tämmöinen. Mieluiten olisin syntymättä, kuin joutuisin kokemaan tämmöistä. Onko tämä jotakin arvokasta elämää.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014091518663889_ul.shtml
Vammaisen lapsen kohtalo
2
188
Vastaukset
Hei.
Kyllä, kurjalta tuntuu lukea ja nähdä kuvia tuollaisesta. Onko tämä arvokasta elämää, kysyt, ihan aiheellisesti. Taas on sellainen olo, että elämä ei ole oikeudenmukaista. Että on niin paljon apua tarvitsevia. Että pitäisi tehdä jotain. Meillä Suomessa vammaisten elämäntilanne on paljon parempi, onneksi. Silti siinäkin on parannettavaa. Perheet hoitavat kehitysvammaiset lapset hyvin ja itsensä väsyksiin asti, mutta liikkuessaan julkisesti, vieläkin ulkopuoliset katsovat, säälivät, ihmettelevät jne jne, Maailmassa on aina parannettavaa. Meistä jokainen voi omalta osaltaan ja omalla paikallaan tehdä tästä maailmasta parempaa paikkaa. Meillä on täällä joukossamme syrjittyjä, unohdettuja, poljettuja, jotka kaipaavat ja tarvitsevat apua, huomiota, ihmistä. Jokaisen ihmisen elämä on arvokas. Jokaisen ihmisen tulisi saada huolenpitoa, hoivaa, lämpöä, läheisyyttä ja rakkautta. Kenelle me voimme näitä jakaa?
Ystävällisesti,
Pirkko-pappi- vanha äiti
Ihminen ei saa eikä voi päättää, syntyykö hän vai ei. Sitä on turha pohdiskella. Ihmisen elämä on itsessään arvokas, vaikka ei kaikkien tai kenenkään mielestä sitä olisi. Myös vähemmän arvokasta elämää elävillä on elämisen oikeus. Ollaan vaarallisella tiellä, jos ruvetaan miettimään, kenen olisi kannattanut syntyä - tai kenen kannattaisi elää.
Pirkko-pappi tuossa jo ehdottikin, että miettisimme, kenen elämää me voisimme jotenkin parantaa. Suuriin sankaritekoihin emme me yksityiset ihmiset pysty, mutta paljon on sellaista pientä korjattavaa, johon pystyisimme, jos astuisimme pois mukavuusalueeltamme eli löisimme laiskuutta ja välinpitämättömyyttä korville.
Usein on helpompi kauhistella kaukana olevaa kurjuutta kuin huomata avuntarve omassa perheessä, suvussa tai naapurustossa. Kumpaakaan ei ole syytä vähätellä, mutta parasta auttamista on se, mikä toteutetaan, ei se, mitä haluaisimme tehdä, mutta emme voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4033362Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151561- 1101357
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841353Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991328Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591276- 481189
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811095Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26990- 34883