Hallitus on hyväksynyt Fennovoiman ydinvoimalaluvan täydennyksen, joka mahdollistaa venäläisen Rosatomin tulon voimalan laitostoimittajaksi. Asiasta päätetään lopullisesti eduskunnassa.
Valtioneuvoston istunnossa Fennovoiman lupa hyväksyttiin äänin 10-7. Vastaan äänestivät SDP:stä Pia Viitanen, Susanna Huovinen, Krista Kiuru ja Erkki Tuomioja. Vastaan äänesti myös RKP:n Anna-Maja Henriksson sekä odotetusti vihreiden Ville Niinistö ja Pekka Haavisto. Kaikki ministerit olivat äänestyksessä läsnä.
SDP ei halua työtä Suomeen.
He ei täytä ministerin valaa
Valtioneuvoston istunnossa Fennovoiman lupa hyväksyttiin äänin 10-7. Vastaan äänestivät SDP:stä Pia Viitanen, Susanna Huovinen, Krista Kiuru ja Erkki Tuomioja. Vastaan äänesti myös RKP:n Anna-Maja Henriksson sekä odotetusti vihreiden Ville Niinistö ja Pekka Haavisto. Kaikki ministerit olivat äänestyksessä läsnä.
SDP ei halua työtä Suomeen.
He ei täytä ministerin valaa
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hyi...se tuo mälliskö
https://pbs.twimg.com/profile_images/698934580/Anna-Maja_ny_hemsidesbild.jpg
Hällekkin sähkönhinta nostaa 20 x
Sama puolue josta sivari puolustusministerinä.
Tuota ei saattaisi kuin silmät kiinni naida takaapäin.
Ydinvoima on luettu perinteisesti kaikissa puolueissa ns. omantunnon asioihin, joissa kansanedustajille ja ministereille annetaan äänestyksissä vapaat kädet.
Valtioneuvoston äänestys ennustaa tiukkaa äänestystä myös eduskuntasalissa. Myös Yleisradio tuli kansanedustajille tekemässä kyselyssä samaan päätelmään.
Ydinvoima ei ole vain joku omantunnon kysymys. Sitä voi tarkastella myös hintakysymyksenä. Tämän hetkisillä sähkön hinnoilla ydinvoima on kaukana kannattavasta.
Ydinvoimaa voi käsitellä myös puhtaasti poliitisena kysymyksena. EU-parlamentti on esittänyt suosituksen, etteivät EU-maat tekisi yhteistyötä Venäjän kanssa ydinvoimahankkeissa. Lisäksi erääksi poliittiseksi arvopäämääräksi on aika ajoin asetettu energian kotimaisuus. Ydinenergia on ainakin laitetoimitusten osalta ulkomaista ja kaiken lisäksi Venäjä-riippuvuutta lisäävää.
Omantunnon kysymys = eduskuntaryhmät antavat tietyissä asioissa kansanedustajille luvan painaa jaa tai ei sen mukaan kuin parhaaksi näkevät. Ryhmäpäätöstä tai edes suositusta yhteisestä äänestyskäyttäytymisestä ei siis ole.
En muista onko terminä ollut nimenomaan omatunto, mutta tuli ensimmäisenä mieleen, kun kyseinen vapaus liitetään ydinvoiman ohella tiettyihin uskonnollisiin asioihin. Timo Soini tosin tänä vuonna sanaili ristiriitaisesti kaavaillessaan, että persut tekevät ryhmäpäätöksen homoparien vihkimisoikeuden suhteen.
Et ihan ymmärtänyt pointtiani. Ydinvoima voi olla sellainen rationaalinen kysymys, joka on ihan samanlain talouspoliittinen päätös kuin muutkin taloudelliset kysymykset. Silloin ei välttämättä tarvitse miettiä lainkaan ydinvoiman jätekysymyksiä ja vaaroja.
Jos siis ydinvoimalla tuotetu sähkö ei ole kannattavaa ja se voidaan korvata vähintään yhtä puhtailla enrgiantuotantotavoilla, niin miksi ihmeessä silloin pitäisi antaa vapaat kädet äänestää miten sattuu. Tälläkin hetkellä ydivoiman kannattavuus perustuu siihen, että sähkön hinta nousee tulevaisuudessa rajusti.
Energiatalouden kotimaisuudenkin suhteen ollaan liian tiukkapipoisia. Jos pohjoismaista löytyy esim. vesivoimalla tuotettua sähköä hyvällä hinnalla, voimme ihan hyvin laskea myös sen varaan, kunhan sähkönsaanti vamistetaan pitkäaikaisin sopimuksin. Kyllä Ruotsi ja Norja tulevat pitämään kiinni siitä, mitä on sovittu.
Mistä sähkö?
Se 20 % lisä.
Kysymys lienee tarkoitettu minulle, vaikka ei liity mitenkään edelliseen kommenttiini ja lisäksi on jostain syystä esitetty kainosti ketjun avaajan kautta.
Ratkaisut Suomen energiahuollosta eivät kuulu minulle. Toiset päättävät. En ole edes varma, miten äänestäisin, jos itse olisin kansanedustaja. Järki sanoo kyllä, omatunto ei. Mutta vaikka pystyyn kuolleen ei tarvitse muodostaa kantaansa, kansanedustajaksi valitun pitää osata se tehdä ja vieläpä itsenäisesti. Ryhmäpäätöksen taakse vetäytyvät eivät ole ansainneet sen kummemmin palkkaansa kuin kansan luottamustakaan.
Pysty ei tajua sinne asti.
"Pysty ei tajua sinne asti."
Mitä yritit kertoa?
Olisit vähän Ope itseäsi kehittänyt.
Eipä silti, saa kysyäkkin.
Eikö sulla ole omaisia joilta kysyä?
Taitaa käydä päinvastoin. Paitsi jo halutaan eroa EU:sta.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288739854886.html
Mietitkö sinä vientitukiaissulatejuustopää lainkaan, miksi pitkäaikainen ULKOMINISTERI äänesti lupaehdotusta VASTAAN?
Kokoomus on tekemässä pahan virheen. Pahemman kuin NATO-jäsenyys olisi ollut.
Olen keskustalainen ja samaa mieltä kuin Erkki Tuomioja.
Punamultaa pukkaa. :))
viherpunikeilta pitäisi perseet tervata parhaaseen Turun malliin. Oppisivat olemaan.
Kapi olisi äänestänyt ydinvoiman puolesta. Onhan se nostanut valtion maksamaa eläkettä jo kohta kolmekymmentä vuotta. Yhteiskunnan elätti.
Ja vastineeksi monien miljardien urakasta venäläisille tuli joku paskainen Spermapankin rahoittama rakennushanke Pietarin slummissa.
lieputtaa??
Tuntuu taas sukurutsan runtelemat aivosi ahertavan kellon ympäri yhä tyhmemmän lauseen tuottamiseksi.
Pankkopoika alittaa itsensä päivästä toiseen. Eräänlainen saavutus sekin on.
:) :) :)
Pankkis sen sijaan työntää melaa... Vähän mihin sattuu.
:) :) :)
sakkia. Yksi tomppeli raivoaa tyhjästä ja toinen idiootti tekstaa solkenaan hymiöitä. Muka huvittunut.
Sinun viestisi tausta on, luvalla sanoen, epämääräinen. Työtä Suomeen toki tarvitaan, mutta kenelle aiota myydä omistukset ja lähettää osingot? ???
Ei kovin kauan sitten hallituspiireissä käytetty sanapari ulkomainen pääoma on osoittautunut kaksimielisyydeksi!