Prometheus 2: Paratiisi

Epimetheus

Prometheuksen, Ridley Scottin tieteisjännärin, jatko-osa saa ilmeisesti ensi-iltansa maaliskuussa 2016. Odotan ite sitä kuin lehmä kesää. Ykkösosa oli huippuluokkaa ja kun juonen puuttuvat osat tulevat tietoon tämän kakkososan myötä, niin se vain alleviivaa ykkösosan hienoutta.

Elokuvan juonesta on vielä vähän huono mennä spekuloimaan. Jotenkin Scottin pitää kuitenkin järjestää avaruusalus täynnä alien-munia LV 426:lle Ripleytä ja muita varten. Elisabeth Shaw ja Michael Fassbender ilmeisesti matkustavat "Insinöörien" planeetalle. Mitä sieltä sitten löytyy, on jossain määrin mysteeri.

Prometheus 2:sta menee traileri netissä. Se on sinänsä mielenkiintoinen, kun siinä avaruuspukuun pukeutunut tuntematon henkilö (David/Fassbender?) kävelee jonkinlaisessa laboratoriossa ja ison nestettä täynnä olevan tankin luokse. Tankissa on ihminen, joka näyttää Elisabeth Shaw'lta. Tämän silmät aukeavat loppuosassa traileria mutta eivät näytä aivan normaaleilta.

Scott teki ykkösosaan tuon epäuskottavan zombitempun Fifieldin osalta ja voi olla, että hän yrittäisi jäljitellä sitä Shaw'n kohdalla.

Joka tapauksessa ykkösosa oli mielestäni yksi parhaista koskaan näkemistäni tieteiselokuvista ja jos kakkososa yltää samalle tasolle, se kannattaa ehdottomasti katsoa.

5

1484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Jatko-osasta uutisoidaan ettei ohjaaja Ridley Scott tekisi uutta Xenomorphs elokuvaa,eli Alien elokuvan monsteria ei nähtäisi Prometheus elokuvan kakkos osassa???
      Vaikka ensimmäisen leffan loppukuva tarjosi Alien elokuvan monsterin olevan esillä tulevassa Prometheus osassa.
      Ridley Scott haluaa tehdä toisenlaisen scifitrillerin.

      • Epimetheus

        Saa nähdä. Nämä Alien leffat näyttivät olevan Scottille jonkinlainen toteutuskanava seksuaalifantasioille.

        Seksuaalinen symbolismi on todella räikeää kun noita elokuvia tarkastelee siltä kannalta.

        Saattaa olla, että avoimeksi jääneisiin kysymyksiin tulee lisää vastauksia kakkososassa (Tai sitä seuraavissa, olkoonkin että itselläni ei ole vielä varmaa tietoa että sellaisia tulisi, paitsi että useimmat vähänkin lupaavimmat leffat rahastetaan viimeisen päälle jatko-osilla.

        Tuo traileri ainakin pisti mielikuvituksen liikkeelle mukavasti.


    • Spoilereit (duh)

      Oma arvaukseni juonesta kakkoseen. Sisältää mahd. spoilereita, riippuu arvauksesta.

      Elisabeth Shaw matkustaa insinöörien planeetalle ja korjaa Davidin matkalla. Siellä hänelle selviää, että insinöörit ovat luoneet myös alienit. Insinöörit laittavat Shaw'n synnyttämään kuningatar-alienin ja Shaw kuolee synnyttäessään. David hautaa hänet insinööriplaneetalle.

      Insinöörit laittavat kuningattaren munimaan aluksen täyteen munia. Ne sijoitetaan jäädytettyyn ruumaan ja alus lähtee viemään lastiaan maahan. David piiloutuu alukselle ja saastuttaa alusta kuljettavan insinöörin alienilla. Sen jälkeen hän sabotoi aluksen ja insinööri joutuu tekemään pakkolaskun LV 426:lle. Insinööri kuolee ja David onnistuu nistimään alienin. David kuitenkin jää LV 426:lle lopullisesti.

    • Hymiöitääö

      "Alien elokuvan monsteria ei nähtäisi Prometheus elokuvan kakkos osassa"

      Juu ei, just luon uusimpoa juttuja, niin siinä nähdään ihan uusi monsteri :D.. skotti oli sanonutkin että ekassa oleva lopun baby monsteri oli jo ihan liian lähellä alien monstereita :D

    • Elsa-Pekka

      Siis kuvaukset alkavat helmikuussa 2016.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4590
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3185
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2789
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2787
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1961
    Aihe