Tuomioja

Tomioja ei ilmeisesti ole valmis nöyristelyyn virkamiesten edessä. Otsikko Uusi Suomi-nettilehdessä : Erkki Tuomioja rikkoi Suomen rintaman – ”Virkamiehet suuttuivat”.. Tuosta pitäisi jo huolestua, sillä ovatko ministerit täysin virkamiesten ohjailtavissa ja nöyriä sätkynukkeja??? No, puolustusministerin osalta aivokapasiteetti rajoittuu ainoastaan neuvojen kuuntelemiseen. Toki muitakin tahdottomia löytyy, ja urheilumiehet ja valokuvausharrastajat lisäksi..
Samuel Langhorne Clemens, alias Mark Twain kai lausui viisauden: "Isänmaan ystävän tärkein tehtävä on suojella maataan sen omalta hallitukselta".

5

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sananvapaus!

      Vaatii älykkyyttä ja rohkeutta olla eri mieltä USA:n ja Naton EU:lta vaatimista pakotteista.
      Valtiomiestaitoisia poliitikkoja ei ole kovin monta tällä hetkellä eduskunnassa, eikä varsinkaan hallituksessa.

      • eRo tuleee

        Suurin osa on täysiä opportunisteja - Alexander Stubb on oikea opportunistien kuningas.

        Päättelen näin vain hänen lausunnoistaan mm. australialaisen "uutisvuotajan" Assangen tapauksessa. Hänen mukaansa tällainen vuoto aiheuttaa sen, että tiedon salailu lisääntyy. Voi hel-vetti , mikä logiikka.

        Tiedän , mitä mieltä hän on Edwar Snowdenista edellisen perusteella.

        En ihmettele, että häntä ja hänen perhettään joudutaan poliisivoimin suojelemaan.

        Näillä poliiiseilla olisi tärkempääkin tehtävää kuin suojella jonkun äärilibreraalin aatemaailmaa.

        Se on todella poliisivoimian väärinkäyttöä. Muuttakoon mielipiteitään tai paetkoon maasta.

        Nyt ei kannata edes muuttaa Skotlantiin, jos muija sattuu olemaan sieltä kotoisin. Skotlanti haluaa erota ääriliberalistisesta Englannista.

        Saarivaltion eteläosa voidaan hinata Yhdysvaltoihin , lähelle Wall Streetiä.


    • kuonoon..

      Stubbi ja Rinne pieksi hiljaseksi!

    • Politiikkaa!

      Pakotteista puhuttaessa Stubb sanoi: "tämä on politiikkaa". No, niinhän se on mitä suurimmassa määrin, Ukraina on sivuseikka.
      En tiedä oliko tuo sanominen yksi hänen lipsahduksistaan, vai oliko hän vain oma itsensä?
      Hän on usein puolustellut käyttäytymistään sanomalla että "hän on oma itsensä". Ei se mitään, jos hän on oma itsensä, mutta siinä on jotain kummallista että hän on Suomen pääministeri. Siis, paras vaihtoehto kokoomuksessa?

    • Reijo Se

      Tietojen oikeellisuus on tärkeätä myös. Varatuomari Peter joku, Venäjän ja Ukrainan tuntija ja kielten puhuja, esitelmöi Maija Elonheimon vetämässä Brysselin Koneessa noiden itäisten maiden ja Nato-EU-Usan suhteista. Verrattuna Suomen puolustusministerin pelkopuheisiin varatuomari oli järkevä ja laajatietoinen. Suosittelen erikoisesti ja kauhuissani "Brysselin kone"-ohjelman kuuntelemista!
      http://blogit.yle.fi/brysselin-kone

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      72
      8925
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5050
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3900
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      55
      2667
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe