Pureva hevonen

avut loppunut

Hei, hoidan nuorta hevosta joka puree kun yritän koskea sitä. Tämä on kuitenkin vain ongelma silloin kun hevosella ei ole riimua päässä ja on joko karsinassa tai tarhassa. Vinkkejä miten saisin tämän loppumaan?

6

1332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noin vähillä tiedoilla on aika hankala sanoa mitään rakentavaa. Pitäisi tietää, millä lailla se puree, eli onko se pientä näykkimistä vai pureeko se tosissaan, ja pureeko/näykkiikö se aina kun siihen koskee, vai jossain tietyissä tilanteissa sitä käsiteltäessä tai vaikuttaako asiaan se mihin päin hevosta koskee. Pureeko se esim silloin kun sen päätä koskettaa, vai onko saman tekevää. Sanoit että hevonen on nuori. Kuinka nuori on nuori? Ori, tamma, ruuna? Yrittääkö se esim väistää kosketusta ennen kuin puree tai onko jotain muuta mahdollista erikoista käyttäytymistä? Miten itse käyttäydyt hevosen luona kun sillä ei ole riimua? Oletko ehkä epävarmempi itsestäsi tms, ellei sillä ole riimua päässä?

      • .....

        5 vuotias tamma, ja puree korvat luimussa. Väistää kyllä kosketusta ja ymmärrän perääntyä. Ja voi hyvinkin olla että en ole yhtä varma kun tammalla ei ole riimua, kun en enää luota siihen.


      • ......
        ..... kirjoitti:

        5 vuotias tamma, ja puree korvat luimussa. Väistää kyllä kosketusta ja ymmärrän perääntyä. Ja voi hyvinkin olla että en ole yhtä varma kun tammalla ei ole riimua, kun en enää luota siihen.

        Turpaan saan koskea ja otsaan, mutta näkyy ettei se tykkää.


    • Vähän lisäkysymyksiä. Jos se on tarhassa ilman riimua ja haet sitä sieltä, miten se käyttäytyy? Tuleeko se luoksesi vai lähteekö karkuun, vai päästääkö kiltisti ihan viereen mutten anna koskettaa? Jos se tulee luokse, ovatko korvat pystyssä vai luimussa tai jotain siltä väliltä? Antaako laittaa riimun purematta? Oletko kokeillut miten se käyttäytyy jos sille laittaa kaulapannan? Voit kokeilla vaikka tavallisella tukevalla nahkavyöllä. Pureeko sittenkin?
      Tarkennuksena kysyisin vielä, että ovatko turpa ja otsa siis ainoat paikat mihin se antaa koskea purematta, vai saako esim lautasilta silittää tms?

      Ensiavuksi sanoisin, että jos mahdollista, pidä sillä riimu päässä jos se kerran sillä tavalla käyttäytyy kunnolla. Sitten katsotaan mitä muuta voisi tehdä.

      Tiedätkö mitään sen menneisyydestä? Nyt menee arvailuksi, näkemättä on todella vaikea sanoa mitään kun ei näe kehon kieltä, mutta jotenkin tulee mieleen, että sillä on ollut taipumusta pikkunäykkimiseen kuten monilla varsoilla/nuorilla hevosilla on tapana, ja sitä on sitten läimitty sen takia, mikä on johtanut siihen että se on oppinut puolustautumaan jo valmiiksi. Se ei enää luota ihmiseen, mikä on valitettavaa noin nuorella hevosella. Siinä tapauksessa asia on korjattavissa, joskin pitkän prosessin kautta.

      Toinen mahdollisuus on, että se vain ei luonteenomaisesti pidä siitä että sitä "käpälöidään". Kosketuksen väistäminen ja pureminen voivat olla sen tapa kertoa, että se haluaa olla rauhassa.

      Miten se käyttäytyy jos näkee raipan? Jos se ei pelkää raippaa, voisit pitää sellaisen mukanasi kun käsittelet sitä ilman riimua, ja pitää sen itsesi ja hevosen välissä niin että se näkee sen vaikka et käytäkään sitä. Jos taas se joutuu paniikkiin raipan nähdessään, sitä on todennäköisesti lyöty raipalla puremisen takia, ja siinä tapauksessa projektista tulee vielä pidempi, sillä kerran rikottua luottamusta on vaikea korjata.

      • ......

        Tilanne on parantunut, taisi vain olla tavallinen tamma viikko ja ajattelin kun hän on niin nuori niin se testaa rajojani :) mitäs muuten tarkoittaa kun hevosella on korvat takana muttei luimussa? Entäs mitä virikkeitä hevoselle voi tehdä karsinaan?


    • Hyvä juttu jos oli vain kiimasta kiinni. Siinä tapauksessa kannattaa vain pitää sillä riimu päässä niinä aikoina niin ei tule ongelmia.

      Jos olisi kyse testailusta, se todennäköisesti tekisi samaa riimu päässäkin eikä vain ilman.

      Jos korvat ovat taaksepäin muttei luimussa, se kuuntelee jotakin mitä sen takana on, tai on muuten vain kiinnittänyt huomionsa taaksepäin. Esim ähkyn saaneet hevoset yleensä pitävät korvansa taaksepäin, koska ne keskittyvät siihen miltä niiden vatsassa tuntuu.

      Karsinaan hevoselle voi laittaa vaikka tuoreen kuusen näreen kaluttavaksi, tai kuten olen joskus nähnyt tehtävän, sinne voi ripustaa vaikka pienen tyhjän mehukanisterin tms, jolla hevonen voi leikkiä. Enpä kuitenkaan tiedä kannattaako karsinaan mitään ihmeempiä ripustella ilman hyvää syytä. Se on kuitenkin hevosen lepopaikka, ja jos se innostuu kovastikin kalistelemaan lelujaan, se voi häiritä muita tallissa olevia hevosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1030
    Aihe