Suomenmaa tänään:
Työvoima-toimistoon soittaminen voi maksaa lähes
30 senttiä minuutilta
Työhallinnon yhteinen puhelunvälityspalvelu aloitti toimintansa Kemijärvellä syyskuun alussa. Samalla otettiin käyttöön uudet 010-alkuiset puhelinnumerot, joihin soittaminen on kallista.
Soittaminen uusiin 010 60 -alkuisiin työvoimahallinnon numeroihin maksaa kotimaan kiinteän verkon liittymistä 8,21 senttiä puhelulta ja 1,47 senttiä minuutilta. Matkapuhelimista hinta on 29,13 senttiä minuutti. Kova hinta työttömälle, kun puhelusta ei muutamassa minuutissa selviä.
– 010- ja muun muassa Kelan käyttämät 020-alkuiset numerot ovat tätä hintatasoa. Valitettavasti soittaminen on kalliimpaa kuin ennen. Toisaalta tarjoamme palvelun varmemmin ja nopeammin, hallitusneuvos Matti Ilonen työministeriöstä puolustelee.
Työhallinnon palveluissa neuvovalla valtakunnallisella Työlinjalla hinta ollut käytössä yli vuoden.
– Ei siellä tunnu olevan kynnystä, että asioita ei olisi varaa hoitaa puhelimitse. Kun siitä ei noussut suurta kansanliikettä, uudet taksat vaativa uudistus uskallettiin ottaa käyttöön, Ilonen kertoo.
Oulussa toimivan YTYÄ-Yhteistyötä Työttömät ry:n toiminnanjohtajalla Monika Bulldralla on taksoista täysin päinvastainen käsitys:
– Aivan sairaat hinnat!
Bulldran mukaan työttömillä ei ole ennen uudistustakaan tahtonut olla varaa hoitaa työvoimatoimiston asioitaan puhelimitse, vaan he polkaisevat työvoimatoimistoon pyörällä. Ilonenkin tunnustaa, että kansalaiskirjeitä hintakysymyksestä on tullut jonkin verran.
Kemijärven puhelinkeskuksessa puheluihin vastaavat puhelunvälittäjät, jotka ohjaavat puhelut Kemijärven vaihteesta paikallisiin palvelupisteisiin. Keskus sijoitettiin alueellisista syistä Kemijärvelle, jonka työttömyystilanne on pahentunut siitä lähtien, kun Salcompin laturitehdas irtisanoi viime keväänä noin 260 työtekijää. Puhelinkeskus työllistää Kemijärvellä noin 15 työntekijää. Puhelukeskus toimiikin Salcompin rakennuksessa.
Työministeriö ostaa puhelunvälityskeskuksen palvelut Elisalta. Perimmäisenä syynä uudistukseen ovat keskittämisestä saatavat säästöt. Tavoitteena on myös nopeuttaa palvelua ja välttää ruuhkia.
– Jos soittajan asia ei koske suoraan tiettyä työvoimatoimistoa, puhelu voidaan ohjata mihin tahansa toimipisteeseen, jossa on sillä hetkellä puhelinlinja vapaana. Tai jos jossakin työvoimatoimistossa on koko henkilökunnan palaveri, se voi ohjata kaikki puhelut Kemijärven puhelinkeskukseen, Matti Ilonen selittää.
Raahen seudun työvoimatoimisto siirtyi puhelinkeskuksen piiriin ensimmäisenä pilottitoimistona jo huhtikuussa 2004. Apulaistoimistonjohtaja Anita Kenakkalan mukaan uudistus ei ole ainakaan alkuvaiheessa vähentänyt Raahen seudun työvoimatoimiston puhelinruuhkia.
– Meitä ei kuulemma tahdo saada kiinni puhelimitse. Yhteistyötä on harjoiteltava. Ennen oli niin helppoa, kun keskus tiesi tarkalleen, missä kukakin milloinkin oli. Kemijärven keskuksen työntekijöille työvoimatoimistojen palvelut ovat varmasti uutta, Kenakkala muotoilee.
Vanhat suorat numerot ovat edelleen käytössä, eli työnhakija voi soittaa suoraan oman työvoimatoimiston tutulle virkailijalle.
Työttömien kyykytys jatkuu...
Tutkain
0
110
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837