Sonera ei välitä vanhoista asiakkaista

huonosti kohdeltu

Hassaa rahaa ärsyttävään puhelinmyyntiin joissa ei kerrota edes 24kk sopimuksen loppumisen jälkeistä kiinteän laajakaistan hintaa. Tyrkytetään jatkoa kertomatta hintaa jos ei halua jatkaa kiskurihinnalla. Puhelinmyyjät ovat epäluotettavia. Puhelimessa suoraan soittamisesta on vain ikäviä kokemuksia ja seuraamuksia kun palvelu henkilön tiedot eivät ole luotettavia eikä oikeita. Tullut vain laskusotkuja,suoraveloituksen lopettamisesta.Mitään selvää ei saa mistään ettekä lähetä mitään erillistä tietoa kirjeellä vaihtoehdoista.

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaduntallaaja-

      Isommissa kaupungeissa on Soneran kivijalkaliikkeitä. Siellä kannattaa käydä ennenkuin 24kk sopimus loppuu. He voivat tehdä uuden 24kk sopparin samana päivänä tai jos olet lähellä sopparin loppua niin irtisanominen onnistuu helposti.

      Jos et tee mitään ennenkuin määräaikainen sopimus loppuu niin Sonera korottaa hintaa esim. Sonera viihteessä 5-6 euroa 39,99 -> 45? euroon kuussa.

      Elisan (Elisa Viihde) kanssa ei tarvitse pelleillä näin vaan hinta pysyy samana (39,99e/kk) vaikka määräaikaisuus loppuu (muutut vanhaksi asiakkaaksi).

      Todennäköisesti Sonera yrittää vain kasvattaa kassaansa muistamattomien takia, en tiedä onko kukaan vienyt asiaa Kuluttajaviranomaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      101
      1631
    2. 210
      1507
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      979
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      55
      809
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      765
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      48
      752
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      712
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      54
      702
    Aihe