EU-oikeus: Lentoyhtiöt saavat veloittaa lisää matkatavaroista
Talouselämä – STT
Lentoyhtiöt saavat jatkossakin veloittaa matkustajilta lisämaksun ruumaan menevistä matkatavaroista, Euroopan unionin tuomioistuin ECJ linjasi torstaina.
Kyse oli tapauksesta, jossa Espanjan kuluttajasuojaviranomainen oli määrännyt Vueling-halpalentoyhtiölle 3 000 euron sakon, koska yhtiö oli veloittanut matkustajalta lisämaksun matkatavaroista. Espanjan lain mukaan ruumaan menevän matkatavaran pitää sisältyä lentolipun hintaan.
Uutiskirjeestä saat muutkin uutiset päivittäin.
Tilaa uutiskirje
Vueling vei tapauksen espanjalaiseen tuomioistuimeen, joka pyysi siihen ratkaisua ECJ:ltä.
ECJ:n mukaan lentoyhtiöt saavat veloittaa ruumaan menevistä matkatavaroista, koska kyseessä ei ole matkustajien kuljettamisen kannalta pakollinen tai välttämätön palvelu. Sen sijaan käsimatkatavarojen tulee jatkossakin sisältyä lentolipun hintaan.
EU-oikeus: Lentoyhtiöt saavat veloittaa lisää matkatavaroista
3
127
Vastaukset
- 7+7
Tuo oli jo odotettavissa.
Legacy-yhtiöt ovat jo alkaneet veloittaa kirjatusta matkatavarasta (esim British Airways), finnair seuraa varmasti mukana.- Pisnes is pisnes
Eihän toki ”kirjatusta matkatavarasta” veloita mikään laadukas yhtiö, kun matkustat business-luokassa. Maksat vain viisinkertaisen hinnan lipustasi, niin ei tarvitse tuollaisia joutavuuksia miettiä.
Espanjalaiset oli vähän tyhmiä kyllä. Kuvittelevat voivansa elää omien lakiensa mukaan. - KokemusK
Pisnes is pisnes kirjoitti:
Eihän toki ”kirjatusta matkatavarasta” veloita mikään laadukas yhtiö, kun matkustat business-luokassa. Maksat vain viisinkertaisen hinnan lipustasi, niin ei tarvitse tuollaisia joutavuuksia miettiä.
Espanjalaiset oli vähän tyhmiä kyllä. Kuvittelevat voivansa elää omien lakiensa mukaan.Perinteisten yhtiöiden yksi ainoista kilpailuvalteista on enää ollut juuri se että niiden kanssa ei ole tarvinnut sählätä kaikenkarvaisten lisämaksujen kanssa. On niille kyllä lopun alkua jos alkavat yleisesti veloittaa ruumaan menevistä matkatavaroista.
Itse olen esim. suosinut Lufthansaa lentäessäni laskettelureissuille Keski-Euroopaan koska se on kuljettanut ilman lisämaksua myös sukset kunhan ne ovat mahtuneet normaaliin kilomäärään. Näin heidän lentonsa ovat olleet käytännössä halvempia kuin halpalennot suurilla matkatavaramaksuilla. Vaihdan välittömästi halpayhtiöihin jos tuo käytäntö muuttuu. Ja moni muu tekee samoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2523824- 603701
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1113023Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572738Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1262564Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352132Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1241896Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711249