Istanbul Ataturk lounget, eka kerta

1234567890

Ataturkissa pitäis värjötellä n. 10 tuntia ja mietin, jotta pitäiskö mennä loungeen odottaa siksi aikaa. Sen verran olen selvitellyt että 35 euroa maksaa, mutten ole varma onko se joku periodi 6h vai koko aika. Samoin ilmeisesti THY:n ja BSCH tai mikä lie pankin loungeihin ei pääse edes rahalla. Korjatkaa jos olen väärässä.

Epäselvää on myös, onko nuo lounget, mihin voi ostaa itsensä sisään, terminaalissa vaiko sen ulkopuolella ja paljonko pitää varata aikaa että pääsee portille ajoissa. Lento on siis kohti Suomea ja Turkish Airlinesin lennolla economyssä.

Mahtaako sisäänpääsy kattaa siis vain sen sisäänpääsyn ja ruoat vai saako sillä myös nopeamman turvatarkastuksen jne?

Osaako kukaan sanoa missä loungessa on tupakkihuonetta tai missä loungessa voi ottaa nojatuolitorkkuja?

Kaikki tieto otetaan kiitollisuudella vastaan. Matka-aikani on tosi pitkä ja pakko on päästä torkkumaan välillä. Lapsikin 10v mukana, joten haastetta riittää nyt ainakin tällä reissulla.

35 euroa ei ole mielstäni paha, kun kahviloissa on aina saanut maksaa itsensä kipeeksi jo pelkästä parista vesipullosta.

Ottavatkohan lapsesta saman hinnan?

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratikkamatka

      Loungeista en tiedä, mutta lähtisin keskustaan, jos olisi 10 tuntia aikaa.

    • 1234567890

      Ei oikein ole järkeä lähteä keskustaan kun on myöhäinen ilta ja yö ja aamuyö kyseessä. Mieluummin viivähtäisi rauhallisissa merkeissä jossain pois pahimmasta hälystä. Samalla sais syödäkin jotain.
      Eikö kukaan ole testannut Ataturkin loungeja?

      • JJ 77

        Millennium lounge Kesäkuussa -14 veloittivat lapsi 11v.normi hinnan,koko poppoo yhteensä käteisellä 73€ 2 1hlö.Millennium on ns.yläkerrassa tämä HSBC vieressä sekä jokunen muu. Rööki paikka 20m Millestä,saat poistuessasi lapun jolla pääset takaisin sisää.Tuosta ajasta en osaa sanoa muuta kun olen viettänyt 7h pisimmillään eikä ole poistettu.


    • 1234567890

      Kiitos infosta! Kokeilen ilman muuta! Tuo hinta ei haittaa, koska Istanbulissa on kyllä tosi kallista juoda edes pullakahvit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      199
      14057
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4988
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4565
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      228
      3771
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      106
      3552
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      117
      3489
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      75
      2064
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1415
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1161
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      297
      1112
    Aihe