä olen läpikäynyt nyt omakohtaisesti näitä juttuja hyvin syvällä tavalla. Jos saisin tietää että mun lapseni (ei vielä vekaroita vaikka tuo emäntä niitä kovasti kinuaakin...) olisi kokeillut tai käyttäisi huumeita niin ensimmäinen asia mitä tekisin olisi että "menisin mukaan". Tää on tietenkin äkkiseltään radikaali ratkaisu, kertakaikkiaan pyytäsin ja vaatisin että lapsen kanssa pössäytellään pilveä ja sitten puhutaan asiasta.

        Miksi tekisin näin? - Ennenkaikkea keskusteluyhteyden ja luottamuksen takia, näyttäisin etten ole tuomitsemassa vaan elämässä asioita läpi lapseni kanssa; myös hänen kokemusmaailmassaan - ja että olen valmis ottamaan huomioon myös hänen näkökantojaan. Niin kauan kuin lapsi voi olla rehellinen vanhemmilleen ja tietää ettei häntä tuomita hän kertoo ainakin suuren osan totuudesta. Tuon tiedon perusteella voi sitten valita toimenpiteet. Tärkeää on myös tietää mistä puhuu; ne keskusteluyhteydet katkeaa hyvin äkkiä äärimmäisiin asenteisiin ja harhaluuloihin jotka myös viralliset tahot kumoaa. Lapset mielummin valehtelee päästäkseen tilanteesta irti kuin väittelee idiootin kanssa - tämän vuoksi idiotismia pitäisi välttää.

        Hommassa jujuna on se että kun joku alkaa käyttämään laittomia päihteitä hän joutuu valitettavasti kaatamaan kaikki henkiset aidat joita yhteiskunta ja perhe on sen asian suhteen rakentanut. Noissa aidoissa on täysin turhia ja kohtuuttomia aitoja mutta myös tarpeellisia ja elämää säilyttäviä aitoja. On valitettavaa että meidän päihdesuhtautumisemme on juuri niin mustavalkoista kuin mitä täälläkin näkyy; sen seurauksena ne jotka valitsevat "väärin" (ehkä kuitenkin hyvistä syistä) henkisesti ajautuvat sellaiselle alueelle jolla rajoja ei enää ole vaikka he eivät konkretisoisikaan pahimpia tekoja.

        Huumeidenkäytössä vanhemmuus on parhaimmillaan sitä että niitä aitoja pystytään rakentamaan myös maaperälle jolla niitä ei pitäisi edes olla. Okei, huumeita käytetään. Mikä on tässä tapauksessa liikaa ja mikä on hyväksyttävissä? (jokin määrä on pakko olla hyväksyttävissä, kyse on jo nyt käytöstä eikä suinkaan käyttämättömyydestä). Mikä on lapsen oma tietotaso, kuinka sitä voidaan nostaa? Mikä on syy ja mikä on seuraus? On paljonkin tehtävissä - aina - ja vieläpä ilman ehdottomia radikaaleja kieltoja jotka sulkevat keskustelukanavan ja todellisen vaikuttamisen mahdollisuuden.

        Toivottavasti tästä heräsi jotain ajatuksia.

        "Huomaako käyttäjä kuinka vanhempien oma elämä menee päin helvettiä huolen,syyllisyyden ja avuttomuuden kanssa?"

        Meille käyttäjille usein sanotaan "Itseppähän olette vastuussa omasta elämästänne". valitettavasti joudun välittämään tämän viestin eteenpäin. Huumeidenkäyttö ei ole elämän loppu, se ei ole häpeän aihe toisin kuin monet sanovat. Se on pahimmillaan vaarallinen - jopa kuolettava - harrastus - mutta se ei välttämättä sisällä mitään negatiivista jos asiat menevät oikein.

        Älkää nyt herrajestas eläkö lastenne kautta omaa elämäänne?! Tehkää asiasta numero, tapaus, jonka kertakaikkiaan voi ripustaa omaan lokeroonsa jos se uhkaa normaalia arkista elämää liikaa. Entä jos lapsenne olisi sairastunut syöpään? Mikä olisi suhtautuminen silloin? - Ottakaa se sama suhtautuminen nyt käyttöön. Loppujen lopuksi jos jumitatte asiaan kuten omat vanhempani tekivät teette hallaa sekä lapsellenne että itsellenne, lapsenne on vastuussa omista valinnoistaan ja suhtautumisistaan - te olette omistanne. Jos ette kykene katsomaan ja hyväksymään asiaa sellaisena kuin se oikeasti on niin vika ei ole lapsenne.

        "Niin, lapsemme käyttää huumeita. Emme hyväksy sitä mutta hän on silti lapsemme jota rakastamme. Hyväksykää se tai poistukaa". Olisiko tuollainen asenne mistään kotoisin kun puhutaan toisista ihmisistä?

        "Huomaako käyttäjä kuinka vanhemmat eivät enää ole tekemisissä kenenkään kanssa? Kaikki ystävät ovat jääneet koska hävettää niin pirusti? Eikä tiedä mitä vastaisi kun kysellään lapsista? "

        Jos asiaa peitellään ja tarjotaan aina hymyilevää naamaa niin tuskin.

        Ja pässeille valehteleminen on aina sallittua. Niille joille asia ei kuulu voi aina sanoa "Hänellä on huolia elämässään ja käyttää vähän turhan paljon alkoholia. Muuten ihan hyvin". En minäkään työhaastatteluissani kerro että polttelin pilveä päivittäin parin vuoden ajan, kunhan sanon että pidin sapattivapaata ja oli henkilökohtaisia ongelmia elämässä.

        Se kaikkein suurin haaste on teillä nyt turhasta pelosta luopuminen. Kun huumemörkö heijastelee varjoaan seinälle se näyttää ihan hirmuisen isolta. Mutta kun oikeasti kääntyy ja katsoo asiaa ilman pelkoa pienenee se mörkö lopulta tiedon, ymmärryksen ja realiteettien valossa täsmälleen yhden ihmisen kokoiseksi. Musta tuntuu että maailma on pelotellut ihmiset niin suunniltaan asian suhteen että siihen suhtautuminen on väkisinkin pelolla kymmenkertaiseksi värittynyttä.

        Pikku Ritari; Nujerra pelko niin löydät miekan ja kilven

        luin hyvin kirjoitetun kirjoituksesi,mutta olen vähän siinä luulossa että siitten kun sinulla on lapsi/lapsia)ja jos alkaisi käyttää jotain,niin olet itse vanhentunut aika paljon,ja se vanhemman rakkaus ja pelko ynm.ne muuttaa ihmistä todella paljon,ja kun lapsensa kasvua on seurannut sekä mukana elänyt,niin harva vanhempi todellisuudessa ilman pelkoa ja tuskaa voi kohdata lapsensa käyttämisen.


    • Xyz

      Toisin tähän keskusteluun vain sen näkökohdan, että jos vanhemmat jaksaisivat kaikista ongelmista huolimatta viestittää huumeita käyttäville lapsilleen, että he rakastavat näitä edelleen ja kaikesta huolimatta, he ovat tervetulleita kotiin lepäämään, turvapaikkaan selviämään kun vintti on ihan sekaisin. Nukkumaan. Syömään. Selviämään.
      Ja siten kun keskusteluyhteys taas on kunnossa, niin jutellaan asioista niin, että ei tuomita lasta, ainoastaan tuodaan selkeästi julki, että se mitä hän tekee ei ole oikein. Siinä on suuri ero. Kotona noudatetaan kodin sääntöjä. Autetaan jos voidaan, aina ei pystytä. Huutamisesta tai itkemisestä ei ole mitään hyötyä. Kaikki sellainen, millä lapsi ajetaan takaisin 'kavereidensa' piiriin on hänelle pahaksi. Tämä on vaikeaa, tosi vaikeaa, mutta voin kertoa, että tiedän tapauksia, joissa juuri tällainen asenne on auttanut kierteen katkaisuun.
      Monilla nuorilla on tapana sanoa 'hanki oma elämä', itseasiassa se ei ole ollenkaan huonosti sanottu. Vanhemmilla on täysi oikeus omaan elämään ilman, että sitä lapsen seikkailut estäisivät. Martyyriys on vain kokonaisuudelle haitaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe