eronnut kirkosta tänä vuonna, kertoo Kaleva-lehti.
Mistä moinen johtuu ?
Kirkkoon ei kohta kuulu muita kuin lestadiolaisia, niitä jotka pitävät kaikkia toisia ihmisiä helvettiin tuomittuina.
Eronneet "lestat" on tehneet kirjan USKO, TOIVO ja RASKAUS, siitä puhuttiin eilen pitkä tovi rariossa.
Mistä moinen johtuu ?
Kirkkoon ei kohta kuulu muita kuin lestadiolaisia, niitä jotka pitävät kaikkia toisia ihmisiä helvettiin tuomittuina.
Eronneet "lestat" on tehneet kirjan USKO, TOIVO ja RASKAUS, siitä puhuttiin eilen pitkä tovi rariossa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vl-elämäntavan ongelmakohtia käsiteltiin laajasti myös eilisessä Kalevassa
Hesarissa vielä laajemmin.
SRK:n johdon kannalta on surkuteltavaa,että se itse ei kykene liikkeen varjopuolia
ottamaan esille ja korjaamaan, vaan asiat tulevat esille aina muuta kautta, ruohonjuuritasolta.
Joo ja kaikki varmaan Haapavetisiä, vai?
Paljonko Haapaveellä eroaa kirkosta tai liittyy siihen vuosittain ?
Mistähän tuon sais selville?
Viimeksi Päivi Räsänen aiheutti erobuumin.
Suomalaiset ovat niin tyhmiä,anteeksi tietämättömiä,että he luulevat,että esim. KD-puolueen kanta on kirkon kanta,ja kostivat kirkolle.
Kirkon kanta on kuitenkin suurinpiirtein se,mikä on arkkipiispan,muiden piispojen ja kirkolliskokouksen kanta.
Kirkolliskokous esim. avasi naisille papinviran.
Eroakirkosta.fi-palvelun kautta Haapavedellä erosi kirkosta vuonna 2007 yhteensä 44 henkilöä ja vuonna 2008 yhteensä 42 henkilöä. Luvuissa ei ole mukana suoraan maistraatin tai kirkkoherranviraston kautta eronneet.
Kiitos tiedosta, olisiko myös tuoreempia lukuja saatavilla ?
eroa kirkosta,eroat samalla seurakunnasta,seurakunnalla onpalveluja jotkakannattaa lukia,ennenkuin eroaa,kokkikerhoa,vanhustenk,päivähoitoa,nuortenillanviettoja,peliiltoja,niinsanottu saapas,ymmmmmmm,älä sitten pyydä apua diakonista,ruokalappua
Ja kaiken toiminnan taustalla on pyrkimys saada ihmiset uskomaan oppeihin, jotka eivät ole totta. Jumalaa ei ole ja Jeesus kuoli jo parituhatta vuotta sitten. Taivas on mielikuvituspaikka.
Kirkon pääopit on armo ja totuus sekä lähimmäisyys.
Ne kuulukoot, jotka kirkkoa tarvii, mutta kirkon tulee erota valtiosta - ei valtion kirkko. Valtio maksaa kirkolle mittavan summan euroja, saa islamilaiset suomalaiset?
Muuten aivan se ja sama kuulonko kirkkoon vai en, muttase että siihen kuuluu lestaadiolaiset niin siksipä eroan siitä vaimoni kanssa. Miksi rahoittaa lahkolaisten tarkoitusperiä???
Kannattaa muistaa,että VL on tosi pikkiriikkinen porukka kirkon jäsenistä.
Kirkko on kokonaan perusluterilaisten johdossa.
Ei siis ole yhtään vl-piispaa eikä voi koskaan tullakaan, niin kaukana heidän oppinsa on kirkon linjasta. Suomessa on vain opittu suvaitsemaan,ollaan niin pieni kansa ja pieni kirkko,että on pakko.
Viimeinen teksti on just oikea.
Kerran lestat kuuluu kauheuksineen kirkkoon, niin miksei kaikki muutkin lahkot ???
Tuo on anteeksi antamaton synti ja vääryys.
Kirkolle on aivan sama, vaikka kuihtuu pois kokonaan, ellei ilman yhtä lahkolaisuutta tule toimeen.
Asia, jossa on pohtimista.
Toivotaan,että terveen järjen ja inhimillisyyden asialla oleva luterilainen kirkkomme
pysyy pystyssä ja voimistuu!
30 000 nuorta lähti tänäkin vuonna ISOS-koulutukseen, mikä kertoo,että rippikoulussa opittu on kolahtanut.
Lupaan liittyä vaimoni kanssa takaisin kirkkoon jos lestadiolaisuus erotetaan kirkon piiristä KOKONAAN! Ja varmaan moni muukin tekee saman tempun. sen verran vääristeltyä totuutta ne julistaa ja lahko on hädin tuskin 150 vuotta vanhasuuntaus mutta tuho on saanut jo paljon aikaan.
Kirjoja rupesi ilmestymään tuhkatiheään, sillä lestat kyllä ymmärtää kahisevan päälle. Heissähän on todella paljon liikemiehiä ja naisia.
Nehän on kokouksissaan päättäneet, että näytellään ulkopuolisille ettemme kuulu hihhuleihin enään, joten voimme kirjoitella ja raotella lahkomme toimintaa. Todellisuudessa jatkavat kärpäpaikalla entisiä sempaloita.
Kalevan pääkirjoitus otti kantaa vl-"perhehelvetteihin"-ei toki tätä sanaa käyttänyt.
Liikkeen johto elää omalla planeetallaan, ja on kyvytön arvioimaan edes sitä,kuinka suurta hallaa itse liikkeelle tekee se, että heidän teoriansa ja käytäntönsä ovat niin kaukana toisistaan.
Saako muille parannusta ja tuomiota saarnaava liike vielä parannuksen armon
itselleen,
vaiko vain tuomion ?