Haluaisin fretin ja mä saisinki mutta ku äiti on allerginen...Kellään kaverillaka ei oo frettiä ni en voi käydä missään näitä sulosia ja ihunia pötköjä ihastelemassa...Onko muita ketä ei voi ostaa frettiä/frettejä allergian takia?!
Fretti
6
480
Vastaukset
- olenko allerginen
sillä minulla ei ole koskaan frettiä ollut (eikä tulekaan, koira riittää). ajattele posiitivisesti, kun muutat pois kotoa, voit ottaa lemmikin. kiitä onneasi ettet ole itse allerginen..
- mimmu
moikka!!
mulla on samanlainen tai suurinpiirtein että mulla on pikkusisko allerkinen yleensä lemmikeille.. joten mullakaan ei oo mahdollisuuksia ..:'( - joo-o
onko sun äites muka testannu, että onko juuri nimenomaan fretille allerginen? mun veli on koko elämänsä ollut allerginen kaikelle ja kamalat oireet on ollu mutta fretit on nyt kesästä alkaen olleet meillä koko ajan, eikä mitään oireita ole tullut! kun taas esim. kissojen ja koirien kaa alkaa heti nenä valuun. että käskes äites mennä vielä erikseen frettitestiin, jos semmoinen vaan on olemassa
- oon mie
oon mie allerginen ja tykkään niistä kovastimutta äiti ei anna ottaa
- anu
olen ollut pari vuotta allerginen eläimille, luulen että ottamani 3 frettiä laukaisi allergian. aina meillä on ollut eläimiä, koira,kissa ja hevonen.. nyt nenä niiskuttaa mutta allergia pysyy kurissa lääkkeillä. ja eläimistä en luovu ikinä. ne on mun haisunäätiä.
ei ole fretti allergia testiä..itse kävin kaikissa mahdollisissa testeissä.
monen mun kaverit jotka saa yleensä oireita elukoista ei oireile meidän freetuista..joten aika henkilökohtasta toi oireiden saanti taitaa olla. - Janedoee
anu kirjoitti:
olen ollut pari vuotta allerginen eläimille, luulen että ottamani 3 frettiä laukaisi allergian. aina meillä on ollut eläimiä, koira,kissa ja hevonen.. nyt nenä niiskuttaa mutta allergia pysyy kurissa lääkkeillä. ja eläimistä en luovu ikinä. ne on mun haisunäätiä.
ei ole fretti allergia testiä..itse kävin kaikissa mahdollisissa testeissä.
monen mun kaverit jotka saa yleensä oireita elukoista ei oireile meidän freetuista..joten aika henkilökohtasta toi oireiden saanti taitaa olla."eläimistä en luovu ikinä. ne on mun haisunäätiä.
ei ole fretti allergia testiä..itse kävin kaikissa mahdollisissa testeissä.
monen mun kaverit jotka saa yleensä oireita elukoista ei oireile meidän freetuista..joten aika henkilökohtasta toi oireiden saanti taitaa olla. "
Nykypäivänä on kyllä fretti testejä :) muutamat ystäväni ovat käyneet testeissä. Mutta ainahan testi ei ole oikeassa. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062581Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182297Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948