Info åt alla neffer som är så intresserade av Sverigenyheter,att vi varje dag får läsa dem här på spalteen.
Yle FEM sänder den svenska valvakan.
varsågod
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Många är intreserade av Sveriges politik,både svensk och finskspråkiga.Sverige är ett viktigt grannland för oss ,alldeles som Ryssland.
Persuna vill säkert gärna veta hur det går för Sverigedemokraterna (är de inte litet på samma linje ?
Jimmie Åkesson har litet klantat sig,dessutom har många tvingats lämna partiet,när det har kommit fram att de egentligen är rasister.
I Sverige går den här "grävande journalistiken "mycket djupare än här.Där är de inte rädda att publicera sanningar om politiker.
Expressen får inte ens bevaka SDs valvaka när tidningen berättat sanningar om partimedlemmar.
Avpixlat.info.
Ei voi muuta sanoa kuin että milloin SVT näyttää koko päivän vaaliohjelmaa, kun Suomessa on vaalit? Se "yhteinen historia" jne.......
Suomalainen on tyytyväinen omaan suomalaiseen identiteettinsä, eikä tarvi siihen identiteettiin mukaan jonkun muun maan kansalaisten identiteettiä väkisin.
Ps. itse katson Ruotsin vaaleja SVT:n sivuilta ihan vaan siksi, että ruotsin kielen osaan siinä missä monia muitakin kieliä ja olen muuten vaan kiinnostunut siitä, miten Ruotsille käy. Tämä päivä on Ruotsille kenties viimeinen mahdollisuus vaikuttaa siihen, ettei ruotsin kieli häviä. Tai oikeastaan ei, sillä Ruotsi ei pysty enää mitenkään sitä estämään. Niin sairas maa ja sen valtamedia jo on.
-Ruotsissa on parinkymmenen vuoden kuluttua jo yli puolet kansalaisista maahanmuuttajia. Siihen se naiivius ja lyhytnäköisyys johtaa, ei siis mene enää kuin muutama sukupolvi, kunnes koko Ruotsi on käytännössä historiaa ruotsinkielisenä ja esim. kristillisenä maana. Ristilippuja ei enää silloin tarvita.
RKP ajaa Suomeen samanlaista sairasta, epärehellistä, epädemokraattista politiikkaa.
Är det nu så fel att vara intresserad av vårt västra grannlands politik ?De flesta av oss har släktingar och vänner som flyttade till Sverige på 1960 - 1970talet.
Visst vill man veta om de ännu har en plats i det svenska samhället eller om de här NYA invandrarna tar över.
Ei ole kyse siitä, todellakaan. Minäkin olen kiinnostunut omista ruotsalaisista sukulaisistani, ruotsalaisesta mihestäni ja hänen sukulaisistaan.
SILTI en hyväksy sitä, että oma maani on epädemokraattinen ja epätasa-arvoinen mitä kielipolitiikkaan tulee ja että samaan aikaan mm. Ahvenanmaalla ja Ruotsissa syrjitään omaa äidinkieltäni. Suomalaisten tarkoitus ei ikinä ole samalla tavoin syrjiä vähemmistöjä - ei edes silloin, kun ruotsin kieli Suomessa on normaali virallinen vähemmistökieli, kuten normaaliin demoratiaan kuuluu.
Kukin saa olla kiinnostunut mistä haluaa, se ei tarkoita, että valtiollinen TV ja valtamedia päättää noin vain, mistä kunkin täytyy olla kiinnostunut.
YLE eli yleisradio kuluttaa ruotsinkieliseen ohjelmistoon 20 % varoistaan. 20 % menee siis 4 % vähemmistölle. Se ei ole millään tavoin demokraattista. Samoin "yhteinen historia" -argumentit esim. sille, että suomalainen YLE näyttää jonkun yhden naapurimaan yeisradion ohjelmiston kokonaisuudessaan, kuuluisi tarkoittaa silloin sitä, että myös SVT näyttäisi YLE:n ohjelmiston samalla tavoin. Oikeudenmukaisuus-käsite näyttäisi olevan RKP:lle aivan täysin vieras. Suomenkieliset eivät ole heille tasavertaisia ihmisiä, ilmeisesti ei ihmisiä lainkaan.