New York Times:"Bussilasteja suomenruotsalaisia

NYT.com kirjoittaa, että:

"...Busloads of Catalans, South Tiroleans, Corsicans, Bretons, Frisians and “Finland-Swedes” are headed for Scotland to witness the vote. Even Bavaria (which calls itself “Europe’s seventh-largest economy”) is sending a delegation...."


hahhh
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Skotlannin äänestys on historiallinen tapahtuma, kävipä siinä kummin päin tahansa. Jotkut haluavat olla tapahtumapaikalla, toiset seuraavat television välityksellä. Uskoisin että Walesissa mielenkiinto on suurin.

Äänestä
  • Vanhassa kunnon Englannissa olisi tullut piskaa pelkästä separatismin mainitsemisesta.

    Äänestä

On varmaan haisut tuo pussi nuuskalle ja paskalle.

Äänestä

Hurrrit luki karttaa väärinpäin.

Tarkotus oli mennä Gotlantiin, eikä skotlantiin.

Äänestä

Nettisvekot kiirehtivät kommentoimaan IS:n uutisen valheeksi! ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Skotlantiin kirjoitti:

NYT.com kirjoittaa, että:

"...Busloads of Catalans, South Tiroleans, Corsicans, Bretons, Frisians and “Finland-Swedes” are headed for Scotland to witness the vote. Even Bavaria (which calls itself “Europe’s seventh-largest economy”) is sending a delegation...."


hahhh

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu