"Kuolema on voitto"

Jos "kuolema on voitto", niin kuin joku uskovainen palstallakin on kirjoittanut, mihin ihmeeseen ihmeparantelua tarvitaan?

Eikö silloin olisi kaikkein paras ihmeparantelija se, jonka käden kosketuksesta sairaat jne. kaatuisivat kuolleina maahan, voittajan virne kasvoillaan?

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo kyllähän se näin olisi. Siis jos kysymyksessä on parantumattomasti sairas ihminen, jonka elämä olisi kärsimystä.

    • ---

      Sitähän tarvitaan ihmeparantajien elintason kohottamiseksi. Kysy vaikka Jalovaaran Pirkolta.

    • Samaa olen ihmetellyt aina. Jos kuolemaa seuraa ikuinen onni paratiisissa, niin miksi kuolemaa pitää pelätä, sairauksia pyrkiä parantamaan jne.. Eikö kannattaisi jättää rokotukset ottamatta, lääkeet syömättä, hoidot vastaanottamatta, turvavyö kiinnittämättä ja föönata hiuksiaan kylpyammeessa, jotta mahdollisimman nopeasti pääsisi nauttimaan tästä ikuisesta taivaallisesta onnesta...?

    • Toisaalta jos elämä on vain kärsimystä ja haluaa päästä tuskistaan. Niin paras vaihtoehto on tunkee piippu kitalakeen ja painaa liipasinta. Kyllä loppuu vaivat 100% varmuudella.

      Ja siihen loppuu kaikki. Ei ole yläkertaa eikä alakertaa. Eli loppu on loppu.

    • Miksi vakavasta sairaudesta parantuva uskovainen kiittää jumalaa eikä lääkäriään?

      Ja miksi vakavaan sairauteen kuoleva uskovainen ei syytä jumalaa kamalasta kohtalosta vaan lääkäriään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe