Kehitysapu

Mielipidepankki

Suomi maksaa vuosittain kehitysapuna ulkomaille noin 500 miljoonaa euroa, mikä on 0,35 % BKT:sta. Pääkaupunkiseudun ja muiden hyvin menestyvien kuntien asukkaat maksavat maan sisällä kehitysapua 10-kertaisen määrän maan ulkoiseen kehitysapuun verrattuna eli noin 5 miljardia euroa eli 3,5 % BKT:sta. Lisäksi tulee joukko piilokehitysapua kuten maataloustuet päälle.

Merkille pantavaa on se, että kehitysapua saavissa kunnissa Keskustalla on vahva edustus valtuustoissa. Kehitysapua antaville kunnille on puolestaan tyypillistä, että Keskustan kannatus jää reilusti alle 10 %:n ääniosuuksista.

Kehitysapu olisi sinällään ihan ok., jos sen tarkoituksena olisi rationalisoida kehitysavun tarve pienemmäksi tai pois kokonaan. Keskustajohtoisissa kehitysapua saavissa kunnissa ei kuitenkaan ole ollut minkäänlaista halukkuutta tähän suuntaan. Kehitysapua työnnetään vuosi toisensa jälkeen pohjattomaan säkkiin, kädestä suuhun elättämiseen.

Kehitysapua maksavissa kunnissa olisi nyt hyvä miettiä, halutaanko tällaista jatkuvasti suurenevaa kehitysapupottia pitää yllä ilman minkäänlaista tulosvastuuta siitä, mitä avustusrahoilla tehdään ja miten hätäapukunnan toimintaa rationalisoidaan. Tulevana viikonloppuna jokaisella on mahdollisuus ottaa kantaa siihen, halutaanko tällaisen rattoisan rahantuhlaamisen jatkuvan ikuisesti. Äänestä siis Keskustaa, jos haluat nostaa maan sisäisen kehitysavun ja omien verojesi määrää.

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaba_43

      Vapaaehtoinen kuntien yhteistyö ei johda tuloksiin, koska se on tehotonta ja epädemokraattistakin. Kuntien välisessä yhteistyössähän valmistelu- ja sopimisvaltaa siirtyy valtuustoilta yhteistyöelimille ja valtuustot joutuvat kumileimasimiksi, jos rupeavat. Useimmiten eivät rupea, mistä seuraa, etteivät yhteistyöhankkeet etene sen paremmin kuin länsimetro pääkaupunkiseudulla.

      Ennustan siis, että tulevaisuudessa menemme kuntien pakkoliitoksiin tavalla tai toisella, sillä eihän siinä ole mitään järkeä, että maassa maksetaan 150-200 turhan kunnan organisatoriset ja hallintokulut, kun ne rahat tarvittaisi kuntien palvelutuotantoon.

      • KMa

        kuntarajojen jo yli kaksikymmentä vuotta omalla paikkakunnallani ja on toiminut hyvin.
        Olisiko huonot päättäjät kun metrohanke ei etene ja yhteistökyvyttömyyttä. Niinhän valtuustot ja lautakunnat ovat kumilemasimia mitä isompi on kunta sitä enemmän pystyy esittelijä ohjaamaan asioita siihen suuntaan kuin itse haluaa ja myös pystyy hautaamaan eri asiakirjoja työpöydänlaatikkoonsa niin etteivät lautakunnat edes tiedä niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      7324
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5243
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3496
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3422
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2534
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1465
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      50
      1298
    Aihe