Lukekaa hyvät ihmiset huolella RKP:n vaalimainokset.Niissä todetaan sitaattien ja rivien välissä kuinka me suomalaiset olemme "mollikansaa" verrattuna suomenruotsalaisiin jotka "duurissa" elävät.On totta että suomalaiset kuuntelevat ja tanssivat usein mollissa mutta nämä musiikkitermit eivät mielestäni sovi rotuerotteluun.Ruotsalaisen kansanpuolueen perustajat Alex Olof Freudenthal ja Axel Lille sanoivat aikoinaan että me suomalaiset olemme tyhmää- ja alempiarvoista kansaa ja siksi suomessa on kaksi kansaa.Kyseiset herrat kantaa myös nimeä yhdistykselle joka jakaa stipendejä asiassa kunnostautuneille.Viimeisin stipendin saaja oli Elisabeth Rehn.Myös Jutta Zilliacus on saanut tämän kunnian.
RKP on rasisti puolue
valiojoukko
5435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juntti! Just tollaset saatanan idiootit pilaa suomenkielisten maineen!
olen itse suomenruotsalainen juuri kuin sinä luulisin?se että minulla on vaikeuksia kirjoittaa oikein suomeksi ei muuta totuutta.totuus on että suomenruotsalaiset (minun vanhemmat myös)ovat olleet rasisteja suomalaisia kohtaan.siitä pitää tunnustaa ja pyytää anteeksi yleisesti.
just tollaset kus.päät pilaa nää palstat.
Jos se on totta että se on rasistipuolue niin ainakin tiedän mihin minun ääneni menee. Toivottavasti ne tekee jotain myös sinun laisille M.....lle!!!
Mä olen suomenkielinen nainen ja avomieheni on suomenruotsalainen. En itse ainakaan todista tuota rasistiväitettä. Paria tyyppiä lukuunottamatta olen saanut ihan yhtä tasa-arvoista kohtelua suomenruotsalaispiireissä kuin muutkin. No yleensä avokkini kaverit ja sukulaiset puhuvat keskenään ruotsia, mutta kovasti yrittävät huomioida myös mut.
Varmasti jotkut suomenruotsalaiset on rasisteja suomalaisia kohtaan, sama juttu toimii myös toisinpäin. Mutta jos haluaa erotella muita kielen perusteella eikä tutustua toiseen ihmisenä, ei se ole mun ongelma. Ahdasmieliset tehkööt mitä tykkää, mua ei huvita..
ja hatar mig, för att ja har ingen språg, som ja ville prata... joo, ei tämä minunkaan "ruotsinkieli" suju, ainakaan kirjoitettuna... ja har vari endast två veckor i Sverige... mutta kuulisitpa aksenttini... ou jee!!
PS. Min Pappa talar bätre svenska en ja!!