Vammaisen lapsen kohtalo

voi olla myös

2

208

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei.
      Kyllä, kurjalta tuntuu lukea ja nähdä kuvia tuollaisesta. Onko tämä arvokasta elämää, kysyt, ihan aiheellisesti. Taas on sellainen olo, että elämä ei ole oikeudenmukaista. Että on niin paljon apua tarvitsevia. Että pitäisi tehdä jotain. Meillä Suomessa vammaisten elämäntilanne on paljon parempi, onneksi. Silti siinäkin on parannettavaa. Perheet hoitavat kehitysvammaiset lapset hyvin ja itsensä väsyksiin asti, mutta liikkuessaan julkisesti, vieläkin ulkopuoliset katsovat, säälivät, ihmettelevät jne jne, Maailmassa on aina parannettavaa. Meistä jokainen voi omalta osaltaan ja omalla paikallaan tehdä tästä maailmasta parempaa paikkaa. Meillä on täällä joukossamme syrjittyjä, unohdettuja, poljettuja, jotka kaipaavat ja tarvitsevat apua, huomiota, ihmistä. Jokaisen ihmisen elämä on arvokas. Jokaisen ihmisen tulisi saada huolenpitoa, hoivaa, lämpöä, läheisyyttä ja rakkautta. Kenelle me voimme näitä jakaa?

      Ystävällisesti,
      Pirkko-pappi

    • vanha äiti

      Ihminen ei saa eikä voi päättää, syntyykö hän vai ei. Sitä on turha pohdiskella. Ihmisen elämä on itsessään arvokas, vaikka ei kaikkien tai kenenkään mielestä sitä olisi. Myös vähemmän arvokasta elämää elävillä on elämisen oikeus. Ollaan vaarallisella tiellä, jos ruvetaan miettimään, kenen olisi kannattanut syntyä - tai kenen kannattaisi elää.
      Pirkko-pappi tuossa jo ehdottikin, että miettisimme, kenen elämää me voisimme jotenkin parantaa. Suuriin sankaritekoihin emme me yksityiset ihmiset pysty, mutta paljon on sellaista pientä korjattavaa, johon pystyisimme, jos astuisimme pois mukavuusalueeltamme eli löisimme laiskuutta ja välinpitämättömyyttä korville.
      Usein on helpompi kauhistella kaukana olevaa kurjuutta kuin huomata avuntarve omassa perheessä, suvussa tai naapurustossa. Kumpaakaan ei ole syytä vähätellä, mutta parasta auttamista on se, mikä toteutetaan, ei se, mitä haluaisimme tehdä, mutta emme voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      581
      1392
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      753
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      529
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      484
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      422
    Aihe