Arvon lapset ja heidän vanhempansa.
Meillä on pieni koiranpentu, joka on aluksi arka vieraita kohtaan.
Lenkillä käyminen on vielä pelkkää totuttelua uuteen ympäristöön.
Minun on pakko katsoa lenkille sellainen ajankohta, että suurin osa kakaroista on koulussa.
Ai miksi?
Asumme alueella, missä on paljon lapsiperheitä.
Tämä on hyvä ja huono.
Hyvää on, että rapussamme asustaa yksi rauhallinen tyttö, keneen koira on päässyt tutustumaan nenänsä avulla, ilman että tyttö on juossut kiljuen kohti.
Huonoa sitten onkin kaikki muu.
Huutavat, huonosti käyttäytyvät kauhukakarat juoksevat kaduilla miettimättä yhtään, että koiranpentu saattaisi pelätä heitä.
Ala-aste ikäiset lapset ovat pahimpia.
Kyllä, pentumme on syötävän söpö, ja ymmärrän, että sitä haluttaisiin silittää.
Mutta kun ne lapset KILJUU jo pitkän matkan päästä, kun näkevät pennun, ja JUOKSEVAT KOHTI, pyytämättä lupaa tulla silittämään, ennen kuin vasta ovat metrin päässä meistä.
Ja kun heille sana EI on täysin vieras.
EI, koiranpentua ei lähestytä käden ojossa juosten ja kiljuen.
EI, koiralle ei saa puhua, sitä ei saa koskea tai katsoa silmiin, ennen kuin se on itse haistellut ja tutustunut vieraaseen.
EI, koiraa ei saa lähestyä, jos sanon EI.
Vanhemmat eivät selvästikään ole kotona lapsilleen kertoneet, miten vieraan koiran kanssa toimitaan.
Vaikka se olisi söpö pentu, se ei tarkoita sitä, etteikö se voisi pelästyessään puraista lasta.
Ja yllätys yllätys, sehän olisi vain ja ainoastaan koiran omistajan vika, jos näin pääsisi käymään.
Pentua on TODELLA VAIKEAA yrittää totuttaa lapsiin, kun 90% heistä ei osaa käyttäytyä koiran kanssa.
LAPSET
3
168
Vastaukset
- Tiedän tunteen
Sitä se on kun on niin samperin söpön koiran saanut että kaikkien pakko lääppiä. Mutta lohdutuksen sanasena että kyllä se koira sitten vanhemmiten oppii sietämään niitä muksulaumojakin. Ainakin meillä oppi. Joskus jopa sietää muksujen silittelyäkin nykyään vaikka enemmän on katsoa saat mutta älä koske muhun-tyyppi.
Mutta etkö sinä voisi jo muksujen ollessa kauempana niin nostaa kättäsi poliisin seis-tervehdykseen ja näin pysäyttää muksujen ryntäily. Kehota odottamaan paikallaan ja sitten te lähestytte samalla kun sinä kerrot miten haluat muksujen olevan että pentu saa rauhassa tutustua. Anna selvät ohjeet mutta tee se ystävällisesti.
Nykyajan vanhemmilla on niin monta rautaa tulessa että eivät kerkiä muksuilleen kaikkea opettaa mitä ehkä pitäisi. Ja milläs niitä oppejasi valvot, et millään. Muksut unohtaa laumassa kaiken kotona opitun.
Ennen se oli koko kylä opettaa, miksei siis sama viisaus pätisi nytkin? Ja ennenvanhaan Mustikin osallistui opetustoimeen. Antamalla haavan handuun ellei uskota. - Sama ongelma
Ei se lopu koiran kasvaessakaan, eikä koiran tarvi olla pieni ja söpö, lapset ryntää kiljuen perään joka tapauksessa, jos näkevät koiran - tai ainakin suurin osa.
Se oppi on mennyt hyvin päähän että lupaa pitää kysyä, mutta heille ei ole vain kukaan kertonut, että koiran perään tai koiraa kohti ei saa lähteä juoksemaan päästäkseen lähelle ja kysymään että saako silittää.
Itsellä on iso koira joka pelkää lapsia juuri sen takia, että he ryntäävät perään. Ei koira tiedä mitkä aikeet sillä ihmislapsella on - aikooko se lyödä vai silittää. Se tuntuu koirasta ihan yhtä pelottavalle kuin jos ihmistä itseään kohti ryntäisi joku ventovieras josta ei tiedä aikooko se tintata nyrkillä turpaan vai mitä asiaa sillä mahdollisesti voisi olla... Kaikki eläimet pelkäävät, jos niitä kohti hyökkää.
Vain pari kertaa näiden vuosien aikana kun koiria olen omistanut, vanhemmat on kieltäneet lapsiaan juoksemasta koiran luo, ja hekin on varmaan niitä jotka ovat joskus omistaneet itse koiria. Yleensä se tapahtuu niin, että kun kaupungin keskustassa kävellään muutama tenava, tai yksi tenava lähtee laukkaamaan perään kauheaa mekkalaa pitäen ja vaikka vanhemmat on matkassa, he eivät sano mitään. Saan sitten itse alkaa kailottamaan että älkää juosko kohti, koiraa pelottaa ja vanhemmat kyylää vihaisesti. Onhan se ikävää tehdä lapsukaisille paha mieli, kun he vain tahtoisivat sesseä paijata, mutta kun ne ovat jo koiran säikyttäneet niin enpä kyllä päästä heitä lähelle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1051888- 2391678
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611076Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k65929Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63828Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37827The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6811Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805