Olen 24-vuotias työssäkäyvä nainen, jonka parisuhteessa tuli äkkijyrkkä mutka miehen puolelta. Mies käytti hyväksi luottamustani ja mursi sen kappaleiksi. Tämä on jo toinen kerta ja vaikka päätinkin vielä yrittää en tiedä, miten osaisin. Tuntuu, että tämä kerta teki minuun lukon, jota en saa auki.
Näyttelen välinpitämätöntä, vaikka en olekaan. Mielessö pyörii hyvin usein ajatukset, oppiko mies mitään ja jatkaako hän, kuin mitään ei olisi sattunut? Valehtelee vaan jälleen?
Olen alkanut epäillä, että tarvitsisin psykologin apua. Stressaan todella pienistä jutuista (puoli tuntia aikaa ehtiä töihin johon ajaa 10min, ehdinkö varmasti? Harrastukseni alkaa 2h päästä, mitä jos nukahdan tai unohdan sen, maailmahan kaatuu silloin!) mitä en ole ennen tehnyt. Tuntuu, että olen nyt vain tyhjä kuori, en ole oikein läsnä enää.
Ongelmanahan tässä on, että mistä saan apua tähän? Työterveyspuolella työnantaja ei maksa yhtään mitään ylimääräistä. Sitä kautta en apua saa ja julkisella puolella ajat ovat pitkät ja niin kiven alla, etten usko, että minua otetaan vastaan. Rahatilanne on taas sen verran tiukka, etten mielelläni laittaisi n. 100€ yksityisellä käymiseen, varsinkaan, kun se yksi kerta ei riitä.
Olen miettinyt seurakunnan palveluita, mutta mitä muutama tuttavani on kertonut, kyseiset palvelut eivät ole kunnassamme kovin laadukkaita. Sinua on kuuntelemassa elämäänsä kyllästynyt virkailija, jonka ainut ohje mihin tahansa tilanteenseen on: "Sinun pitäisi ottaa itseäsi niskasta kiinni ja antaa asian mennä ohi." Kyllä minä osaan itsellekin tuon verran järkeillä, en vain enää osaa...
Osaako kukaan neuvoa tähän mitään, mistä apua voisi lähteä hakemaan? Onko ylipäätänsä mahdollista saada mistään edes kohtuusummalla apua, kun kyse ei ole kuitenkaan itsemurhan suunnittelusta?
Mistä apua?
oiuty
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501607
- 621562
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101128- 60931
- 49914
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556