Tälle miehelle maksetaan valehtelusta
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/ilman virolaisia ei voida rakentaa mitaan/201408693315
Tietenkin jos tarpeeksi paljon venyttää totuutta niin voinhan sen tulkita niinkin ettei mitään voida rakentaa koska SRV ei halua, eikä sallikaan aliurakoitsijoidensa palkata suomalaisia duunareita.
Todellinen syy on se että SRV haluaa laajentaa Venäjälle. Kun virolaiset rakennusmiehet osaavat valmiiksi venäjää ja ovat halukkaita matkustamaan Suomeenkin niin miksi ei Venäjälle. Virolaiset heinähatut tulevat Suomeen koulutettavaksi, heitä näkee ihan kurssikeskuksissakin. Kun he ovat olleet vuoden Suomen töissä, heitä voi myydä Venäjälle "Suomalaisena laatuna" kun kerran SRV:kin on suomalainen.
Tälläinen paskapuhe haisee niin paljon että jopa arvovaltainen, äärikokoomuslainen kauppalehtikin julkaisi tähä vastakommentin. Kiitos heille siitä.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/tama on rakennusalan suuri tabu/201408694644
Joillakin pörssiyhtiöillä on ilmeisesti tapana maksaa johtajilleen valehtelusta. Kun heidän syyllisyystaakkansa kasvaa tarpeeksi isoksi, he hyppäävät johonkin toiseen yhtiöön turvaan.
”Hulluin väite Hienosen puheissa lienee tämä: "On paljon sellaisia töitä, joihin meiltä Suomesta ei edes löydy ammattimiehiä”, Hienonen sanoo.
Siis Virosta haalitut työttömät olisivat ammattitaitoisempia kuin suomalaisen VTT:n globaalistikin huippuunsa viritettyihin sertifikaatteihin koulutetut ammattilaiset olisivat? Siis virolaiset heinähatut? Ei, kyllä ainoa syy on se että niitä on mukavampi myydä Venäjälle, eikä suomalaiset perheelliset sinne olisi lähdössäkään.
Näin SRV käyttää hyväkseen Suomen kunnallisia ja valtiollisia rakennuskohteita oman pisneksensä edistämiseen. Sen lisäksi SRV on saanut 90-luvun jälkeisen yksityistämispolitiikan seurauksena monopolin suurille rakennushankkeille Suomessa, kun kunnallista rakentamista ei enää ole.
Malliesimerkki narsistijohtajasta
infacto
1
187
Vastaukset 1
- EK Stinks !
Mikseivät palkkaa Saksasta tai Ruotsista Ammattimiehiä ?
Miksi Virosta tai Venäjältä ?
Minä en ymmärrä nyt yhtään....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921526
- 831042
- 67947
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su367900Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177894- 92793
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612- 64603
- 37558
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta156552