Onko kenelläkään muulla ollut vaikeuksia takavalojen johtojen pistokkeiden kanssa.Vasemman takavalon pistoke,josta johdot menevät oikealle valolle,ei pysynyt sitten millään paikallaan kuin ehkä 5 min.,kunnes huomasin että jos pistoke ei ole aivan pohjassa,se toimii,ja myös oikea takavalo palaa.Laitoin pistokkeen pohjalle sähköjohdon pätkän(tietysti eristetyn),koska pitihän valot saada toimimaan edes katsastuksen ajaksi.:) Tämä "viritys "toimi n.kuukauden ajan,mutta nyt on taas sama ongelma.Onko kenelläkään tiedossa mitään konstia tähän pieneen,mutta todella harmittavaan ongelmaan?
BX:n takavalojohdot
16RE
4409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis se on oikeanpuoleinen JARRUVALO,joka lakkaa toimimasta kyseisen ongelman takia.
Well!
Minulla 417000km matkalla oli BX'n takavaloissa semmoinen vika, että eri lamppujen yhteinen paluu- eli maadoitusjohtimen nasta liittimessä oli hapettunut. Sen kun putsasi, ei muuta tarvittu.
T. Matti
...omat jarruvalot pimenivät juuri kyseisen tapsin vuoksi.
johtosarjan kuoren kovettuminen nähtävästi aiheuttaa
pienen vedon ja täten liitin ei oikein pysy istukassaan.
Itse nippaisin kuumaliiman&nippusiteen avustuksella johtosetin
sopivasti paikalleen ja tähän asti on osoittautunut toimivaksi.
Täytyypä kokeilla.Se leveä johtonippu ilmeisesti vääntää liitintä niin,että ei pysy paikoillaan.Kaiken lisäksi on lisäjarruvalo,josta asian huomaa ehkä liiankin helposti. :)