Hei! Kertokaas te jotka ootte voittanee torikammon (mieluiten ilman lääkitystä) kokemuksianne. Ite olen ollut pari vuotta nyt työtön ja yksin kulkeminen on ollut todella vähäistä ja kotoa poistuminen hankalaa ilman kaveria. Nyt pitäisi aloittaa työt kuukauden päästä ja pelottaa kun joudun taas yksin liikkumaan. Työpaikka on parin kilsan päässä ja pyörällä pitäisi kulkea. Olen yrittänyt pyöräillä pieniä lenkkejä ja hieman laajentanut reviiriä pikkuhiljaa, mutta vielä en uskalla tulevalle työpaikalle asti pyöräillä. Olisi kiva kuulla kokemuksia ja vinkkejä. Toisaalta tiedän että se on sitten vaan pakko vaan mennä kun se aika koittaa ja ymmärrän senkin että jos paniikki iskee niin se sitten iskee ja sitä ei pitäisi pelätä mutta minkäs teet kun sillä hetkellä tuntuu ettei pysty ajattelemaan järkevästi.... :/
Torikammo
3
369
Vastaukset
- mfykck
itselleni on auton kyydissä istumalla kulkeminen helppoa. Joku toinen ajaa, ei itse tarvitse ajaa.
Kun sanot itsllesi että on pakko ,niin pelot jää. näin "paranin" itse. - aavevalo
ei agorafobiaa voiteta. ei ulkona 21 vuoteen, elikkäs eläkeellä aika kauan.
- sdvdvr
pienin askelin se voitetaan! Itse aloitin kävelemisen ulkona, koska alkoi olla jo huolta lihaskunnosta ym. Tein niin etä olin niin kauan takapihala kun pystyin, ja sitten heti sisälle jos oli tarve. Aloin kävelemään takapihalla pieniä rinkejä, että sain liikuntaa. Sitten siitä vähin erin aloin ottamaan matkoja kauemmaksi, ja aina takaisin kun alkoi "pelottaa". Siitä eteenpäin, välillä pystyin kävelemän/juoksemaan 3-400 metriä lenkkejä. On hyviä päiviä, ja välillä huonompia, itse pitää tiedostaa. Ja kun on huono päivä, ei pakota. välillä pakko pakottaakkin itseään juoksemaan ulkona, ettei jää sisälle. pyörällä ehkä helpompi ajella kuin kävely, jostain syystä. kokeileppa ottaa kuulokkeett ja musiikkia soimaan niihin, se voi helpottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083