Kuristimen vaihto

Antakaapa vinkkiä miten vaihdatte vanhoja loistevalaisimien kuristimia, joihin tulee "nippu" 1,5mm2 johtimia. Uusissa kuristimissa kun ei liittimiin mahdu ko. johtimet. Minkälaisia väliliittimiä käytätte vai miten suoritatte työn?
1628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tarkoitat varmaankin, että vanhat johtimet ovat kerrattuja.

Minä asentaisin väliliittimeksi ruuviliitosriman ja siitä nykyaikaista yksijohtimista. Sitä valkoista varmaankin noin 0,5 mm2 mitä nykyisissä valaisimissa käytetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähkömies kirjoitti:

Antakaapa vinkkiä miten vaihdatte vanhoja loistevalaisimien kuristimia, joihin tulee "nippu" 1,5mm2 johtimia. Uusissa kuristimissa kun ei liittimiin mahdu ko. johtimet. Minkälaisia väliliittimiä käytätte vai miten suoritatte työn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu