sen jälkeen ei ole enään ollut edes siedettävässämäärin vakaa!
NT oli vakain windows
7
258
Vastaukset
Kyllä 7 on ollut yllättävän toimiva ja vakaa. Ei mulla käyttis kyllä ole tainnu kertaakaan kaatua ellen ole ite jotain sössiny ja kone on 24/7 päällä.
- jooo oooo
NT on paras ja vakain!
- ennen oli hyvä!
Kokeilin joskus huvikseen Windows NT 4.0 käyttistä Virtualbox:ssa, vaikutti oikeesti ihan asialliselta, selkeeltä ja ammattimaiselta käyttikseltä. Nyt kokeiltu Windows 10 samassa virtualbox:ssa tuntui tosi kaameelta sekameteli sopalta =D
- nt4 epävakaa
NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen. - Nimimerkki-varattu
Eikös NT4 tarvinnut buuttia tasaisin väliajoin. Kyseessä oli jokin ominaisuus, jonka takia käyttöjärjestelmä kaatui kun yhtä jaksoista päällä oloa tuli riittävästi, olisiko ollut jotakin 4 viikon luokkaa.
Tuossa vuosituhannen vaihteessa silloisessa työpaikassa oli yksi NT4 kone jota käytettiin vuorokaudessa alle tunnin, mutta oli kuitenkin koko ajan päällä ja tasaisin väliajoin oli ketarat ojossa, kun käyttin kaatui. nt4 epävakaa kirjoitti:
NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen.Bluescreen ei liity mitenkään vakauteen.
Vakaus on sitä, että miten siihen tulee muutoksia. NT4:n tehtiin muistaakseni viisi service packia, Windows 2000:n, neljä, XP:n kolme, Vistaan kaksi, seiskaan yksi...
Ja ne service packit ovat olleet niitä vähän isompia muutoksia, eli kyllä se vakaus on vähitellen parantunut.
- jhgytfr
Minusta 3.11 oli paras unohtamatta toki 98:n toista versiota. Eikä 7 ollut paha mutta rohkenen epäillä, että se on myös nyt paskottunut päivityksillä "me hallitsemme maailmaa viruksilla."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1746370- 1471764
- 1131548
- 511290
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46962Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢34905Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98874Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5829Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan231785- 41779