Mikä mahis päästä lääkikseen?

Hoitsu21

Oon siis 2,5v sitten valmistunu lähihoitaja, vakiduunin sain heti ja nyt työ kyllästyttää, haluaisin lääkäriks :D
Millä mahiksella pääsis edes pääsykokeisiin, vai kannaattaako siihen käydä joku iltakoulu/opetuskurssijuttu?
Luin, että mahdollisuus ON, sillä kolmen vuoden perusopinnot riittää kouluun pääsemiseen. :)
Onko joku muu rohkea hoitsu hakenu?
Eli siis terkkariks/s.hoitajaks ei kiinnosta, se on aika samaa työtä mitä nyt teen ja palkkakaan ei kovin suurempi ole..

15

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitsu21

      Niin ja lisään vielä, että olen taitava ja kova raatamaan duunia, älliä ei sitte lukemiseen riitäkään, maalaisjärkeä kylläkin. Mietiskelin, että sinne lääkikseen taitaa vaan päästä kovat opiskelijat jotka nauttii suurinpiiretin vaan lukemisesta. Ite nautin tekemisestä. Kumpi on plussaa siellä.. hmm..

      • moni haluaisi

        Kyllä lukeminenkin on tekemistä, sinulle ilmeisesti liiankin kovaa tekemistä.

        Moni haluaisi lääkäriksi, todella moni. Ole realisti!


      • y5ergb32
        moni haluaisi kirjoitti:

        Kyllä lukeminenkin on tekemistä, sinulle ilmeisesti liiankin kovaa tekemistä.

        Moni haluaisi lääkäriksi, todella moni. Ole realisti!

        Näin on. Jos ei kiinnosta lukea, ei kiinnosta lääkärin hommatkaan.


      • Hoitsu21
        y5ergb32 kirjoitti:

        Näin on. Jos ei kiinnosta lukea, ei kiinnosta lääkärin hommatkaan.

        Joo, ei mua se lukeminen pahemmin kiinnosta. Nykyisessä työssä ei tarvi ku tehä töitä, ei lukea :)


      • Väärä-Väiski
        Hoitsu21 kirjoitti:

        Joo, ei mua se lukeminen pahemmin kiinnosta. Nykyisessä työssä ei tarvi ku tehä töitä, ei lukea :)

        Lääkäri taitaa kuitenkin olla hoitoporukassa se "kirjaviisas". Eli onkohan sulle ihan oikea ammattivaihtoehto?


      • hoitsu21
        Väärä-Väiski kirjoitti:

        Lääkäri taitaa kuitenkin olla hoitoporukassa se "kirjaviisas". Eli onkohan sulle ihan oikea ammattivaihtoehto?

        joo voipi olla ettei oo.. Kunhan mietiskelen tulevaisuutta.


      • hyvä tietää
        Hoitsu21 kirjoitti:

        Joo, ei mua se lukeminen pahemmin kiinnosta. Nykyisessä työssä ei tarvi ku tehä töitä, ei lukea :)

        Jotta pääsee opiskelemaan lääkäriksi, on luettava paljon ja hyvin. Ja jotta opiskelu sitten etenee, on luettava ja kirjoitettavakin paljon. Ja kun on päässyt lääkäriksi, niin arvaapa mitä! On luettava edelleen jatkuvasti eläkkeelle asti.

        Joten jos lukeminen ei tunnu omalta jutulta, pysy lähihoitajana!


    • zde6

      Jos olet enemmän käytännön ihminen, niin lääkis ei ole välttämättä sinun paikkasi. Lukuintoa täytyy todellakin olla, koska tietoa täytyy omaksua erittäin paljon nimenomaan lukemisen kautta. Lääketiede sopii mielestäni parhaiten teoreettiselle ja hyvän päättelykyvyn omaavalle henkilölle, vaikka toki lääkäri tekee työtä myös fyysisesti, senhän nyt kaikki tietävät. Pelkästään jo pääsykokeeseen valmistautuminen vaatii valtavan määrän lukutunteja, mikäli pohjataidot luonnontieteissä ovat keskitasoa.

      Kaikki on kuitenkin mahdollista, mikäli olet valmis tekemään kovasti duunia unelmasi eteen. Suurin ongelma opiskelemaan pääsemättömyydelle on monien kohdalla varmasti se, että ei ota omaa unelmaansa kovin tosissaan, eli ei yksinkertaisesti tee tarpeeksi työtä menestymisen eteen.
      Sinulla on varmasti aiemman koulutuksen myötä taitoa kohdata ihmisiä hoitoympäristössä, mutta kaikki riippuu siitä, että osaatko ja jaksatko omaksua valtavan määrän kaavoja ja teoriaa vaaditulla tasolla.

      • Hoitsu21

        järkevä vastaus, kiitos.


    • oonanob

      Miten ois bioanalyytikon hommat? Meinaan että jos lukeminen ei oo sun juttu, niin ei taida olla yliopistokaan. Yliopisto on teoreetikoille, AMK enemmän käytännönläheisille ihmisille.

      Itse haluan lääkikseen, lukiosta pari vuotta ja en ole päässyt sisälle. Oon rupenut miettimään muita vaihtoehtoja, ja juurikin tuo bioanalyytikko kiinnostaa. VArsinkin kun sen pääsykokeeseen ei tarvia lukea mitään, eli ei vie aikaa lääkislukemiselta.

      • Hoitsu21

        oho, luin tuosta vähän. Joo mielenkiintoista. Pitää miettiä!


    • assburger
    • vnvnv

      Lähihoitaja haluaa lääkikseen? Miten meinaat päästä jos sulla ei oo tietoja fysiikasta, kemiasta ja biologiasta? Eli mene iltakouluun ja suorita nuo. Kova työ edessä ja miten on sen oppisen kanssa? Oletko nopea oppija? Olehan realisti.

    • OtaJärkiKäteen

      Ei sinulla ole oikeastaan mitään mahdollisuuksia päästä lääkikseen, niin se vaan valitettavasti on ja johtuu siitä kun hakijoina on paljon älykköjä jotka suorittavat nakkaamalla nämä pääsykokeet, sinä olet ns hikisten hommien suorittaja, sinä et ole sopiva lääkäriksi alkuunkaan, lääkärit eivät käytännössä tee juurikaan fyysistä työtä, päällä tehdään kaikki päätökset yms eli jatka sinä vain vanhusten paskojen pyyhkimistä yms siinä olet hyvä.

    • aabbbbbb

      Lukeminen ei kiinnosta niin olet ihan oikealla alalla. Jatka vaan lähihoitajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe