Halonen ja bikiinit

ryysytar

Vaikka kukaan tuskin haluaisi katsella Tarjaa bikiineissä, niin on todella pikkusieluista kieltää varusmiehiltä bikiinien katselu illanvietossaan.
Kyllä presidentillä pitäisi olla jokin muu keino korottaa profiiliaan kaiken maailmanparantamisen keskellä kuin varusmiesten vapaa-ajan vietto.
Tämäkö on nyt se keino millä hänestä tehdään koko kansan presidentti ?
Onneksi en äänestänyt Tarjaa !

5

879

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HERÄTYS MIEHET

      Ja vielä kun ottaa huomioon , että Halonen on itse homo,sm, trans kerhon uranuurtajia - niin miten jollain pervo kerhon johtajalla on otsaa kieltää nykyaikana joku iisi bikinikierros ?

    • Deka

      JUHANI HEIMONEN Turun sanomat

      Ennen sotia rakennettujen luterilaisten kirkkojen kuoriosan perusvarustukseen kuuluu taulu, johon on painettu Ylipäällikön päiväkäsky vapaudenristein.

      Marsalkka C.G. Mannerheim antoi päiväkäskyn toukokuussa 1942 arvostuksen ilmaisuna Suomen äideille. Marski ymmärsi, ketkä ovat kautta historian kantaneet sodissa raskaimman taakan: kotirintaman naiset.

      Puolustusvoimien nykyinen ylipäällikkö, tasavallan presidentti Tarja Halonen on hänkin aktivoitunut naissukukunnan huomioimisessa.

      Presidentti on tehnyt tiettäväksi, ettei hän hyväksy puolialastomien missien ja tanssiryhmien esiintymistä varusmiesten illanvietoissa.

      Viidettä vuotta korkeaa virkaa hoitava Halonen on pitänyt sotilasasioissa suhteellisen matalaa profiilia.

      Tätä ennen hän on puuttunut näyttävästi lähinnä vain henkilömiinoihin, mutta lienee tehnyt sen pikemmin ulkopolitiikan johtajana ja vanhana rauhanaktivistina kuin armeijan ylipäällikkönä.

      Sitä huomionarvoisempi on presidentin ulostulo iltamakysymyksessä. Vaikka Halonen esitti näkemyksensä ilman juhlallisia raameja, vaikutukset ovat ilmeisesti olleet likimain päiväkäskyn tehotasoa.

      Lehtitietojen mukaan pääesikunnan päällikkö, kenraaliluutnantti Kari Rimpi harkitsee varusmiesten tilaisuuksiin yleistä vähäpukeisuuden välttämiskäskyä (TS 20.10.).

      Porin prikaatin komentaja, eversti Markku Aherto lupaa puolestaan pitää ylipäällikön näkemykset kirkkaana mielessä, eikä pääesikunnan sosiaalipäällikkö Veli Sarmakarikaan ole jäänyt toimettomaksi.

      Sarmakari on käynnistänyt vastikään puolustusvoimien tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman laadinnan. Hankkeen yhteydessä ongelma on tarkoitus ”ratkaista positiivisella tavalla, joka on kaikkien osapuolten hyväksyttävissä”.

      Kun ei ole tiedossa, miten ylipäällikkö bikinikielloksi ristittyä mielenilmaisua lähemmin perustelee, täytyy ottaa riski ja arvata.

      Todennäköisesti Halonen pitää keveissä hepeneissä esiintyviä missi- ja tanssityttöjä räikeän sukupuolisen riiston viattomina uhreina. Ja on tietysti aivan oikeassa.

      Ei tarvitse olla naispresidentti nähdäkseen sielunsa silmin, miten himokkaasti nuoret taistelijat tuijottavat iltamaestradilla lanteitaan keinuttavia kaunottaria.

      Aikaisemmilla sotilassukupolvilla on ollut naisen esineellistämistä vastaan kestosuojaus. Päivittäinen bromiannos jälkiruokakiisseliin sekoitettuna piti urhojemme tarpeet kurissa ja ajatukset ohjesäännön mukaisessa ojennuksessa.

      Koska presidentti nyt on avannut pään - vai pitäisikö sanoa Pandoran lippaan - ihmisoikeuksien, tasa-arvon ja naisasian toteuttamiseksi Suomen raskaassa, annettakoon pääesikunnan toimeenpantavaksi muutama tarpeellinen lisäkäsky.

      Televisiovastaanottimet tulee hävittää varuskunnista sukupuuttoon. Kanavat pursuavat paljaita, rintoja, takapuolia ja muuta epätervettä epäsiveellisyyttä, jolta varusmiehiä on suojeltava.

      Samasta syystä on katkaistava internet-yhteydet sotilaskodeista ja varusmiestoimikuntien toimistoista. Netti-addiktiota potevat asevelvolliset kotiutetaan ja siirretään nostoväen toiseen luokkaan.

      Miesvarusmiesten juoksentelu tuvan ja pesuhuoneen välillä ylävartalo paljaana kielletään. Aamutoimet hoidetaan tästä lähtien pukeutuneena. Näin vältytään saattamasta samassa yksikössä palvelevia naisvarusmiehiä kiusaukseen.

      Puolustusvoimien uutislehti Ruotuväki on saatettava tiukkaan sensuuriin. Nykyisellään julkaisu suorastaan vilisee kuvia flirttailevista julkimoista ja keikistelevistä pop-tähdistä (vrt. esimerkiksi 19.9. ja 20.10. 2004).

      Ehdottomasti pannaan on julistettava Suomen Punaisen Ristin tukeman Varuskumi-kampanjan kaltaiset hävyttömät valistusprojektit, joissa terveitä nuoria miehiä ja naisia suorastaan yllytetään esiaviollisiin sukupuolisuhteisiin.

      • Tkkijulli

        Mitä onkaan pääteltävissä siitä, että pääesikunnan päällikkö, 1 prikaatin komentaja, pääesikunnan sosiaalipäällikkö ja oletettavasti moni pienempi päiväkäskytettävä ovat innolla alkaneet toteuttaa Puolustusvoimien nykyisen ”ylipäällikön” ”päivakäskyä". Hemmot taitavat mieluimmin katsella tanga-asuisia nuoria poikia.


    • Henkka

      Halonen on jo koko kansan pressa! Eihän vähä älyset bikinien tuijottajat omaa niitä elämän arvoja joiden pohjalta kykenisi Tarjaa äänestämään. Jöpöttääkö kun vahtaatte bikineitä ja nytkö jää jöpöttämättä kun se älykäs perien kuolaaminen tullaan kieltämään.Ja se kielletään.Pitäkää kädet peiton alla.

      • päällä!

        ÄÄLIÖ!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe