Joululahja eläkeläispariskunnalle???

Tyhjä pää

Kyseessä siis minulle rakas eläkeläispari, jolle en nyt millään keksi mitään joululahjaa. Jouluun on onneksi vielä 3 kuukautta aikaa, mutta sekin menee nopeasti, ja yleensä nyt jotain on ollut jo tässä vaiheessa mielessä. Edellisinä jouluina olen antanut kotisukkia, musiikkia, torkkupeittoja... Herkkukoria mietin, koska siinä ei tulisi sitä turhaa tavaraa annettua, mutta haluaisin kuitenkin, että lahjasta jäisi heille kiva muisto. He pitävät myös lukemisesta, mutta kirjoja en uskalla ostaa, kun en tiedä, mitä ovat jo lukeneet. Ovatko lahjakortit tylsiä? Mitä te antaisitte/olette antaneet lahjaksi? Otan kiitollisena kaikki vinkit vastaan.

6

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhlapyhät

      Hei! Jos et halua jotakin mikä on jo kaikilla tai mikä syödään pois niin suosittelen teettämään mittatilauksena jotakin. http://www.chiringobynanaya.com/prestashop/ kaupasta saa esim. omasta suunnittelusta tehtyjä kortteja. Toki sieltä saa myös tilata katalogistakin. Eikä mittatilaaminen ole useimmissa tuotteissa sen kalliimpaa kuin katalogista ostaminen. :)

    • Lahjaidiksiä

      Esim. kirjakauppaan ole yhtään hullumpi idea. He saavat itse valita mieluista luettavaa. Itselläni oli tapana ostaa vanhuksille uudet kalenterit joululahjaksi.
      Suuret led-pöytäkynttilät, paristoineen ja lyhtyineen on myös, kiva ja paloturvallinen valaiseva lahja vanhusten jouluun.

      • Korjaus äskeiseen

        Anteeksi. Esim. Lahjakortti kirjakauppaan, Piti siis kirjoittaa :)


    • ei tavaraa

      Lahjakortti teatteriin, konserttiin, risteilylle, kyydin tarjoaminen näihin.
      Lupaus viedä heidät syömään, retkelle, kahville, tms

    • 2+1

      Herkkukori ja lahjakortit kirjakauppaan. Saavat hakea lukemista ja mussutella!

    • muistaa pitää

      Kaunis valokynttelikkö . Ja vaikka kahvipaketti lisäksi. Ei maksa maltaita ja olet muistanut.Itselläsi oli myös ihana pariskunta joka oli lapseton ja aina meitä puolsi kaikessa taloyhtiössä. Meillä oli 2,3,ja 6 ikäiset lapset kun naapuriksi muutettiin. Lapset saivat käydä koulun jälkeen aina heillä.Kirjastoon vaimo opetti lapsemme. He ovat nyt kuolleet.ja tuntuu kuin mummo ja pappa olisi pois. Omat vanhempamme olivat kaukana eikä lastemme arjessa mukana . Hoidan heidän hautaa kun heillä ei ole enää ketään sukulaisia elossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      98
      2023
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1837
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      321
      1654
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1534
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1083
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      1004
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      998
    10. 67
      964
    Aihe