mikä olisi järkevintä?

Olen kummastellut eri ohjeita joita olen lukenut, toisissa sanotaan että kalat pitää ostaa vähitellen ettei veteen tule yhtäkkiä liikaa ammoniakkia. Toisissa taas sanotaa että kaikki kalat pitäisi hankkia kerralla ettei moneen kertaan tarvi järkyttää altaan bakteerikantaa???Mitä siis teen? Ja vielä toinen kysymys, onko tiikerinuoliaisia yleensä helposti saatavilla ja paljonko ne maksaa? entä leväbarbit?
2284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Silloin kun perustaa allasta niin mielestäni kannattaa vähitellen ostaa kalat kestävämmästä lajista herkimpään.
Näin herkimmät kalat säästyy nitriittien (nitraattien?) heittelyltä ja omistaja pahimmassa tapauksessa kalakuolemilta. Muutto on aina stressi ja silloin veden pitäisi olla mahdollisimman hyvää.
Jos kalakauppa on kaukana lie helpompaa ostaa kerralla ja käyttää vedenparannusaineita. Markku Varjo kyllä muistaakseni neuvoo ostamaan kaikki kerralla.
Leväbarbeja luulisin olevan enemmän tarjolla kuin tiikerinuoliaisia. Hinnat selviää parhaiten käymällä katsomassa sitä lähikaupan valikoimaa.

Äänestä

Kehoittaisin vertailemaan tiikerinuoliaisten hintoja huolellisesti. Ainakin Tampereen seudulla olen huomannut tiikerinuoliaisten hintojen vaihtelevan todella reippaasti(45-120mk). Hintaero todella tuntuu, koska tiikerinuoliaisia suositellaan pidettävän vähintään kolmea kappaletta. Tosin en tiedä, onko näissä noliaisissa joitakin eroja (esim. kasvatusolosuhteissa) eri liikkeiden välillä. Kuitenkin hinnan vaihtelut tuntuu ällistyttävältä.

Tiikerinuoliaisia on saatavilla usein melko hyvin. Kannattaa tosiaan kysellä liikkeistä.

Leväbarbien hinnat pyörii 20 mk:n molemmin puolin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeissään kirjoitti:

Olen kummastellut eri ohjeita joita olen lukenut, toisissa sanotaan että kalat pitää ostaa vähitellen ettei veteen tule yhtäkkiä liikaa ammoniakkia. Toisissa taas sanotaa että kaikki kalat pitäisi hankkia kerralla ettei moneen kertaan tarvi järkyttää altaan bakteerikantaa???Mitä siis teen? Ja vielä toinen kysymys, onko tiikerinuoliaisia yleensä helposti saatavilla ja paljonko ne maksaa? entä leväbarbit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu