Tomioja ei ilmeisesti ole valmis nöyristelyyn virkamiesten edessä. Otsikko Uusi Suomi-nettilehdessä : Erkki Tuomioja rikkoi Suomen rintaman – ”Virkamiehet suuttuivat”.. Tuosta pitäisi jo huolestua, sillä ovatko ministerit täysin virkamiesten ohjailtavissa ja nöyriä sätkynukkeja??? No, puolustusministerin osalta aivokapasiteetti rajoittuu ainoastaan neuvojen kuuntelemiseen. Toki muitakin tahdottomia löytyy, ja urheilumiehet ja valokuvausharrastajat lisäksi..
Samuel Langhorne Clemens, alias Mark Twain kai lausui viisauden: "Isänmaan ystävän tärkein tehtävä on suojella maataan sen omalta hallitukselta".
Tuomioja
5
66
Vastaukset
- Sananvapaus!
Vaatii älykkyyttä ja rohkeutta olla eri mieltä USA:n ja Naton EU:lta vaatimista pakotteista.
Valtiomiestaitoisia poliitikkoja ei ole kovin monta tällä hetkellä eduskunnassa, eikä varsinkaan hallituksessa.- eRo tuleee
Suurin osa on täysiä opportunisteja - Alexander Stubb on oikea opportunistien kuningas.
Päättelen näin vain hänen lausunnoistaan mm. australialaisen "uutisvuotajan" Assangen tapauksessa. Hänen mukaansa tällainen vuoto aiheuttaa sen, että tiedon salailu lisääntyy. Voi hel-vetti , mikä logiikka.
Tiedän , mitä mieltä hän on Edwar Snowdenista edellisen perusteella.
En ihmettele, että häntä ja hänen perhettään joudutaan poliisivoimin suojelemaan.
Näillä poliiiseilla olisi tärkempääkin tehtävää kuin suojella jonkun äärilibreraalin aatemaailmaa.
Se on todella poliisivoimian väärinkäyttöä. Muuttakoon mielipiteitään tai paetkoon maasta.
Nyt ei kannata edes muuttaa Skotlantiin, jos muija sattuu olemaan sieltä kotoisin. Skotlanti haluaa erota ääriliberalistisesta Englannista.
Saarivaltion eteläosa voidaan hinata Yhdysvaltoihin , lähelle Wall Streetiä.
- kuonoon..
Stubbi ja Rinne pieksi hiljaseksi!
- Politiikkaa!
Pakotteista puhuttaessa Stubb sanoi: "tämä on politiikkaa". No, niinhän se on mitä suurimmassa määrin, Ukraina on sivuseikka.
En tiedä oliko tuo sanominen yksi hänen lipsahduksistaan, vai oliko hän vain oma itsensä?
Hän on usein puolustellut käyttäytymistään sanomalla että "hän on oma itsensä". Ei se mitään, jos hän on oma itsensä, mutta siinä on jotain kummallista että hän on Suomen pääministeri. Siis, paras vaihtoehto kokoomuksessa? - Reijo Se
Tietojen oikeellisuus on tärkeätä myös. Varatuomari Peter joku, Venäjän ja Ukrainan tuntija ja kielten puhuja, esitelmöi Maija Elonheimon vetämässä Brysselin Koneessa noiden itäisten maiden ja Nato-EU-Usan suhteista. Verrattuna Suomen puolustusministerin pelkopuheisiin varatuomari oli järkevä ja laajatietoinen. Suosittelen erikoisesti ja kauhuissani "Brysselin kone"-ohjelman kuuntelemista!
http://blogit.yle.fi/brysselin-kone
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815