Otsikon kysymys. Kumpi on oikein? Vai pitäisikö kirjoittaa lainmuutos?
Lakimuutos vai lain muutos?
4
589
Vastaukset
Otsikkoon viittaaminen on aina huonoa tyyliä. Fiksu viesti on täysin ymmärrettävissä, vaikka sen otsikkoa ei nähtäisi lainkaan. Toki myös käänteinen pätee, mutta tässä tapauksessa itse otsikko oli hyvä.
Oikea vastaus on, että sekä "lakimuutos" että "lain muutos" ovat huonoa kieltä; oikein on "lainmuutos". Asia selviää katsomalla suomen kielen sanakirjoja. Myös ilmauksen rakenteen ajatteleminen tekee sen aika selväksi; onhan kyseessä lain muuttaminen eikä mikä tahansa muutos, johon laki jotenkin liittyy, joten genetiivi (ns. objektiivinen eli objektia ilmaiseva genetiivi) on perusteltu.
Tosin "lain muutos" erikseen kirjoitettuna on joskus mahdollinen, kun puhe on jostakin tietystä laista ja korostetaan muutosta. Kuvitteellinen esimerkki: "Laki oli alkujaan melko yksinkertainen, mutta lain muutokset ovat tehneet siitä tolkuttoman tilkkutäkin." (Siis virke on kuvitteellinen, asia ei; tuo pätee varsin hyvin esimerkiksi tekijänoikeuslakiin.)
Asiaa ei muuksi muuta se, että valtionhallintokin laajasti käyttää lakimuutos-sanaa. Sen kielenkäyttö on muutenkin usein kaikkea muuta kuin esimerkillistä.- Äikkä-ope
Huonoa tyyliä on myös puolipisteen tolkuton ja täysin tarpeeton viljeleminen. Se on tyypillistä aloitteleville kirjoittelijoille, jotka haluavat osoittaa välimerkkikikkailun taitojaan, mutta tyylillisesti mennään päin petäjää. Sitä paitsi toisen kappaleen viimeisessä virkkeessä pitäisi puolipisteen sijaan olla kaksoispiste: siinähän jälimmäinen virkkeenosa selvästi täydentää ensimmäistä osaa.
- Joopa joo
Äikkä-ope kirjoitti:
Huonoa tyyliä on myös puolipisteen tolkuton ja täysin tarpeeton viljeleminen. Se on tyypillistä aloitteleville kirjoittelijoille, jotka haluavat osoittaa välimerkkikikkailun taitojaan, mutta tyylillisesti mennään päin petäjää. Sitä paitsi toisen kappaleen viimeisessä virkkeessä pitäisi puolipisteen sijaan olla kaksoispiste: siinähän jälimmäinen virkkeenosa selvästi täydentää ensimmäistä osaa.
Pätevä äidinkielen opettaja ei kirjoittaisi koskaan ”äikkä-ope”, edes nimimerkiksi.
- Hyvin menee
Pääasia on, että kaikilla on omat vankkumattomat käsityksensä hyvästä tyylistä. Näin itse kukin voi myhäillä tyytyväisenä muiden mokia katsellessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059