Tässä yksi tarina siitä:
http://www.hs.fi/ihmiset/a1410662821312?jako=1126ef8adea44f959f862931a50199a0&ref=fb-share
Jäsenyys kirkossa mahdollistaa tällaisen(kin) palvelun.
http://www.hs.fi/ihmiset/a1410662821312?jako=1126ef8adea44f959f862931a50199a0&ref=fb-share
Jäsenyys kirkossa mahdollistaa tällaisen(kin) palvelun.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Maksaako kirkko Heikki-pastorin tuonne maailmalle, vai kustantaako valtio koko lystin?
valtio maksaa
Näin on. valtion piikkiin, kuten oikein ja kohtuullista onkin. Sotilaspapit ovat kaikkia varten ja kaikkien palvelijoita, niin kuin jutusta hyvin käy ilmi.
Valtio maksaa papin kulut, joten kirkkoon kuulumisella ei ole mitään tekemistä koko asian kanssa. Ihan meidän kaikkien verotuloista tämäkin yhden uskonnon edustaja tuonne on kustannettu. Samalla rahalla olisi voitu lähettää myös joku psykologi tai muu ammattilainen, ilman uskonnollistakin koulutusta.
Toki tuolla pappi saa olla hommissa, jos sellaiselle koetaan tarvetta, mutta valheellista väittää että kirkkoon kuuluminen jotenkin edistäisi tämänkään "palvelun" saamista.
Teologian opinnot eivät ole suinkaan paras pohja ihmisten henkiseen tukemiseen ja kriisiapuun ja traumatukeen.
Ja elämä on yhtä vaarallista siviilissä kuin armeijassakin...
Positiivinen uutinen HS:ssa viikonvaiheessa oli, että esimerkiksi HUS:n Syöpäklinikalla on henkisen tuen yksikkö, jossa on psykiatrien ja prokoterapuattien antamaa kriisitukea syöpädiagnoosin jäölkeen ja hoitojenkin aikana.
Henkistä tukea ja kriisitukea pitäisi antaa sotilaillekin ensisijaisesti muun kuin teologisen koulutuksen pohjalta.Vapaa-ajattelijat ovat olleet aktiivisia Puolustusvoimain suuntaan; peruslinjauksia on jo tässä kannanotossamme:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2012/07/13/avoin-kirje-ja-puolustusministeri-carl-haglundn-vastaus-ehdotuksia-perusoikeuksien-parantamiseen-puolustusvoimissa/
Sotilaspapit askarruttivat mieltäni kovasti teinivuosinani. Sanottiin ensin että älä tapa. Ja sitten armeijassa oli kuulemma pappeja. Sodissa tapetaan ihmisiä, kuinka ihmeessä pappi voi sellaista siunata? Eiväthän he siunaa edes homoja pareiksi niin miten sitten sellainen synti siunataan joka kymmenessä käskyssä kielletään. Tämä suuri huijaus oli yksi niitä asioita joita kahden kympin kynnyksellä kovasti pohdin, ennen kuin kirkosta erosin. Eli sotilaspapit ovat todellakin erittäin hyvä syy erota kirkosta sillä se osoittaa kirkon valheellisuuden, eivät noudata itsekään oppejansa.
Minusta pappi tai kirkko eivät siunaa sotaa ja tappamista, vaan ihmisiä, jotka puolustavat heikompia osapuolia ja yhteistä oikeutta. Valitettavasti on joskus tilanteita, jolloin aseeseen tarttuminen on pienempi paha, ja armeija on osaltaan tekemässä rauhaa. Vasta taivaassa Jumalan luona on ikuinen ja lopullinen rauha.
Jeesus kielsi selvin sanoin tarttumasta miekkaan miehittäjää vastaan. Eli Jeesuksen opettaja noudattaen kristityt eivät saisi puolustaa maatamme aseellisesti.