Reumaepäily, huolestuttaa, miten ravintola-ala sopii?

reumaatikkoko

Hei, lääkäri epäili minulla reumaa ja otti röntgen-kuvat sekä verikokeet. Tuloksissa kestää vielä. Olen ammatiltani ravintolakokki ja teen pahimmillaan 16h työpäiviä seisten pakkotahtisessa työssä. Oireet ovat alkaneet lonkista, jotka kipeytyneet aivan itkuun saakka. Lisäksi ranteet/kyynärpäät on diagnosoitu kauan sitten ollen rasitusvammaa/tenniskyynärpäätä mutta näin jälkeenpäin yhdistän kyllä tähän. Myös pahoja kipuja alaselässä.
Onko muilla saman alan ihmisillä reumaa? Oletteko voineet jatkaa työssänne?

2

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut tämän

      Kyllä jotkut pystyvät jatkamaan työtään kun lääkitys on löytynyt.Toki sinun pitää lyhentää työpäivääsi jos vaan mahdollista-ei ole kivaa olla aina töissä. Ja ammattia voi miettiä että pystytköe sim toimimaan viileissä kylmähuoneissa? Pystystkö nostelemaan jatkossa? Ammattiasi voidaan jos työnantajallasi haluja -muuttaa fyysisesti keveämmäksi esim osaaikatyötä tai osa-aikaeläkeläisenä, Tai voit kouluttautua uuteen ammattiin esim , tai esimiestehtäviin tms--mahdoton tulee mahdolliseksi.

    • 15+14

      Tutustu ruokavalio hoitoon, itse olen myös seisovassa ja liikkuvassa työssä, koko päivän jaloilla, alan vaihto oli käsillä kun lääkkeetkään ei tepsinyt mutta kun tiukalle ruokavaliolle ryhdyin niin oireet hävisi. Olen kuin uusi ihminen ja jaksan työssä ja väsymyskin on tiessään, kuitenkin heti jos syön sopimatonta, sen tuntee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe