Onko liikkeellä tällaista?

Meeri -68

Hei, minulla oli noin viikon verran puolikuntoinen olo ja työpäivän jälkeen nukuin toista tuntia. Viime lauantaina kävin lenkillä ja ajattelin, että nyt tästä paranen. Mitä vielä, kurkku kipeytyi kuin salama kirkkaalta taivaalta samana iltana äkisti. Rämmin maanantaina töihin ja nyt olen ollut kotisohvalla maanantai iltapäivästä lähtien. Olo on edelleen karsea, ei kuumetta, yskänpuuskia, ääni maassa ja nenä tukossa. En jaksa kertakaikkiaan yhtään mitään. Tuntuu, että jalat pettää alta. Huomenna pitäisi mennä töihin, mutta ainakin nyt tuntuu toivottomalta.. Onko tällaista liikkeellä, voiko olla kuumeetonta keuhkokuumetta? Kiitos kommenteista :)

4

3698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllästynyt

      Minulla jotain samantapaista. Perjantaina kävin nukkumaan terveenä ja lauantaina herätessä oli kurkussa kipeä tunne ja nuha. Iltaan mennessä oli ääni kadonnut kokonaan. Sunnuntaina olo oli vielä kamalampi kuin lauantaina. Kävin päivystyksessä, eipä sieltä mitään osattu sanoa. Crp ja nieluviljely otettiin, mutta edes tuloksia niistä en saanut... Sairaslomatodistuksessa diagnoosina oli "määrittämätön akuutti ylähengitystieinfektio". Olen koko sairaslomani maannut sängyssä, ottanut särkylääkettä, syönyt ja juonut kylmää, kun mikään muu ei maistu. Tänään olisi pitänyt jo palata kouluun, mutta mulla on edelleen kuumetta ja yskin ja pärskin kokoajan. Ja kun mä yskin, niin limaa tulee aivan hirveästi keuhkoista. Se on kellertävää ja nyt on ollu vertakin mukana. Ja sanottakoon vielä, että omistan erittäin huonon vastustuskyvyn, sillä olen talven aikana useammin kuin 5 kertaa kipeänä. Mulla on epäilty astmaa, mutta ne testit jäi omasta laiskuudesta kesken. Ois kiva tietää kyl, et mikä oikeen vaivaa. Kokemusta on liikaakin huonosta terveyskeskuksen palvelusta... yksityinen parempi?

      • Meeri -68

        Hei, mene ihmeessä niihin astmatesteihin. Jos sinulla on usein pitkittynyttä yskää, se saattaa johtua astmasta. Molemmilla aikuisilla lapsillani on astmalääkitys ja sen myötä flunssat on loppuneet lähes tyystin. Poikani kyllä sairasti lähes koko viime syksyn armeijassa, keväällä hänen kunto oli intissä parempi. Kotiuduttuaan armeijasta, ei ole juurikaan tarvinnut astmalääkettä. Jos sinulla on astmatyyppistä tulehdusta kehkoissa, kortisonilääke helpottaa ja saattaa olla, että et tarvistisi lääkettä kuin esim. flunssan yhteydessä :)


    • Josmo

      Tuollaista flunssaakin on nyt liikkeellä. Olen kuullut monelta samaa viimeaikoina. Alkavaa mykoplasmaa tai keuhkoklamydiaakin voi olla - molemmat näistä saattavat parantua itsestäänkin, mutta jos oireilu jatkuu niin kannattaa vaikka yksityisellä lääkärillä otattaa vasta-ainetestit, jos ei kunnallisella puolella suostuta ottamaan.

      Tärkeintä nyt on välttää stressiä (niin fyysistä kuin henkistä), levätä ja tukea immuunijärjestelmää.

      • Meeri -68

        Kiitokset vastauksista :) Kävin eilen aamulla yksityisellä lääkärillä ja sain to ja pe sairauslomaa. Vieläkin on veto ihan pois mutta yskä ja nuha loppuivat kuin seinään. Ruoka ei ole maistunut koko viikolla, ja vatsakatarri meinaa vaivata buranan syömisen takia. Olen sairastanut muutama vuosi sitten mykoplasman ja keuhkoklamydian samanaikaisesti. Silloin ihmettelin, että miksi on vaikea hengittää, näin väsynyt tai sairaan tuntuinen olo ei silloin ollut. Tai ehkä olen vain unohtanut.... :) No kaipa tämä tästä kun vielä on viikonloppu aika levätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3161
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      73
      1232
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      948
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      701
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      682
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe