Muutama kysymys lestisten elämästä. Saako teidän porukoissa tupakoida, juoda alkoholia (edes vähäsen) ja osallistua muihin rientoihin (tanssit ym.)? Televisio ei ole vissiin joka huushollissa, mutta miten on esim. opetusohjelmien katsominen koulussa? Osallistuvatko lapset tavallisesti näihin opetustuokioihin. Onko muuta huomioitavaa?
Kiitos jo etukäteen! Lisäsivistys on taas tarpeen.
Kiitos jo etukäteen! Lisäsivistys on taas tarpeen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen "entinen esikoislestadiolainen", joten en nyt ole ihan oikea vastaaja, mutta vuosikymmenien kokemus kuitenkin.
Ensinnäkin arvostan ja kunnioitan syvästi esikoisten elämäntapaa. Heillä ei ole vanhollislestadiolaisten tapaan sellaisia tiukkoja sääntöjä, vaan kaikki perustuu omaantuntoon. Jos tuntuu, että tv:n katselu on väärin, niin jättää katsomatta. tunteman ilapset osallistuvat opetusohjelmien katsomiseen. Monilla on oma tv, mutta pitää tuntea omassatunnossa se, mitä voi katsoa ja mitä ei.
Yleensäkin esikoslestadiolaiset ovat hyvin rentoa porukkaa. Tupaakka monet polttavat, jopa naiset, mutta alkoholin suhteen käyttö on hyvin rajallista. Olen toki nähnyt joidenkin nauttivan alkoholia, mutta alkoholismista ei voi puhua.
Neuvona television suhteen on että sellaista laitetta ei koteihin tuotaisi, koska sen on havaittu saastuttavan ja haavoittavan omantunnon. Televisio itsessään on kuollut laite mutta ne ohjelmat jotka on sielun vihollinen valjastanut omaan käyttöönsä pyrkivät johdattamaan pois Jumalan yhteydestä hänen valtakuntaansa eli maailmaan.
Alkoholin suhteen Esikoiset ovat perinteisesti täysraittiuden kannalla, yksi ryyppy on synti ja juopuminen on lankeaminen pois armon tilasta. Näin on kautta historian tämä ymmärretty aina Lestadiuksesta lähtien, tuo edellinen lauseen loppu on itse Lestadiuksen mielipide. Alkoholia nauttivat ovat itse leikanneet itsensä pois armontilasta, vaikea on tälläisen myöskään uskoa itseään keskelle taivasta.
Mun ymmärryksen mukaan kysyttiin vanhoillislestadiolaisista. Me noudatetaan raamattua ja sen opetuksia. Raamattu opettaa että älkää istuko siellä kussa pilkkaajat istuvat ja juopuko siitä viinasta josta kaikki paha meno tulee. Omatunto se on meilläkin ja se ilmottaa mikä on väärin!
Yhteinen päätös on että tv:tä ei hankita. Koulussa voi opetusohjelmia katsoa, jos on asiallisia.
Vanhoillislestadiolaiset polttavat tupakkaa yhtälailla kuin muutkin, en näe siinä mitään väärää jos on täysi-ikänen.
Mielestäni nämä "säännöt" eivät ole mitenkään tiukkoja, olenhan elänyt niiden mukaan koko ikäni!
Kehuit kuinka vanhoilliset saastuttavat keuhkojaan kuten maailman ihmiset ja pilkkaavat sillä lailla Pyhän hengen temppeliä. Taas alkoholin kohtuukäyttö, jota Vapahtaja itse harrasti on suuri synti! Ei kukaan, jossa Pyhä henki asuu halua vapaaehtoisesti saastuttaa Temppeliä. Kohtuullinen viininjuonti taas edistää terveyttä ja ehkäisee mm. sydän ja verisuonisairauksia. Ihmeellinen seurakunta, jossa suositaan itsensä tuhoaminen...
Se mitä esikoisuudessa neuvotaan, mm. noissa esittämissä kysymyksissä niin tupakkaa paheksutaan, alkoholista saarnataan ehdoton raittius ja mitä televisioon tulee, niin se ei kuulu kristittyyn kotiin. Koulussa voi katsoa opetusohjelmia. Tansseihin ei esikoiset osallistu kuten ei teattereihin tai muihinkaan huvituksiin kuten urheilutapahtumiin... Näitä ei esikoisuudessa valvota vaan ovat jokaisen omantunnon asioita. Mutta näin opetetaan.
No televisioasia tuli selväksi hyvä! Siis opetusohjelmat ovat sallittuja. Nyt vain täytyy myös tehdä tulkinta siitä millainen ohjelma on opettava sillä muillakin kuin ns. koulu tv:n ohjelmistolla voi olla erittäin hyvä kasvattava ja opettava sanoma. No tosin aikuinen tekee tässä rajauksia siitä mikä on sopiva ja ainahan voi kysyä haluaako oppilas katsoa videon.
Juominen on syntiä! Tansseihin, teatteriin, elokuviin, baareihin, konsertteihin ja sen semmosiin ei oo tarvetta mennä, eikä me koulussakaan osallistuta tanssitunteihin. Televisioo ei o yhteisestä päätöksestä katsottu tarpeelliseks välineeks. Opetusohjelmia voi kattoo koulussa. Meikkaaminen ja hiusten värjääminen ei myöskään ole soveliasta.
Jos ajatellaan että ihmiset haluavat hyvää niin he eivät silloin halua pahaa.
Infopulalla on kyllä kunnioittava lähestymistyyli ja se herättää kunnioitusta.
Asia on kuitenkin yksinkertainen.Paheet ei ole hyveitä.
Hyvään pyritään aivan kuten terveyteen sairaudesta.
Ihminen tietää hyvän ja pahan ,koska paratiisissa tuli otettua sitä hyvän- ja pahantiedon puusta.
itse en ole lestinen mutta olen töissä
lestisessä perheessä lasten hoitajana...
perheen isä tupakoi ja olen hämmentynyt
että tämmöinen pahe sallitaan tässä uskonnossa...