Keskittämisen sijaan yhteiskunta voidaan rakentaa myös hajautetusti. Kun teemme sen viisaasti, hajautuksesta saadaan koko Suomelle kilpailuetu. Hajautettu yhteiskunta perustuu alueiden omiin luontaisiin elinvoimatekijöihin, joita ovat esimerkiksi luonto, mineraalit, metsävarat, maatalous, matkailu sekä motivoitunut ja pysyvä työvoima. Niistä nousee niin maaseudun kuin kasvukeskustenkin elinvoima, työpaikat ja innostus oman alueen kehittämiseen.
SIPILÄLTÄ JÄRKIPUHETTA, KANNATTAA
KUUNNELLA !
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomeen tarvitaan kokonaisnäkemys isoista asioista ja sen mukaisia konkreettisia päätöksiä. Meidän on mietittävä uusiksi elämäntapamme ja luonnonvarojen käyttö. Nyt ei ole aika keskustella desimaaleista, vaan tiestä kohti kestävää yhteiskuntaa.
heräsi ?
Olen johtanut välillä lähes 2000 työntekijän organisaatiota ja toisinaan kolmen ihmisen tiimiä. Välillä olen saanut keskittyä pelkästään ihmisten johtamiseen, joskus on ollut tilaisuus käyttää itsekin sorvia ja tinakolvia. Olen toiminut muutamien pörssiyrityksien hallituksissa, mutta pääasiassa olen ollut mukana pienissä ja keskisuurissa yrityksissä.
talousmies..
Suomen suurin uhka on surkea talouden tilanne, kasvava työttömyys ja osin siitäkin johtuva eriarvoistumisen kehitys. Hallitusohjelman tulisi vastata kysymykseen, kääntyykö Suomen suunta tällä ohjelmalla?