NT oli vakain windows

NT takaisin!

sen jälkeen ei ole enään ollut edes siedettävässämäärin vakaa!

7

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä 7 on ollut yllättävän toimiva ja vakaa. Ei mulla käyttis kyllä ole tainnu kertaakaan kaatua ellen ole ite jotain sössiny ja kone on 24/7 päällä.

    • jooo oooo

      NT on paras ja vakain!

    • ennen oli hyvä!

      Kokeilin joskus huvikseen Windows NT 4.0 käyttistä Virtualbox:ssa, vaikutti oikeesti ihan asialliselta, selkeeltä ja ammattimaiselta käyttikseltä. Nyt kokeiltu Windows 10 samassa virtualbox:ssa tuntui tosi kaameelta sekameteli sopalta =D

      • nt4 epävakaa

        NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
        Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen.


      • Nimimerkki-varattu

        Eikös NT4 tarvinnut buuttia tasaisin väliajoin. Kyseessä oli jokin ominaisuus, jonka takia käyttöjärjestelmä kaatui kun yhtä jaksoista päällä oloa tuli riittävästi, olisiko ollut jotakin 4 viikon luokkaa.

        Tuossa vuosituhannen vaihteessa silloisessa työpaikassa oli yksi NT4 kone jota käytettiin vuorokaudessa alle tunnin, mutta oli kuitenkin koko ajan päällä ja tasaisin väliajoin oli ketarat ojossa, kun käyttin kaatui.


      • nt4 epävakaa kirjoitti:

        NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
        Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen.

        Bluescreen ei liity mitenkään vakauteen.

        Vakaus on sitä, että miten siihen tulee muutoksia. NT4:n tehtiin muistaakseni viisi service packia, Windows 2000:n, neljä, XP:n kolme, Vistaan kaksi, seiskaan yksi...

        Ja ne service packit ovat olleet niitä vähän isompia muutoksia, eli kyllä se vakaus on vähitellen parantunut.


    • jhgytfr

      Minusta 3.11 oli paras unohtamatta toki 98:n toista versiota. Eikä 7 ollut paha mutta rohkenen epäillä, että se on myös nyt paskottunut päivityksillä "me hallitsemme maailmaa viruksilla."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puhut olevasi hyvä ja kiltti ihminen

      Mutta todellisuudessa oletkin itsekeskeinen ja omahyväinen. Kaiken pitää pyöriä sinun ympärilläsi, kuten esimerkiksi tää
      Ikävä
      171
      2523
    2. Paljonko sinulla nainen on velkaa tai säästöjä?

      Sitä tässä mietin jatkoa ajatellen.
      Ikävä
      137
      1547
    3. Hyvä kuolema?

      Niin.. minulta taas raskaamman puoleinen aloitus.. Olen kuunnellut äänikirjaa hyvästä kuolemasta keskiajalla ja siinä o
      Sinkut
      110
      1384
    4. Tänään on mun viimeinen päivä kanssas Sun

      Tänään on mun viimeinen päivä Kanssas sun, täydellinen Ennenkuin mun mentävä on Kaihtimien välistä valo Tunkeutuu uniisi
      Ikävä
      262
      1329
    5. Oot nainen mitä ilmeisimmin INFJ-persoona

      Käsittelet maailmaa hyvin uniikilla tavalla. Nyt mä sen vasta hokasin. Oot harvinainen timantti ja ehdin jo tituleerata
      Ikävä
      59
      1019
    6. Mistä kaupungeista ikävöijät olette ?

      Mistä kaupungista olet?
      Ikävä
      64
      983
    7. Joko ymmärrät

      Ettei ikäväsi kohde ole sinulle oikea
      Ikävä
      70
      941
    8. Haluaisin, että oisit jotenkin minun elämässä

      Tuntuu, että olet sielunkumppanini.
      Ikävä
      45
      933
    9. Kuhmon pikku s. Matket

      Eikö. Osata päivää sanoa / tervehtiä.
      Kuhmo
      27
      925
    10. Miten tämä

      Päättyy sitä pohdin
      Ikävä
      78
      891
    Aihe