sen jälkeen ei ole enään ollut edes siedettävässämäärin vakaa!
Vastaukset 7
Kyllä 7 on ollut yllättävän toimiva ja vakaa. Ei mulla käyttis kyllä ole tainnu kertaakaan kaatua ellen ole ite jotain sössiny ja kone on 24/7 päällä.
- jooo oooo
NT on paras ja vakain!
- ennen oli hyvä!
Kokeilin joskus huvikseen Windows NT 4.0 käyttistä Virtualbox:ssa, vaikutti oikeesti ihan asialliselta, selkeeltä ja ammattimaiselta käyttikseltä. Nyt kokeiltu Windows 10 samassa virtualbox:ssa tuntui tosi kaameelta sekameteli sopalta =D
- nt4 epävakaa
NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen. - Nimimerkki-varattu
Eikös NT4 tarvinnut buuttia tasaisin väliajoin. Kyseessä oli jokin ominaisuus, jonka takia käyttöjärjestelmä kaatui kun yhtä jaksoista päällä oloa tuli riittävästi, olisiko ollut jotakin 4 viikon luokkaa.
Tuossa vuosituhannen vaihteessa silloisessa työpaikassa oli yksi NT4 kone jota käytettiin vuorokaudessa alle tunnin, mutta oli kuitenkin koko ajan päällä ja tasaisin väliajoin oli ketarat ojossa, kun käyttin kaatui. nt4 epävakaa kirjoitti:
NT4 ei ollut kovin vakaa, kun siinä oli grafiikka-ajurit siirretty kernel modeen. Joten kun oli luokallinen NT4 koneita, pari niistä oli aina sinisessä ruudussa.
Sen sijaan NT3.51 oli vakaa, ja uudemmat NT:t (7 ja 8 eli nt6.1 ja nt6.2) ovat taas vakaita - bugittava ja ylikuumeneva näytönohjain ei saa niitä kaatumaan, korkeintaan peli tilttaa työpöydälle ja näytönohjainajuri käynnistetään uudelleen.Bluescreen ei liity mitenkään vakauteen.
Vakaus on sitä, että miten siihen tulee muutoksia. NT4:n tehtiin muistaakseni viisi service packia, Windows 2000:n, neljä, XP:n kolme, Vistaan kaksi, seiskaan yksi...
Ja ne service packit ovat olleet niitä vähän isompia muutoksia, eli kyllä se vakaus on vähitellen parantunut.
- jhgytfr
Minusta 3.11 oli paras unohtamatta toki 98:n toista versiota. Eikä 7 ollut paha mutta rohkenen epäillä, että se on myös nyt paskottunut päivityksillä "me hallitsemme maailmaa viruksilla."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911467
- 831012
- 67907
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170825- 92763
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61595- 63546
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta126483- 32465