Mitä mieltä olette hevosenlihan käytöstä ruokana?
Hevosen liha on korkealaatuista. Hevonenhan on ravintonsa suhteen paljon nirsompi kuin lehmä. Se heijastuu myös lihan laadussa.
Useimmat hevosethan päättävät askelluksensa teurastamolla, joutuvat nyljettäviksi ja paloiteltaviksi ruuanjalostukseen.
Tuota puolta luultavasti harvemmin tulee ajatelleeksi.
Hevosen liha on korkealaatuista. Hevonenhan on ravintonsa suhteen paljon nirsompi kuin lehmä. Se heijastuu myös lihan laadussa.
Useimmat hevosethan päättävät askelluksensa teurastamolla, joutuvat nyljettäviksi ja paloiteltaviksi ruuanjalostukseen.
Tuota puolta luultavasti harvemmin tulee ajatelleeksi.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joo tota mäkin oon miettiny. Nyt käyn enää tosi harvoin tallilla mutta entisenä heppatyttönä pitäiskö kieltäytyy hevosen lihan (lähinnä kalliissa meetvursteissa) syömisestä?? Mä oon sitä mieltä että ei. Yhtä lailla hevonen on eläin, siinä missä lehmät ja siat ja muut jotka teurastetaan, paljon kamalammalla tavalla. Tietenki asia erikseen on nuoret ravurit jotka pistetään lihoiks vaan koska ne ei tuota rahaa, mun mielestä se on väärin. Tää on näitä juttuja missä pitää toimii vaan omantunnon mukaan, jos rupee aatteleen niin löytyy tosi monia näkökulmia.
On kuitenkin sanottava, että teurastaminen on nykyään hyvin inhimillistä ja tuskin ehtii aiheuttaa eläimelle kärsimystä.
Jos kerran syö lihaa, niin kyllä silloin pitäisi hevosen lihankin kelvata, vaikka siihen sisältyykin monia ennakkoluuloja. Monet eivät ole tottuneet hevosen lihaan, mutta syövät sitä tietämättään.
Ei hevonen minusta tässä mielessä ole sen kummempi kuin nautakaan. Miksi sen pitäisi olla?
Joo en oo mikään hevoshullu mut ku eksyin näille sivuille ni todellaki voin sanoa et hevoseliha on kitkerää, melkeen samanlaista ku poronliha et se siitä!!!!
Otsakointisi ei luvannut järkevää vastausta, mutta ihan varteenotettava mielipidehän tuo on. Harvahan hevosenlihaa syö sellaisenaan paistettuna tai keitettynä, vaan lisänä muissa lihaelintarvikkeissa, kuten vaikkapa kestomakkarassa, vaikka kyllä se muuhunkin sopii. Poronlihakin vaatii määrätynlaisen käsittelyn
En oo kyllä hevosenlihaa koskaan maistanu (paitsi meetvurstissa), joten varsinaisesta mausta tai lihan laadusta ei oo sen parempaa tietoa. Jotkut ei syö hevosenlihaa ollenkaan ja on sitä mieltä, ettei hevosia saa laittaa lihoiks. No.. eihän hevonen varsinaisesti mikään karjaeläin ole, niinkun lehmät ja siat. Hevosia ei kasvateta teuraaks, vaan sitä ennen niitä käytetään hevosurheilussa tms. 'hyötykäytössä'. Hevosenlihaa on kuitenkin syöty iät ja ajat, niin minkä takia se pitäis lopettaa nyt? Kyllä mun mielestä on parempi, että hevosesta otetaan se viimeinenkin hyöty irti, viemällä se teurastamolle, kun haudata se jonnekin mutakuoppaan mädäntymään. Tää on nyt ehkä hieman karkeesti sanottu, mutta musta hevoselle on muodostunu sellanen elämänkaari, että se: syntyy, kasvaa, koulutetaan, käytetään, vanhentuu/sairastuu ja se viedään viimeiselle matkalle, teurastamoon. Mun mielestä on kunnioittavampaa jo hevostakin kohtaan, että se kuolemansa jälkeen voi vielä 'palvella' ihmistä antamalla ravintoa. Eikä ne hevoset ajattele, että mitä niille kuoleman jälkeen tapahtuu. Niille ei oo väliä, ne EI osaa aatella: 'mä en haluu lihoiks, vaan polttohautauksen'. Joillekin hevonen voi olla tietysti niin rakas ja läheinen, että tuntuu paremmalta haudata se, kuin viedä teurastamolle. Ihan hyväksyttävä juttu sekin. Mut jos aattelette, mitä kuolleelle tai sairaalle hevoselle luonnossa tapahtuu... luultavasti se syödään.
Jokin aika sitten näin televisio-ohjelman, jossa tuli eteen kuva jostakin maalaistalon ulkorakennuksesta; siinä näkyivät hevosen jalat yhteen sidottuina roikkumassa ketjuista; sen jälkeen näkyi hevosen pää, joka roikkui velttona maassa, ja lopulta kyseistä hevosta nylkevä henkilö. - Näkyi myös kuva, jossa kyseinen ruuna vielä kirmaili elävänä pellolla.
Tällainen hevosen kotiteurastus taitaa olla aika harvinaista. Vähän oudolta se vaikutti.
Hevosen luovuttaminen ajoissa teurastettavaksi voi monesti vapauttaa sen iän tuomilta kärsimyksiltä, niin vaikeaa kuin se omistajalle joskus voi ollakin.
Helppoahan teurastus on kotioloissakin, mutta sen jälkeinen käsittely onkin jo hankalampaa.
moi.
en kyllä omaa heppaani teuraaks aio koskaan laittaa, mutta en nyt vastustakaan hevosten käyttöä ruokana... käytetäänhän lehmiä ja muitakin eläimiä.........
jos kerran hevosia ja lehmiä syödään niin lehmiä kun lypsetään niin miksei hevosia lypsetä?
Kyllä hevosia lypsetään, nimittäin monien paimentolaiskansojen parissa, esim. Mongoliassa. Käymisen avulla hevosenmaidosta saadaan jopa alkoholipitoista juomaa. - Käykääpä Mongoliassa, niin näette arolla paljon hevosia ja ehkä hevosen lypsäjiäkin.
nyt tiedän senkin! mutta annatko vielä reseptin sille maitoviinalle? :)
Juoman nimi on suomeksi kumissi, ueilla muilla kielillä kirjoitusasu on kumys. Se syntyy käymisen tuloksena lisättäessä siihen määrättyjä bakteereita. Kannattaa vilkaista tietosanakirjoista ja Internetistä.
eipäs se ole mikään hyvä kiitos hevoselle mutta ei niitä kannata alkaa hautaileen maahan.. siellähän se syödään myös..mutta ei siinä mitään pahaa ole, vein teuraaksi oman hevoseni joka oli 14vuotias ravuri ..ei enään jalat kantanut ja ei tullut kantavaksikaan. e.lääkärikin sanoi että ei sitä enää kannata kiusata. kyllä hepo tajusi mitä tapahtuu mutta luottavaisesti se tuli perässä ja laski turvan olka päälle ja kerkes huokasta kerran ja sitten pääsi lepoon..kyllä siellä ittelläkin teki todella pahaa!! älkää nyt alkako väittään että 14vuotias oli liian nuori tai etten rakastanut hepoani..ei se aina ikää kato.. 3jalasta oli jänteet pullahtanut ja polvet oli niin kipeet että lenkin jälkeen se vain huusi ei pystynyt edes kunnolla käveleen..mitä sitä enää rääkkään..sellasta se elämä on.
*kunnia Sirin muistolle!*
musta hevosen pitäs saaha viettää ansaitut eläkepäivansä,paitsi jos hevonen on sairas tai loukkaantunut eikä sitä voi parantaa on se hyvä lopettaa,mutta ei laittaa makkaraksi vaikka sitä ei pysty parantamaan.jos minulla olisi oma heppa ja se pitäs lopettaa mä hautaisin sen jonnekki jos olis mahollista mut jos ei olis ni kai se olis pakko laittaa makkarax mut mä tekisin sen vaa jos ois pakko...
täst voi olla montaa mieltä,mut tää on mun mielipide...
mustakin hepan pitäs saaha elää omat päivänsä pois kävellen ja ruohoa nautiskellen!!!ajattele se on palvellu sua kummiskin melkein 20 w ennekun se siirtyy eläkkeelle.ja voihan hepalla tehä rauhallisia maastoretkiä vielä senkin jälkeen!!!
mä en laita omaa hevostani ainakaan makkaratehtaalle vaan teen sille haudan tuonne jonnekkin!!!ja pidän hautajaiset!!!se hevonen on minulle kuin sisko ja se tuntuu sam,alta kuin joku perheenjäsenistä kuolisi!!!
Vienti teurastamolle on hyvin armelias ja kivuton loppu rakkaaksi tulleelle hevoselle, niin vaikeaa kuin onkin sille antaa viimeiset jäähyväiset. Se seikka, että siitä tehdään makkaraa tai että sitä käytetään teurastuksen jälkeen muuten ihmisten hyödyksi, ei missään nimessä vähennä sen arvoa.
Voi myös ajatella, että tällainen käyttö osoittaa sen arvostusta: sitä ei kaiveta tarpeettomana maahan matojen ravinnoksi.
Jos ei teurastusta hyväksy, sitä suuremmalla syyllä pitäisi vastustaa ruunausta. Sehän on jo järkyttävä kokemuksenakin, ja panee eläimen muuttumaan monessa suhteessa.
mitäs sitä turhaan oria ruunaamaan alkaa. mun naapuri käski mun ruunata heppani, mut en mä sitä ruunannut kun sitä kerta oon ori pystynyt käsitteleen... naapurilla vain oli huonoja kokemuksia oreista... johtu ehkä siitä että luotti itseensä niin paljon, että luuli pystyvansä omistaan niin ison ja tulisen orin... ihmettelin kyllä miksi ori hänen omistuksessaan hulluksi tuli...
mutta en mä kyllä ruunaa oriani...
minusta hevonen rauhottuu kun se on ruunattu.ja se on suositeltavaa ainakin aloittaville ratsastajille ja pienille.jos taas haluaa haastetta hevosista voi orin jättää ruunaamatta!!se on jokaisen oma teko toivottavasti harkittu.me kokeilimme varsan tekoa omalle hevoselleni mutta se ei tullut kantavaksi. tässä tapauksessa olisin jättänyt hevosen pallit tallelle!!!jokainen tekee niinkuin lystää ja parhaaksi katsoo!!muistakaa kuitenkin ruunata hepo nuorena!!!
Hevosellahan toipumisaika tuosta toimenpiteestä on pitkä verrattuna muihin kotieläimiin. Tuleeko sitten tässä suhteessa joitakin haittatekijöitä, jos sen suorittaa esim. yli 10-vuotiaalle oriille?
mitä ruunaus tarkoittaa?
Saadaanhan hevosesta myös nahka, josta saadaan vaikka tukevia jalkineita.
Teurastamolle hevonen kannattaisi toimittaa parhaiten kesäruokintakauden jälkeen.