Itse olen miettinyt milloin olisi hyvä hetki julistaa Turku itsenäiseksi. Turku täyttää tänä vuonna 775 vuotta, joten ajattelin, että mikäpä olisi parempi ajankohta julistautua itsenäiseksi vapaavaltioksi, kuin heti tuon jälkeen. Uusi kaupunginhallituskin pääsisi hyvin työn touhuun juuri silloin, eli vuoden vaihteessa.
Samalla kun uusi vuosi alkaa, alkaisi myös uusi aika Turussa. Kun uudenvuoden juhlinta on kiivaimmillaan ja perinteiset kaupungin ilotulitukset paukkuvat Aurajoen ylle, olisi suuren juhlan tuntua ilmassa jo entuudestaankin. Tämäkin vuosikautinen perinne saisi arvoisensa jatkon ja jokaisena uutena vuonna turkulaiset voisivat samalla juhlistaa itsenäistä kaupunkiaan. Ainoa lievänä haittana lienee sitten itsenäisyyspäivän juhlinta, johon ainakin osa väestä joutuisi ottamaan osaa 1.1. päivällä lievässä krapulassa, mutta eiköhän tuon nyt jotenkin voisi sietää. Vaihtoehtona on tietysti juhlinnan jatkaminen uudenvuoden aatosta aina 1.1. iltaan saakka ns. putkena, jolloin entistä kaameampi krapula odottaisi osaa kaupunkilaisista 2.1. :)
775 vuotta milloin ruotsalaisten, milloin venäläisten, milloin Suomi-nimisen pahoinvointivaltion ja milloin EU:n alamaisena on jo enemmän kuin tarpeeksi. Turkulaiset voisivat jo pikkuhiljaa alkaa ihan itse päättämään omista asioistaan. Libertaari perustuslaki takaisi jokaisen turkulaisen yksilönvapauden, omaisuuden ja sopimusoikeuden suojan. Ihmiset voisivat itse päättää omista asioistaan ja järjestellä elämäänsä miten kukin parhaakseen katsoo, ilman ulkopuolista pakkoa tai painostusta.
Markus Jansson, Turku
http://www.markusjansson.net
PS. Jos joku ei ole kuullutkaan Vapaan Turun perustuslakiluonnoksesta, niin se löytyy tuolta http://www.markusjansson.net/vt.html
PPS. Päivämäärä olisi hyvä ilmoittaa etukäteen ja selvästi myös siksi, että Supo ei olisi tapansa mukaisesti yllätettynä ns. housut kintuissa. ;)
Turku itsenäiseksi 1.1.2005
4
326
Vastaukset
- O.M
Loistava juttu. Samalla voitaisiin istuttaa täällä loisivat hutsit, tutut jne. Ruissalon rannassa tyhjiin Jalostajan kurkkupurkkeihin, antaa laudanpätkä käteen ja pistää melomaan kohti avomerta. Alkuvauhdin antajista ei olisi taatusti pulaa.
- 446 - Turku
Mirka Muukkonen 446 - Turku
http://tulenkantajanaiset.org/mirka/ - Oopu
Kyllähän sitä voi itsenäiseksi julistautua vaikka Rymättylän mlk., mutta jos puhutte oikeasta itsenäistymisestä niin kovin pukkaa tuo aikataulu jäämään lyhyeksi.
Oletteko edes harkinneet valtiomuotoa? Jos ryhdytte kuningaskunnaksi, voisi kunkuksi olla paikallaan vaikka Koiviston Mauno. Manu I:llä olisi jo laajalti kokemusta kansainvälisistä ympyröistä, ja hallintoon saataisiin heti kättelyssä aimo roippaisu turkkulaista dynaamista fundeerailua.
Itsenäisyyden perusedellytys on ulkomaiden tunnustus. Vielä ei ole myöhäistä tehdä tällä saralla oikein maailmanpolitiikkaa. Lähettäkää tiukka kysymys Yhdysvaltoihin, kumpi - Bush vai Kerry - valituksi tullessaan edesauttaisi Turun asiaa. Suhtautuminen tähän asiaan epäilemättä kallistaisi vaa'ankielen jompaisen kumpaisen puolelle.
Kysyisivät tietysti, onnettomat ulkomaat, myös Suomen kantaa asiaan. Aseelliseen irtautumiseen tokko Turuun voimat riittäisivät, joten asia tulisi varmaan hoitaa neuvotteluteitse. Jos lupaisitte esmerks koko Suomelle ilmaiset Auran sinapit sadan vuoden jouluiksi, saataisiin jotain josta alkaa.
Maantieteelliseltä kannalta katsottuna on aika varmaa, että Suomesta tulisi suurin ulkomaankauppakumppani. Tämä olisikin ihan ensimmäisten huolenaiheiden listalla: mistä sapuska Turkkusen tytöille ja pojille? Sinapilla on paha elellä, ja tarvitseehan sekin raaka-aineita. Mutta kun tiedetään Turkkuse aktiivinen ja dynaaminen toiminta, nämä asiat epäilemättä ovat jo pitkälle harkitut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335697- 765179
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1503309Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky232610- 432239
- 492168