Kirjoita tupakkatarinasi!

Minna K

Hei Sinä 50 vuotta täyttänyt tupakoiva mies tai nainen!

Kirjoita minulle "tupakointielämänkertasi". Kerro, mitä tupakointi Sinulle merkitsee nyt ja aina siitä asti kun aloitit tupakoinnin.

Tupakkatarinoitanne tarvitsen pro gradu -työtäni varten. Sen aiheena on tupakoinnin merkitys tupakoijan itsensä kannalta.

Ikärajan asetin siksi, että teillä yli 50-vuotiailla on kokemusta ajasta, jolloin tupakointi ei ollut lainsäädännöllisesti rajoitettua ja yleinen ilmapiiri tupakointia kohtaan oli suopeampi.

Missä tilanteessa ja milloin aloitit tupakoinnin? Miten siihen suhtauduttiin tuolloin? Mikä merkitys tupakalla on ollut päivittäisessä elämässäsi? Missä tilanteissa poltat, missä taas et missään tapauksessa? Miten tupakointitilanteet ovat vaihdelleet vuosien myötä? Miten tupakoinnin rajoitukset ovat vaikuttaneet tupakointiisi? Miten ympäristö suhtautuu tupakointiisi? Milloin tupakointi on parasta? Oletko yrittänyt lakkoja?

Nämä ovat siis vain vinkiksi, voit toki kirjoittaa, mitä mieleesi tulee tupakointiisi liittyen, ja se on jopa toivottavaa. Tarinan pituuden voit itse päättää. En taatusti vieroksu mitään tekstejä.

Ole hyvä ja laita oikea nimesi ja yhteystietosi mukaan. Käsittelen tarinat luottamuksellisesti, eivätkä kirjoittajien tiedot tule muiden tietoon. Pro graduani teen Helsingin yliopiston valtiotieteellisen tiedekunnan yhteiskuntapolitiikan laitokselle.
Lähetä tarinasi 30.11.2004 mennessä sähköpostilla (jos laitat liitetiedostona, tallenna rtf-muotoon). Lisätietoja saat sähköpostitse tai puh. 040-847 4642.

Suurkiitos kaikille kirjoittajille jo etukäteen!

Terveisin

Minna Kemppi
Sähköposti: [email protected]

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        281
        2946
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        58
        2338
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        348
        2007
      4. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        115
        1747
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        126
        1709
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1375
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1327
      8. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        59
        1263
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1253
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1203
      Aihe