ASUMISTUKI

Lain 2015mukaan

SAAKO YKSINÄINEN TYÖMARKKINATUEN SAAJA TÄYDEN ASUMISTUEN JOSSA EI OLE OLLENKAAN OMAVASTUUTA

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21+

      Jos bruttotulot jäävät alle 726 euron vuonna 2015, niin on mahdollista saada täysi 80% asumistukea vuokraan. Luku 726 saattaa hiukan vaihdella, sillä uusi asumistukilaki ei ole vielä voimassa, että sen määräytyminen on vielä auki. Mutta asiasta kirjoitelut paljonkin jo näillä sivuilla.

    • näin se on

      Tämän hetkisten tietojen mukaan näin menee. Hyväksyttävät maksimivuokrat ei tosin tule olemaan mitkään päätä huimaavat, varmaan suurimmalla osalla jää asumistuen jälkeen maksettavaa enemmänkin kuin se 20 prosentin osuus. 20 prosenttia siis on minimi, jonka joutuu aina vuokrasta maksamaan itse, vaikka ei saisi edes työttömyyskorvausta.

    • VandaVantaa

      Siis ne hyötyvät siitä joilla on halpa vuokra mutta neliöitä enemmän kuin 37 (yksinasuvan tapauksessa). Siis entiseen asumistukilakiin verrattuna. Sillä ennen neliöiden määrä rajoitti suoraan asumistuen määrää. Nyt tuo neliöden mukainen kerroin poistuu ja ainoaksi rajajoittavaksi tekijäksi jää paikkakunnalle määritettävä vuokran määrä.

      "
      Tämän mukaisesti enimmäisvuokratasot olisivat vuonna 2015 seuraavat:
      Ruokakun-nan koko henkeä Ikunta- ryhmä IIkunta- ryhmä III kunta- ryhmä IV kunta- ryhmä

      1 508 492 411 362
      2 735 706 600 527
      3 937 890 761 675
      4 1095 1038 901 804
      "

      Esimerkiksi II kuntaryhmä: Espoo, Kauniainen ja Vantaa, täällä 1 hengen taloudessa maksimi vuokra olisi 492 e/kk mihinkä saa täyden 80% asumistuen, mikä on 492*0,8=393,6. Siis jos neliöitä on vaikkapa 45 ja neliövuokra 10e/m2, (vuokra = 450 e/kk), niin tuohon asuntoon saa asumistukea maksimissaan (jos ei muita rajoittavia tekijöitä) 450*0,8 = 360 e/kk.

      Tämän vuoden puolelle 2015 tuohon asuntoon ja vuokraan saisi maksimissaan asumistukea ainoastaan : 0,8 * 37/45 * 450 = 296 e/kk

      Että uudesta asumistukilaista hyötyvät nyt ne jotka ovat asuneet vaatimattomasti mutta hiukan isohkossa asunnossa Kelan mielestä, saavat nyt balsamia haavoilleen em. tapauksen perusteella.

      • VandaVantaa

        No korjataanpa painovirhe paholainen Tämän vuoden puolelle 2015 -> Siis :

        ämän vuoden puolella 2014 tuohon asuntoon ja vuokraan saisi maksimissaan asumistukea ainoastaan : 0,8 * 37/45 * 450 = 296 e/kk


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      99
      9510
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4937
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4629
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2398
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1622
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      44
      1434
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      55
      1364
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1296
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1289
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1272
    Aihe