Prometheus 2: Paratiisi

Epimetheus

Prometheuksen, Ridley Scottin tieteisjännärin, jatko-osa saa ilmeisesti ensi-iltansa maaliskuussa 2016. Odotan ite sitä kuin lehmä kesää. Ykkösosa oli huippuluokkaa ja kun juonen puuttuvat osat tulevat tietoon tämän kakkososan myötä, niin se vain alleviivaa ykkösosan hienoutta.

Elokuvan juonesta on vielä vähän huono mennä spekuloimaan. Jotenkin Scottin pitää kuitenkin järjestää avaruusalus täynnä alien-munia LV 426:lle Ripleytä ja muita varten. Elisabeth Shaw ja Michael Fassbender ilmeisesti matkustavat "Insinöörien" planeetalle. Mitä sieltä sitten löytyy, on jossain määrin mysteeri.

Prometheus 2:sta menee traileri netissä. Se on sinänsä mielenkiintoinen, kun siinä avaruuspukuun pukeutunut tuntematon henkilö (David/Fassbender?) kävelee jonkinlaisessa laboratoriossa ja ison nestettä täynnä olevan tankin luokse. Tankissa on ihminen, joka näyttää Elisabeth Shaw'lta. Tämän silmät aukeavat loppuosassa traileria mutta eivät näytä aivan normaaleilta.

Scott teki ykkösosaan tuon epäuskottavan zombitempun Fifieldin osalta ja voi olla, että hän yrittäisi jäljitellä sitä Shaw'n kohdalla.

Joka tapauksessa ykkösosa oli mielestäni yksi parhaista koskaan näkemistäni tieteiselokuvista ja jos kakkososa yltää samalle tasolle, se kannattaa ehdottomasti katsoa.

5

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Jatko-osasta uutisoidaan ettei ohjaaja Ridley Scott tekisi uutta Xenomorphs elokuvaa,eli Alien elokuvan monsteria ei nähtäisi Prometheus elokuvan kakkos osassa???
      Vaikka ensimmäisen leffan loppukuva tarjosi Alien elokuvan monsterin olevan esillä tulevassa Prometheus osassa.
      Ridley Scott haluaa tehdä toisenlaisen scifitrillerin.

      • Epimetheus

        Saa nähdä. Nämä Alien leffat näyttivät olevan Scottille jonkinlainen toteutuskanava seksuaalifantasioille.

        Seksuaalinen symbolismi on todella räikeää kun noita elokuvia tarkastelee siltä kannalta.

        Saattaa olla, että avoimeksi jääneisiin kysymyksiin tulee lisää vastauksia kakkososassa (Tai sitä seuraavissa, olkoonkin että itselläni ei ole vielä varmaa tietoa että sellaisia tulisi, paitsi että useimmat vähänkin lupaavimmat leffat rahastetaan viimeisen päälle jatko-osilla.

        Tuo traileri ainakin pisti mielikuvituksen liikkeelle mukavasti.


    • Spoilereit (duh)

      Oma arvaukseni juonesta kakkoseen. Sisältää mahd. spoilereita, riippuu arvauksesta.

      Elisabeth Shaw matkustaa insinöörien planeetalle ja korjaa Davidin matkalla. Siellä hänelle selviää, että insinöörit ovat luoneet myös alienit. Insinöörit laittavat Shaw'n synnyttämään kuningatar-alienin ja Shaw kuolee synnyttäessään. David hautaa hänet insinööriplaneetalle.

      Insinöörit laittavat kuningattaren munimaan aluksen täyteen munia. Ne sijoitetaan jäädytettyyn ruumaan ja alus lähtee viemään lastiaan maahan. David piiloutuu alukselle ja saastuttaa alusta kuljettavan insinöörin alienilla. Sen jälkeen hän sabotoi aluksen ja insinööri joutuu tekemään pakkolaskun LV 426:lle. Insinööri kuolee ja David onnistuu nistimään alienin. David kuitenkin jää LV 426:lle lopullisesti.

    • Hymiöitääö

      "Alien elokuvan monsteria ei nähtäisi Prometheus elokuvan kakkos osassa"

      Juu ei, just luon uusimpoa juttuja, niin siinä nähdään ihan uusi monsteri :D.. skotti oli sanonutkin että ekassa oleva lopun baby monsteri oli jo ihan liian lähellä alien monstereita :D

    • Elsa-Pekka

      Siis kuvaukset alkavat helmikuussa 2016.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      134
      3297
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      74
      2123
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1815
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1747
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1704
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1365
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1213
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1156
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1045
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      987
    Aihe