Lasinen tiivis (!) kuistin ovi, mistä?

Vinkkejä?

Meillä lasikuisti, joka talvella todella kylmä, lattialämmitys on, mutta ei käytetä, kun maksaa paljon ja lämmittää kehnosti. Lämpötila nollan tuntumassa, jos pakkasta ulkona. Ongelmana on se, että uusista tiivistyksistä huolimatta nykyinen ovi falskaa pahasti, eli terassilta vetää sisään, parin metrin säteellä terassin ovesta on tosi kylmä ja lattiat jääkylmät siinä lähistöllä.

Remppamiehemme mukaan voisi olla järkevää laittaa toinen ovi tämän vanhan lisäksi (nykyinen aukeaa kuistille, uusi voisi aueta sisälle), mutta itse ajatettelen että yhellä tiivillä ovella pärjäisi varmasti, koska kuistilta on ovi myös ulkotilaan ja se on ihan tiivis (on siis omakotitalo kyseessä). Lisäksi olisi mahdotonta löytää täysin samanlaista ovea ja kaksi erilaista ovea vierekkäin olisi huono vaihtoehto.

Onko kellään vinkkiä mistä voisi etsiä tällaista tiiviitä kuistinovia, joissa on lasi sunnilleen ylhäältä alas asti, nykyisessä puukarmia n. 20 senttiä oven reunoissa, muuten lasipinta. Vieressä on kuistin levyinen ikkuna lattiasta kattoon, joten hakusessaä yhteinäinen ilme tämän kanssa ja ennenkaikkkea se, että sisältä säilyisi uuden oven myötä avoin näkymä pihalle.

0

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        2034
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        102
        1845
      3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        84
        1649
      4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        61
        1504
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        33
        1182
      6. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        81
        1118
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        53
        1105
      8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1093
      9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        1056
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        1013
      Aihe