miten on;
jos laittaa keittiön altaan yläpuolelle (yläkaapin alapintaan)12V halogeenilampun vikavirtasuojalla, käykö ip20-halogeenilamput?
Vai pitääkö olla ip44?
Mille etäisyydelle altaasta (0,5m?) sen 12V ip20 -lampun voi laittaa?
valaisimen ip-luokka
6
1470
Vastaukset
- Industry
Valaisimen etäisyydet altaan reunasta ovat 500mm ylös tai 200mm sivulle.
- kaapo
Tuo 20/50cm etäisyys sallii siis IP20 valaisimen? Sitähän myydään yleisesti yläkaapin alle.
Pistorasian (kanneton) saa laittaa samalle etäisyydelle?
Entä IP44 valaisin; saako sen laittaa ilman rajoituksia?
Aika paljon kysymyksiä ... - Mä vaan...
Eli kyse oli 12 voltin järjestelmästä, eli ns. suojajännitteestä (SELV). Siihen on eri määräykset/suositukset kuin 230 voltin järjestelmälle, esim. ko. 12 voltin järjestelmän johtimet voivat olla vaikka paljaat ja kytkentöjä saa tehdä kuka vaan.
- Industry
Mä vaan... kirjoitti:
Eli kyse oli 12 voltin järjestelmästä, eli ns. suojajännitteestä (SELV). Siihen on eri määräykset/suositukset kuin 230 voltin järjestelmälle, esim. ko. 12 voltin järjestelmän johtimet voivat olla vaikka paljaat ja kytkentöjä saa tehdä kuka vaan.
On totta, että SELV-piirejä(safety extra low voltage) varten on erilaiset turvallisuusmääräykset entä 230/400VAC-järjestelmälle, mutta aloitusviestissä ei mainittu mistä pienoisjännitejärjestelmästä on kyse. Kaikki pienoisjännitejärjestelmät eivät toimi samoilla määräyksillä, FELV-pienoisjännitettähän koskevat samat suojausmääräykset entä 230/400VAC-järjestelmää.
- kipuna
12V:n halogeenilamppu ei tarvitse vikavirtasuojaa, yleensä muuntaja laitetaan johonkin kaappiin tai kaapin päälle ja johdot tuodaan kaapissa tai takana valaisimelle. Muuntajaa varten asennetaan pistorasia. Valaisimen saa asentaa valutuskaapin alle kunhan sen suojaa tippapellillä, ettei vesi valu sisälle valaisimeen, toinen juttu on se jos valaisimeen roiskuu vettä altaasta, voi sen suojalasi mennä rikki samoin lamppu voi hajota pisaroista, ne kun ovat melko kuumia.
- sähkis
eli ensinmäisen vastajan etäisyydet230V
jos IP20 niin peltisuoja tippuva vettä vastan. suurin osa keittiö valaisimista tänä päivänä IP21 tai jopa IP44.
mutta koska kysymys on 12V/230V niin aivan samalla tavalla märitetään ip luokka laitelle eli käytänössä ip21 valaisin jos mahdolista että vesi roiskuu tai tivistyy!
huom vaikka vain 12V niin 300W muuntajalla kyllä teoriassa 25A oikosulku virta eli yhtä kuin palovara . eli unohda paljaat johtimet aina.
vikavirta ei kyllä vaadita missä Piste!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525632Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "692701Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181980No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371816Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1561808- 191743
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5150881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64946