Mikä on nouseva merkki?

tietoa hakeva

Mikä siis on nouseva merkki? ja mikä laskeva, onko sellaista? Noita tuntuu olevan niin paljon aurinko- ja kuumerkki ja jokainen planeetta pitää erikseen katsoa, apua, kun ihan sekaisin menee!!

2

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astron

      Nouseva merkki on se eläinradan merkki, joka oli itäisessä horisontissa (johon maa osoittaa)syntyessäsi. Askendentti (1. huoneen kärki)taas on piste nousevasta merkistä, johon maan itäinen horisontti osoittaa syntymähetkellä.

      Esimerkkinä: Voit tuntea kaksi nousevaa skorpionia, joilla toisella on askendentti 10 astetta skorpionissa ja toisella 22 astetta. Siis sama nouseva merkki, mutta eri askendentti.

      Laskeva merkki on merkki, johon maan läntinen horisontti osoittaa syntymähetkellä ja se löytyy aina vastapäätä nousevaa merkkiä. Piste, johon maan läntinen horisontti osoittaa syntymähetkellä on nimeltään deskendentti. Deskendentti toimii 7.huoneen kärkenä.

      Siis jos skorpioni nousee ja maan itäinen horisontti on syntymähetkellä 10 astetta skorpionissa, sanotaan, että ihminen on nouseva skorpioni ja tämän askendentti on 10 astetta skorpionissa. Deskendentti löytyy tietenkin tällöin 10 astetta härästä.

      Jos esim. skorpioni nousee,

    • önö

      Ei tuu mitään sun kanssas kun et ees nousevaa merkkiä tiedä. Etkä laskevaa ja sellainen todellakin on! Sitä on tässä maailmassa yhtä jos toistakin merkkiä ja tosiaankin, jokainen pitää erikseen katsoa ja sekaisin mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe