Jehovan todistajat

Olen ihmetellyt että miten jehovan todistajat pääsevät sisälle kerrostaloon joissa on kooderi alaovessa. Avaako joku heille oven vai tietävätkö jonkun purku koodin? meidänkin talossa käyneet tälläviikolla jo kaksikertaa tarjoamassa lehteään.
7925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eivät tiedä koodeja vaan joku talon ystävällinen vanha mummo päästää alaovesta sisälle.

Äänestä
  • Sinun ei ole pakko päästää Jehovaa sisään asuntoosi vaan voit avata oven ja sanoa että ei kiinosta.

    Äänestä

Sama ilmiö ihmetyttää myös muiden uskontokuntien edustajien kanssa...Talossa on ovikoodi ja vaikka ollaan sanottu että niin kauan kun tän asunnon ovessa on tämä nimi niin mikään uskonto ei kiinnosta,silti ravataan!Ja eniten on käynyt ihan tän virallisen kirkon edustajia....

Äänestä

no voi hyvää päivää jos kerrostalossa on 1 jehova niin totta kait se koodi on kaikkien tiedossa sama koskee huumehörhöjä ja muita häiriköitä

Äänestä

Itse pyydän Jehovat (ja kaikki muutkin hihhulit) aina sisään ja näytän niille palvontahuoneeni jossa on verellä piirrettyjä pentagrammeja seinillä, vuohenkalloja, väärin päin olevia ristejä ja puukolla parkettiin koverrettuja pedonmerkkejä. Eivät ole käyneet uudestaan.

Suomessa on uskonnonvapaus, mutta se ei tarkoita sitä, että uskontoa voisi tuputtaa toisille kotirauhan piirissä. Miltähän uskovaisilta tuntuisi, jos heidän kotiovelleen tulisi säännöllisesti joku, kertomaan "Hei, tulin kertomaan teille Luciferista!"

Äänestä

Ovikoodit on turhia, ja vaikka ovet olis lukossa tai hitsattu kiinni, ne tulee vaikka ikkunoista sisälle. Ne tulee aina uudestaan, ette pääse niitä karkuun.

Äänestä

Mä olin kerra sattumalt kännis, ku alottelin kotona. Ovikello sois ja avasin oven, tulivat rupattelemaan. Kysyin, et haittaaks, jos samal pukeutuu, Antoivat luvan, mut aikas punasiks menivät kullini nähdessään... hipsivät pois perkeleet onneks.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeviw kirjoitti:

Olen ihmetellyt että miten jehovan todistajat pääsevät sisälle kerrostaloon joissa on kooderi alaovessa. Avaako joku heille oven vai tietävätkö jonkun purku koodin? meidänkin talossa käyneet tälläviikolla jo kaksikertaa tarjoamassa lehteään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu